gogus.gen.tr https://www.gogus.gen.tr Göğüs, Göğüs Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, gogus.gen.tr Tue, 17 Nov 2015 00:00:00 +0000 Sat, 25 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Göğüs Kafesi Kemikleri https://www.gogus.gen.tr/gogus-kafesi-kemikleri.html Thu, 08 Nov 2018 07:31:48 +0000 Göğüs Kafesi Kemikler, Göğüs kafesi toplam 37 kemiğin birbirlerine çeşitli eklemlerle veya kıkırdak dokularla tutunmaları sonucu meydana gelmiştir. Göğüs içinde akciğerler, büyük damarlar, kalp, yemek borusunun bir b Göğüs Kafesi Kemikler, Göğüs kafesi toplam 37 kemiğin birbirlerine çeşitli eklemlerle veya kıkırdak dokularla tutunmaları sonucu meydana gelmiştir. Göğüs içinde akciğerler, büyük damarlar, kalp, yemek borusunun bir bölümü gibi önemli organlar bulunur. Göğüs kafesi, içerisinde bulunan organlar için iyi bir koruyucu olmakla kalmaz, aynı zamanda elastik özelliği sebebiyle solunum hareketlerinin normal bir şekilde sürdürülmesine katkıda bulunur. Göğüs kafesi 12 çift kaburga, 12 tane sırt omuru, 1 göğüs kemiği ve bunlar arasındaki eklemleşmeler ve kıkırdak doku bağlantılarıyla toplam 37 kemikten meydana gelmiştir. Göğüs kafesini, kesik tepesi yukarıda tabanı aşağıda olan bir koniye benzetilmektedir. Kesik olan tepedeki deliğe “göğüs üst açıklığı”, tabandaki deliğe ise “göğüs alt açıklığı” denir.

Göğüs Kafesinde Bulunan Kemikler: 

Göğüs üst açıklığı arkada birinci sırt omuru, yanlarda birinci kaburgalar, önde manubrium sterni ile sınırlanmıştır. Bu deliğin ön-arka çapı 6 cm, enine çapı ise 10 cm’dir. Göğüs alt açıklığı 12. sut omuru ve 12. kaburga, yanlarda kaburga kavisleri (arkus kostarum), önde ise ksifoidle bulunmaktadır. Bu deliğin ön arka çapı 12 cm. enine çapı ise 26 cm. kadardır. Sol ve sağdaki kaburga kavislerinin göğüs kemiği altında yaptıkları 70-55 derecelik açıya “göğüs kemiği altı açısı” denmektedir.

Göğüs kafesini oluşturan kaburga kemikleri 12 çifttir. Bunların bir kısmı baştan itibaren 7 çifti göğüs kemiğine bağlıdır. 8, 9, 10'uncu kaburga kemikleri de 7'nci kaburga kemiğinin kıkırdak bölümüne bağlıdır. 11 ve 12'nci kaburga kemiklerinin ön uçları ise boştadır. Bütün kaburga kemikleri sırtta, sırt omurlarına bağlıdır. Göğüs kafesini oluşturan kaburga kemikleri yassı kemiklerdir.

Göğü Kafesinin Görevi: 

Göğüs kafesimizin en önemli görevi ise akciğeri, kalbi, karaciğeri, böbrekleri ve büyük damarları, dışarıdan gelecek zararlara karşı katman olarak gövdeyi  sararak korumaktır. Soluk alıp verilmesiyle birlikte göğüs kemikleri hareket ederek genişler.

Kemikler vücudun düz bir biçimde doğrulmasını sağlamaktadır. Temel kaynağı ise kalsiyum ve minerallerden meydana gelmiştir. Sert bir durumda olup iç kısmında ilik bulunmaktadır. Her hangi bir nedenle kırılan kaburgaların iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yaşlı insanlarda bu süreç çok daha uzun sürmektedir. Beslenme şartlarına göre de kemik kaynaması kısalır ya da uzamaktadır. Gelişim süreciyse ergenlik çağına kadar olmaktadır.
]]>
Göğüste Kist https://www.gogus.gen.tr/goguste-kist.html Thu, 08 Nov 2018 17:22:19 +0000 Göğüste kist; Memede oluşan kistler içi sıvı, yarı sıvı ya da katı madde içeren oluşumlardır. Memede oluşan içi sıvı dolu olan keseler, salgı bezleri ile destek bağ dokusunda oluşan yoğunlaşmalar nedeni ile küçük sü Göğüste kist; Memede oluşan kistler içi sıvı, yarı sıvı ya da katı madde içeren oluşumlardır. Memede oluşan içi sıvı dolu olan keseler, salgı bezleri ile destek bağ dokusunda oluşan yoğunlaşmalar nedeni ile küçük süt kanallarındaki tıkanma yüzünden oluşur. Bu tıkanmalar ile göğüs kisti oluşur. Bu şekilde oluşan yapılar yumuşaktır ve elle kontrolde üzüm tanesi gibi hissedilir. Bu yapılar genellikle menopozla birlikte yok olurlar. Bu kistlerin iki cm den küçük olanları ultrason ve mamografi ile yapılan muayenelerde tespit edilir. Bu şekilde olan kistler her hangi bir ağrı ya da yakınmaya sebep olmazlar. Ağrı ve yakınmaya sebep olanlar genellikle iki cm den daha büyük olan kistlerdir ve bu kişiler meme hareketlerini azaltan sütyen kullanarak ayrıca tuz ve kafeini azaltarak sıkıntılarını azaltabilirler. 

Memede bir veya bir çok göğüste kisti olabilir. Genellikle yuvarlak ya da oval şeklinde farklı kenarları olan keseciklerdir. Memede tespit edilen kistler büyük ve ağrılı olmadığı sürece tedavi etmeye gerek yoktur. Bu şekildeki kistlerde doktorun uygun görmesi ile sıvı boşaltılarak sıkıntıya neden olan belirtiler azaltılabilir. Memede oluşan kistler 35 - 50 yaş arasındaki menopoz öncesi kadınlarda sıkça görülebilir. 

Göğüs kistlerinin belirtileri nelerdir
 • Elle yapılan muayenede ele gelen pürüzsüz, kolay hareket eden, yuvarlak yada oval yumrulardır. Genellikle iyi huylu olmak ile birlikte mutlaka doktorunuza başvurunuz.
 • Memedeki yumrunun bulunduğu alanda hassasiyet ya da ağrı.
 • Memedeki yumrunun büyüklüğü adet döneminden önce artabilir ve memede bu dönemde hassasiyet artışı izlenebilir.
 • Memedeki yumrunun büyüklüğü ve ağrı ile hassasiyet adet döneminin bitişi ile azalır.
 • Kadınların memede oluşan değişimleri iyi takip etmesi ve bu değişiklikler ile ilgili doktoruna başvurarak muayene olması önemlidir. Özellikle her banyoda elle kendi kendini muayene büyük önem kazanır. 
 • Kadınların mutlaka yıllık göğüs muayenelerini ihmal etmemeleri ultrason ve mamografi takiplerini yaptırmaları önemlidir.

Göğüs muayenesi :

Elle yapılan kontrolde kadının memesindeki yumruyu hissetmesinden sonra doktora gidip çeşitli taramalardan geçmesi gerekir. Doktorunuz sizin ve ailenizin tıbbi geçmişine baktıktan sonra elle muayene yapacak sonrasında sizi ultrason ve mamografi ye yönlendirecektir. Doktorunuz yaptığı elle muayenede yumruların yapısına bakacaktır ve başka sorunlar olup olmadığını gözlemleyecektir. Doktorunuzun işaret koyduğu yer ya da yerler ultrason altında incelemeye alınacaktır. Meme ultrasonu kitlenin sıvı dolu ya da katı olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır. Sıvı dolu kitleler genellikle göğüs kistidir, sert görünümlü büyük kitleler ise 'fibroadenom' adıyla adlandırılan kitlelerdir. Doktorunuzun ultrason sonucu ve yaşa bağlı olarak yapılan mamografi sonucu değerlendirmesinden sonra bir problem olup olmadığı ortaya çıkar. Bazı durumlarda doktorunuz inci iğne aspirasyonu ile kitle içindeki sıvıdan çekerek bu sıvıyı kontrol eder. Eğer sıvı kanlı değil ise ve yumru kayboldu ise başka teste ya da tedaviye gerek duyulmaz. Çekilen sıvı kanlı bir görünümde ise ve yumru duruyor ise sıvının bir örneği analiz edilmek üzere laboratuara gönderilir ve sonuca göre hareket edilir. 
]]>
Gögüs Küçültücü https://www.gogus.gen.tr/gogus-kucultucu.html Fri, 09 Nov 2018 08:53:24 +0000 Göğüs küçültücü, tek başına uygulayabileceğiniz bazı egzersizlere daha da güzel göğüslere sahip olabilirsiniz. Yaşamınız ne olursa olsun vücudumuz her zaman fit görünmelidir. Bu olan fit görünümü sağlayabilen önemli Göğüs küçültücü, tek başına uygulayabileceğiniz bazı egzersizlere daha da güzel göğüslere sahip olabilirsiniz. Yaşamınız ne olursa olsun vücudumuz her zaman fit görünmelidir. Bu olan fit görünümü sağlayabilen önemli unsurlardan birisi göğüslerdir. Daha dik yada güzel olan göğüsler için bu egzersizler size yardımcı olabilmektedir. Göğüsleriniz zaman geçtikçe formlarını kaybettikleri veya bu durumun da özellik ile vücut görünümüne çok önem verenler için de oldukça sıkıcı olduğu kesindir. Aslında vücut şeklimiz günlük yaşantımıza da bağlı olarak belirlenmektedir. Sık sık kilo alıp veya vermekten yanlı egzersiz yapmaktan ve spor yapmaktan dolayı da kimi kişilerde göğüsler erkenden sarkıp esnekliğinide kaybedebilir. Bu kişiler çoğunlukla dolgulu olan sütyen kullanmadanda bir şey giyemez ve hiç bir kıyafetide kendilerine yakıştıramaz olmaktadır. Hala bu tür sorunlar ile karşı karşıya kaldıysanız bu durum mümkün olduğu kadar geciktirebilmektedir. 

Göğüs küçültücü hareketler,

Şınav çekin: Dirseklerinizi yanlara doğru bakmalıdır. Kollarınızı da dirseklerden büküp aşağı ve yukarı doğru inip çıkacak şekilde sınav çekin. Bu tür hareketi de 12 kez tekrarlayınız. Hareketler sırasında düzenli bir şekilde olarak da  nefes alıp ve vermeyi unutmayınız. Bu tür hareketle göğüs yada arka kol kaslarını çalıştırmış olmaktasınız.

Daire çizin: Yere dümdüz sırt üstü uzanınız. Bacaklarınız da dizlerinizden bükük bir şekilde durmalıdır. İki elinize dambıl veya birer litrelik su şişeleri alınız. Şimdi de dambıl fly hareketini yapmaya başlanabilir. Bunun için de kollarınız gergin olacak bir durumdayken havadan yukarıdan ve aşağıya doğru daireler çiziniz. Bu hareketi de 12 kez tekrarlayabileceğiniz bu hareket göğsünüzün tam açılmasını sağlamaktadır veya sarkmaları önlemektedir.

Açıp kapayın: Yerde dizlerinizin üstünde durunuz. Gövdeniz mümkün olduğu kadar dik bir şekilde olmalıdır. Elleriniz de yine ağırlıklar alın veya kollarınızı dirseklerden bükük bir şekilde ortada birleştiriniz. 2 kolunuzu yanlara doğru açınız. Ardından da ilk pozisyonunuza dönebilirsiniz. Bu açıp ve kapama hareketleri aynı şekilde 12 kez tekrarlanmalıdır.

Tam şınav çekmek: Kollar tamamen gergin olmalıdır. Tüm vücut ağırlığınız kollarınızın üzerindedir. Yine düzenli bir şekilde olarak nefes alışverişine dikkat ederek sınav çekilmelidir. Fakat karnınızın yere değmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için de 4-5 cm bir alçalma yapmanız yeterlidir. Başta zor olsa dahi 12 kez yapmayı da ihmal etmeyiniz. Bu sayıyı da gün geçtikçe daha çok arttırabilirsiniz. Bu hareketinde tüm göğüs kaslarınızın çalışmasını sağlamaktadır.
]]>
Göğüs Kremi https://www.gogus.gen.tr/gogus-kremi.html Fri, 09 Nov 2018 12:47:52 +0000 Göğüs kremi, en çok da hamile bayanların ve emziren annelerin büyük sorunu haline gelmiştir. Göğüs ucu kuruluğu ve buna bağlı olarak çatlak oluşumu bayanların günlük hareketlerini kısıtlamakta ve ağrıya sebep olmaktadır Göğüs kremi, en çok da hamile bayanların ve emziren annelerin büyük sorunu haline gelmiştir. Göğüs ucu kuruluğu ve buna bağlı olarak çatlak oluşumu bayanların günlük hareketlerini kısıtlamakta ve ağrıya sebep olmaktadır. Zor durumda kalan anneler bebeklerini emzirmekte güçlük çeker. Giyilen sütyen ağrıyı ve sızıyı arttırır. Ayrıca bayanların regl dönemlerinde göğüste şişkinlik ve dokununca ağrı hissi, küçük çarpmalarda hassaslık hat safhadadır. Annelerin en büyük korkusu da bebeğin emme sırasında kimyasal etkiye maruz kalmasıdır. Bu yüzden kimyasal içeriği olmayan genellikle doğal göğüs kremleri tercih etmektedirler. Göğüs kremi kullanarak önlem almanın yanı sıra göğüs ucunu sürekli kuru tutmalısınız ve havalandırmalısınız. Kuru kalan göğüs ucuyla enfeksiyonu ve mantar hastalıklarını önlemiş olursunuz. Emzirme sonrası doğal göğüs kremi sürmelisiniz ve göğüs bakımınızı steril şekilde kaynamış suyla yapabilirsiniz. Eğer göğüs uçlarınız çok kuruyorsa nemlendirme işlemini muhakkak anne sütüyle yapmalısınız.Şimdi de göğüs kremi seçerken dikkat edilmesi gereken hususları öğrenelim.

Göğüs Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler,

Öncelikle göğüs kremi seçerken kremin alerji kurumları tarafından onay alması hem anne hem de bebek sağlığı için son derece önemlidir. Emzirmek bebeğin fiziksel gelişimi için önemlidir ve anneyle arasında kurulan bağı kuvvetlendirir. Bebek annesini kokusundan tanır. Bu yüzden seçilen göğüs kremi kokusuz, tatsız ve renksiz olmalıdır. Bu durum bebeğin anne kokusuyla büyümesinde ve sütün tadının değişmemesinde önemli rol oynar. Annenin kendini iç güdüsel olarak iyi hissetmesi ve anneliğe tam anlamıyla hazırlanması için göğüs kremi kullanmaya hamileliğin 32 ve 33.haftalarında başlaması tavsiye edilir. Böylelikle göğüs çevresindeki ve ucundaki çatlaklar, ağrı ve sızılar önceden tedavi edilerek emzirme süreci kolaylaştırılır. Eğer anne bebeğini göğüz ucundaki acıdan dolayı emziremez ise sütü az gelir ve zamanla kesilir. Bu yüzden bebeğin anneyi düzenli ve sağlıklı şekilde emmesi son derece önemlidir. Hamilelik döneminde kullanılan göğüs kremleri sabah akşam olmak üzere uygulanmalıdır.Meme ucu uyarılmadan hassas hareketlerle göğüse masaj yapılarak sürülmelidir. Emzirme sürecinde ise annenin ihtiyaç hissettiği her an göğüs kremi kullanılabilir. Diğer bir husus ise anne ve bebeğin alerjik reaksiyonlarla karşılaşmaması için göğüs kremleri hiçbir katkı maddesi içermemelidir. Göğüs kreminin hücre hareketini etkileyen kabuk ve yara oluşturmamasına dikkat edilmelidir. Piyasada satılan bir çok göğüs kremi bulunmaktadır. Fakat kişi ne kadar araştırma yaparsa yapsın ne kadar bilgili olursa olsun doktor tarafından tavsiye almalıdır. Herhangi alerjik bir durumla karşılaşıldığında tıbbi müdahale edilmelidir. 

Not: Göğüs ucunu kulaktan dolma bilgilerle asla karbonatlı suyla temizlememelisiniz.
]]>
Göğüs Ölçüleri https://www.gogus.gen.tr/gogus-olculeri.html Fri, 09 Nov 2018 16:38:54 +0000 Göğüs Ölçüleri, 'ABD Plastik Cerrahlar Derneği dergisinde yayımlandığında sadece  gözlemle değil, bilimsel doğrularada dayanan makalede ideal  meme nasıl olmalıdır sorusuna cevap bulunmuş. Bu çalışmada  fark Göğüs Ölçüleri, 'ABD Plastik Cerrahlar Derneği dergisinde yayımlandığında sadece  gözlemle değil, bilimsel doğrularada dayanan makalede ideal  meme nasıl olmalıdır sorusuna cevap bulunmuş. Bu çalışmada  farklı yaş, cinsiyet ve milliyete sahip olan yaklaşık 1500 kadının meme şekilleri, farklı açılardan fotoğraflar çekilmiş daha sonra incelenmiş ve güzel bir meme için gereken mihenk taşları çok detaylı araştırılmıştır.

Mükemmel bir göğsün 4 özelliği:

Sihirli sayı:Göğüs’ün alt ve üst kısmının birbirine oranlarını ifade etmektedir.Mükemmel göğüs görünümünde, hacim olarak göğüs’ün %45 dokusu üst polde (göğüs ucu üst kısmında) yer alırken %55 kısmı alt ½ kısımda bulunmakta. İşin ilginç yanı genel olarak daha hoşa giden göğüs oranları %50-%50 (yani alt ve üst kısımlarda eşit oranda doku bulunması) olarak ifade edilse de (çoğu zaman estetik göğüs cerrahisinde amaçlanan oran da budur) aslında göğüs alt kısmında biraz daha fazla doku bulunması göğüsü daha çekici yapar.Erkeklerin çoğu böyle düşünüyor ve sahte görünümlü, üst kısmı sutyenden fırlayan göğüsler bizler için biraz itici bile olabiliyor. Bu yüzden %50-%50 oranı, erkekler arasında kadınlara göre daha az popülerdir.

Göğüs üst kısmında düz bir eğim olması: Göğüs’ün üst kısmında bir çöküntü olması; üst kısmı boşalmış göğüs kafesine adeta yapışan bir göğüs, hoş değildir. Aynı şekilde, üst kısmı bariz olarak yuvarlak, sutyenden fırlayan, şişkin konturu sahip göğüs de göze hoş gelmiyor.Yandan bakıldığında mükemmel göğüs konturu, üst kısımdan göğüs ucuna doğru düz bir çizgi halinde ya da çok hafif göğüs ucuna doğru kavisli bir eğimle inmesi.

Göğüs ucunu yukarı bakması: Mükemmel göğüste, meme ucu direk karşı tarafa veya yere doğru bakmamalıdır; hafif biraz yukarı doğru bakması çok daha hoş olur. Ama tabii de gökyüzünü de görmemeli: 20 derecelik bir açıyla koyu renkli meme ucunun hafifçe yukarı dönmesi mükemmel memenin özelliklerinden biri.

Meme alt tarafının dar, sıkı ve tümsek şeklinde hafif bir kavisten olması: Meme alt kısmı, meme ucundan aşağı doğru inildiğinde (meme/gövde arasındaki katlanamaya kadar) sarkık bir yağ dokusu gibi durmaması gerekir. Bu mesafede sıkı, gergin ve hafif bir konveks çizgi halinde memenin alt kontur oluşturması önemli.

Bu mükemmel oranların göğüs büyüklüğüyle hiçbir alakası yoktur. Bu çalışmada bilimsel olarak bu gösterilmiş. Yani göze estetik ve güzel gelen bir göğüs ufak ya da büyük olabilir. Normal göğüs ölçüsü demek boy, yaş, kilo dahilinde olması gereken ideal göğüs ölçüleri anlamındadır. İdeal göğüs ölçünüzü belirlemek için boyun çukuru ve iki meme ucunun arasına bir çizgi çizin (üçgen şeklinde) Yine aynı şekilde iki meme ucu ile göbek arasında da bir üçgen oluştururuz. Bunu gerçekten çizerek yada hayalinizde canlandırıp yapabilirsiniz.

Ortaya çıkan sonuç boyun ile meme ucu arasındaki iki yan mesafe eşit ise ve  göbek ile meme ucu arasındaki iki yan mesafe eşit ise göğüsleriniz dik ve dolgundur. yalnız iki mesafe arasında fark çıkıyorsa ideal meme ölçülerin dışında olduğunu gösterir.

Boy ve Göğüs Çevresi Ölçüleri

 • 1.50 78 cm 
 • 1.55 80 cm
 • 1.60 82 cm
 • 1.65 84 cm
 • 1.70 88 cm
 • 1.75 90 cm

]]>
Göğüs Hareketleri https://www.gogus.gen.tr/gogus-hareketleri.html Fri, 09 Nov 2018 23:19:37 +0000 Göğüs Hareketleri, vücut geliştirme sporu ile ilgilenen herkesin merak ettiği konudur. Vücut geliştirme son yıllarda insanlar arası ilişkilerde önemli bir yer edinmiştir. Dış görünüş olarak erkeklerin ilgisini çeken al Göğüs Hareketleri, vücut geliştirme sporu ile ilgilenen herkesin merak ettiği konudur. Vücut geliştirme son yıllarda insanlar arası ilişkilerde önemli bir yer edinmiştir. Dış görünüş olarak erkeklerin ilgisini çeken alan ise vücut geliştirmedir. Herkes üçgen bir vücuda sahip olmak ister. Üçgen bir vücuda sahip olmak için göğüs hareketlerini çok iyi kavramak gerekir. Size antremanlar da uygulayabileceğiniz göğüs hareketlerini anlatacağız. Bu hareketlerin tamamı tek bir antreman da girilmez. Göğüs bölgesi genel olarak 3 kısımdan meydana gelir. Bu kısımlar üst göğüs, orta göğüs ve alt göğüs.  Bu hareketler içerisinden kendi gelişiminize uygun olanları seçip uygulayabilirsiniz. Hareketleri yapmadan önce spor salonundaki hocanıza mutlaka danışın.

Göğüs Kasları İçin Uygulanacak Göğüs Hareketleri,

Orta göğüs hareketleri; Genel olarak göğüs bölgesinin iç ve orta kısmını çalıştıran hareketlerdir. Bu hareketler;

Bench press (orta göğüs press); Hareketi yapmak için bench sehpasına sırt üstü uzanın ve ayaklarınız yere koyun. Kalçanız ise sehpada olacak şekilde konumlandırın. Barı tutarkem kollarınızın omuz genişliğinden biraz fazla açık olmasına özen gösterin. Barı tuttuktan sonra nefesinizi alın ve tuttuğunuz barı yavaş bir şekilde göğsünüze kadar indirin. Kaldırırken de aldığınız nefesi tekrar verin.

Dumbbell Fly (orta göğüs açma); Ayaklarınız yerde olacak şekilde düz sehpaya uzanın. Dambılları kaldırırken dirseklerinizin biraz bükülü olmasına dikkat edin. Nefes aldıktan sonra dirsekleriniz omuzlarınız hizasına gelecek şekilde yan tarafa doğru açın. Nefesinizi verirken dambılları tekrar yukarı doğru ve aynı açıda kaldırın.

Dumbbell Press; Ayaklarınız her zamanki gibi yerde olacak şekilde düz sehpaya uzanın. Kollarınız düz olsun ve bu şekilde dambılları kaldırın. Nefes aldıktan sonra dirseklerinizi 90 derece bükerek dambılları göğsünüze kadar indirin. Dambılları tekrar aynı pozisyonda kaldırın ve kaldırırken nefesinizi verin.

Peck Deck Fly; Makineye oturduktan sonra kollarınızın ön kısmını minder kısmına koyun. Kollarınızı ve bileklerinizi iyice gerdirin ve daha sonra nefesinizi alın. İki ayrı minder tam ortada  birleşene kadar kollarınızla makineyi kapatın. 

Üst göğüs hareketleri; Genel olarak göğüs  bölgesinin üst kısmını çalıştıran hareketlerdir.

Üst Göğüs Press; hareketinin farklı bir versiyonudur. Bu sefer yatay sehpada hareketi aynı şekilde yapıyoruz. Bu harekette genel olarak üst göğüs kaslarımız çalışır.

Dumbbell Incline Press (üst göğüs sıkıştırma); Ayaklarınız yerde olacak şekilde yatay sehpaya uzanın. Dambılları kaldırırken mutlaka kollarınızın dik olmasına ve birbirine değmemesine dikkat ediniz. Nefes aldıktan sonra dirseklerinizi bükün ve dambılları göğsünüzün yanlarına kadar indirin. Dambılları kaldırırken tekrar nefes verin.

Üst Göğüs Açma; Orta göğüs açma da yaptığımız hareketi bu sefer üst göğüs için yapıyoruz. Yaklaşık 45 derecelik eğime sahip olan sehpada açmayı yapabilirsiniz.

Alt göğüs hareketleri; Genel olarak göğüs bölgesinin alt kısmını çalıştıran hareketlerdir.

Alt Göğüs Press; Aşağı doğru yaklaşık 30 derecelik eğimli sehpada alt göğüs kaslarının çalışmasını sağlayan harekettir.

Dumbbel Pullover; Düz sehpaya uzanın ve ayaklarınız yerde olacak şekilde kendinizi konumlandırın. Dambılı kavrarken avuç içlerinizin yukarı bakmasına özen gösterin. Dambılı dirseklerinizi hafif kırdıktan  sonra başınızın gerisine kadar indirin. Hareketi yaparken nefes alım verimine dikkat edin.

Göğüs hareketlerini çoğaltma şansımız vardır. Biz sizin sizin temel göğüs hareketlerini anlatmaya çalıştık.

]]>
Göğüste Batma https://www.gogus.gen.tr/goguste-batma.html Sat, 10 Nov 2018 08:57:36 +0000 Göğüste batma, bir çok kişinin günlük yaşantısında oldukça sık şikayetçi olduğu bir durumdur. Göğüste batma yaşandığı zaman ağrı olarak görülür. Bu ağrılar daha çok sağ göğüs bölgesind
Göğüste batma, bir çok kişinin günlük yaşantısında oldukça sık şikayetçi olduğu bir durumdur. Göğüste batma yaşandığı zaman ağrı olarak görülür. Bu ağrılar daha çok sağ göğüs bölgesinde görülmektedir. Bu batmalar şiddetli sancılar ve uykusuz günlere sebep olmaktadır. Stres durumunda bu şikayetler artabilir. Çünkü stres ile damarlar daralır ve kan ihtiyacı karşılanamamaktadır.

Göğüste batma yaşanmasının bir çok sebebi olabilmektedir. Bu rahatsızlık çoğunlukla akciğer hastalıkları ve kalp rahatsızlıkları ile alakalı bir durumdur. Göğüste batma hissi nefes alıp verildiği esnada hissedilmekle birlikte ağrılara sebep olmaktadır. Göğüste batma bazen plorezi sebebiyle olabilir. Plorezi denilen hastalık akciğer çevresinde sıvı toplanması sonucu ile oluşur. Halk arasında bu hastalığa zatülcenp denmektedir. 

Akciğer çevresinde bulunan zarlarda sıvı birikmesi ile iltihaplanan akciğer bölgesinde nefes alıp verme esnasında bir sürtünme yaşanır. Bunun sonucu olarak bu bölgede sürtünme sonucunda bir acı ve batma hissi yaşanır. Çoğunlukla akciğer hastalıklarına bağlanan göğüste batma hissi bir çok neden sonucu ortaya çıkabilmektedir. 

Göğüste batma nedenleri 
 • Akciğer çevresindeki zarlarda sıvı birikmesi donucunda çok fazla akciğer problemine sebep olur. Akciğer rahatsızlıkları da göğüste batma ve ağrılar hissedilmesine neden olur ve bu rahatsızlıktan dolayı yakınmalar artar. 
 • Damar yetmezlikleri kalp hastalıkları ağrılar ile birlikte  göğüste batma yaşanmasına sebep olabilmektedir. Çoğunlukla kalp krizi esnasında kişinin höğüste batma şeklinde ağrılar hissetmesi ortaya çıkar. Kalp krizi belirtisi olan ağrılar daha çok göğüs ön bölgesinde yaygın bir alanda olup boyun bölgesine ve sol omza doğru yayılır.
 • Kalp ve akciğer rahatsızlıkları haricinde, basit olarak kabul edilebilecek sebepler ile de göğüste batma problemleri görülebilir. Zatürre, kuru öksürük, soğuk algınlığı gibi sebepler de göğüste batma hissi oluşturabilnektedir. 
Öksürük ve soğuk algınlığı gibi basit rahatsızlıklardan dolayı da göğüs batması yaşanabilir. Fakat göğüste batma rahatsızlığı her ne konuda olursa olsun ciddiye alınmalıdır. Çünkü bu batmalar bazen çok ufak gibi görünse bile ciddi hastalıklara sebep olurlar. Uzun süreli göğüste batmalar hissediliyorsa ihmal edilmemelidir. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.
]]>
Göğüste Kaşıntı https://www.gogus.gen.tr/goguste-kasinti.html Sun, 11 Nov 2018 08:28:33 +0000 Göğüste kaşıntı, Vücutta diğer bölgelerde olduğu gibi göğüste de kaşıntı olmaktadır ve bununda birçok sebebi bulunmaktadır. Göğüste kaşıntı oluştuğunda, ilk olarak kaşıntıyla eş zamanlı olarak gerçekleşe Göğüste kaşıntı, Vücutta diğer bölgelerde olduğu gibi göğüste de kaşıntı olmaktadır ve bununda birçok sebebi bulunmaktadır. Göğüste kaşıntı oluştuğunda, ilk olarak kaşıntıyla eş zamanlı olarak gerçekleşen diğer bulgular dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Kaşıntı olana göğüs bölgesinde; şişme, kızarıklık yahut su toplama varsa, kaşıntı büyük bir ihtimalle alerjik olarak gelişmiştir. Başka bulgular olmadan tek başına kaşıntı oluşmuşsa göğüs damarlarında bir genişleme olduğu düşünülebilir.

Göğüste kaşıntı nedenleri nelerdir

Deterjan ve sabun kullanımı,  bilindiği üzeler deterjan ve sabun birer kimyasal ürünlerdir. Sabun banyo esnasında göğüs bölgesine kullanıldıktan sonra iyi bir şekilde durulama yapılmadığında yahut çamaşırlarda deterjan kullanıldığında ve aynı şekilde iyi bir şekilde durulama yapılmadığı durumlarda göğüste kaşıntı meydana çıkabilmektedir. Vücut bu ürünlere tepki olarak göğüste kaşıntı meydana getirmektedir. Bu sebeplerden dolayı ister yıkanırken sabun kullanmak olsun isterse çamaşırları yıkarken deterjan kullanmak olsun ikisini de iyi bir durulama yapılmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Naylon içerikli ürün, göğüs kaşıntısı oluşturan bir diğer etmen ise naylon içeriği fazla olan iç çamaşırı ve diğer farklı ürünleri kullanmaktır. Naylon ürünler göğüste kaşıntıya sebep olan en büyük faktörlerden biridir. Bu sebepten dolayı naylon giysilerden ve özellikle naylon içerikli iç çamaşırlarını kullanmaktan kaçınmak göğüs kaşıntısını önlemek için yapılacak bir önlemdir.

Beslenme, beslenme vücutta özellikle göğüs bölgesinde sistemik bir kaşıntıya sebep olur. Bu kaşıntılar genelde tüm vücutta etkisini göstermektedir. Özellikle bazı gıdalara alerjisi olan kişiler bu gıdaları tükettikleri zaman göğüs kaşıntısı meydana gelmektedir. Göğüste çok kaşıntı oluşturan gıdaları sıralamak gerekirse; süt, soğan, yumurta gibi gıdalar sayılabilmektedir.

İlaçlar, göğüs kaşıntısı kullanılan bazı ilaçlara  bağlı olarak gelişme gösterebilmektedir. Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi göğüs kaşıntısına sebep olmaktadır. Böbrek ve diyabet hastalarında özellikle göğüs kaşıntısı görülmektedir. 

Göğüste kaşıntı tedavisi, kaşıntıya yukarıda saydığımız nedenlerden daha fazlası da eklenebilmektedir. Kaşıntı nedeni değiştikçe uygulanacak tedavide değişmektedir. Göğüs kaşıntısı oluşma sebebi deterjan ve sabun kullanımı ise tedavi olarak su ile daha fazla durulama işlemi yaparak göğüs kaşıntısının önüne geçilebilir. Neden psikolojik ise bir psikiyatri uzmanın danışılarak tedavi yoluna gidilebilir. Kaşıntıya sebep olan bir ilaç ise ilaç kesilmelidir.
]]>
Göğüs Şişmesi https://www.gogus.gen.tr/gogus-sismesi.html Mon, 12 Nov 2018 07:14:30 +0000 Göğüs şişmesi, Göğüste oluşan şişliklerin birçok sebebi olabilir. Bu durum cinsiyete ve yaşa göre yorumlanmaktadır. Göğüs şişmesi belli zamanlarda normal olabilirken bazende önemli bir hastalığın habercisi de ol Göğüs şişmesi, Göğüste oluşan şişliklerin birçok sebebi olabilir. Bu durum cinsiyete ve yaşa göre yorumlanmaktadır. Göğüs şişmesi belli zamanlarda normal olabilirken bazende önemli bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Kadınlarda genellikle adet dönemlerinde ve hamilelik zamanlarında bu şişkinlik görülebilmektedir.

Göğüs şişmesi belirtileri
 • Göğüslerde şişlik, yumru, kitle, şekil bozukluğu, ağrı, hassasiyet ve meme başı akıntısı papillom ve fibroadenomlar gibi iyi huylu tümörlerin belirtileridir. 
 • Memede yumru, ateşlenme, kitle, ağrı, kızarıklık, sıcaklık, hassaslık, şişlik, göğüs derisinde yaralar ve döküntü tarzındaki belirtiler mastit ve apse kaynaklıdır.
Göğüs şişmesi nedenleri

Bayanlarda adet dönemlerinden önce ve sırasında göğüs şişkinliği görülmektedir. Adet kanamasından evvel göğüslerde ve karın kısmında hafif şişkinlik oluşur. Fakat bu şişkinlik hamilelik dönemindeki gibi büyük değildir. Göğüs şişmesi ya da memedeki hassasiyet genellikle menstrüal döngüsünün ikinci yarısına denk gelir. Bu durum bütün kadınlarda görülmektedir. Adet dönemi esnasında da kadınlarda şiddetli veya hafif olarak da hassasiyet ve şişlik görülmektedir. Adet döngüsü zamanında memelerde bulunan süt kanalları bazı zamanlarda östrojen üretiminde artış olmasına bağlı olarak genişleyebilir. Östrojen üretimi çoğu zaman adet döngüsünün başlangıcından başlayarak ortalarına kadar en üst noktasına ulaşır. Göğüslerde bulunan süt bezleri adet döngüsü zamanın 21-28 günleri arasında artan, en yüksek aşamada progesteron hormonundan kaynaklı olarak büyüme meydana gelir. Bu zamanda göğüslerde ağrı ve hassasiyet sürekli yada aralıklı olarak oluşabilir. Kişiye göre göğüs dokusundaki hisler değişebilir. 

Hamilelik döneminde göğüs şişmesi ve hassasiyet daha çok belirgin durumdadır. Ayrıca hamilelikte göğüslerdeki şişlik normaldir. Bunun dışında hamileyken meme uçlarında da ağrılar görülebilmektedir. Bu tarz ağrılar doktor kontrolünde olarak normal veya anormal mi olup olmadığı değerlendirilir. Meme şişliğinde muhakkak doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Kadınların kullanmış olduğu doğum kontrol hapları da hafif derecede şişliğe sebep olmaktadır. Diğer sebeplerse memedeki hücrelerim anormal derecede çoğalması (atipik hiperplazi ve papillomlar), süt kanallarının genişlemesi (kanal ektazi), göğüs yağ dokusu hasarı (yağ nekrozu), meme kanseri, mastit yada apse (fibrokistik değişikler ve enfeksiyon) göğüs şişmesine neden olabilmektedir. Bunların dışında kist, meme dokusundaki hasardan ve tümörden kaynaklı olabilir. Yalnızca durumun tespiti doktor muayenesinde anlaşılmaktadır. Tespitten sonra doktorun tavsiye etmiş olduğu tedavi uygulanmalıdır. Özellikle rahatsızlık için birçok materyal ve bitkisel ilaç bulunmaktadır. Şifalı olan bitkileri ve materyalleri kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Bu tarz ürünler deri hasarı, enfeksiyon ve başka hastalıklara sebep olabilir. 
]]>
Göğüste Çatlak https://www.gogus.gen.tr/goguste-catlak.html Mon, 12 Nov 2018 14:27:54 +0000 Göğüste çatlak; vücut zamanla elastikiyetini kaybettiğinde bacak çatlakları, deri çatlakları ve göğüste çatlak gibi durumlar ile çok sık rastlanılmaktadır. Göğüslerde meydana gelen çatlaklar zamanla oluşan kişiy Göğüste çatlak; vücut zamanla elastikiyetini kaybettiğinde bacak çatlakları, deri çatlakları ve göğüste çatlak gibi durumlar ile çok sık rastlanılmaktadır. Göğüslerde meydana gelen çatlaklar zamanla oluşan kişiyi de rahatsız etmeye başlar. Elastikiyetini yitiren göğüsler belli bir zaman sonra göğüs kasları da çalışmasında sıkıntı yaşanır ve bu nedene bağlı olarak çatlaklıklar oluşur.  

Göğüste çatlak ne zaman meydana gelir 

Spor yapmama ve kilo alıp vermede bu tarz durumlar sık karşılaşılmaktadır. Vücutta çatlaklar  en çok göğüs kısmında görülmektedir. Hamilelik durumunda süt olması ile göğüslerde büyüme meydana gelir. Göğüslerde bulunan sütün boşaltılması ve birikmesi ile çatlaklara neden olmaktadır. Bebek emziren annelerde de çoğunlukla süt birikmesinden kaynaklı olarak göğüslerde büyüme gerçekleşmektedir. Emzirme ve hamilelikten kaynaklı olan göğüslerdeki büyümelerde çatlaklara neden olabilmektedir. Bu tarz durumlarda hamile ve emziren annelerin göğüslerine bebek yağı ve bitkisel yağ sürmeleri tavsiye edilmektedir. Göğüste çatlaklar için kozmetik ürünlerinde yararı bulunmaktadır.

Göğüs çatlakları nasıl önlenir

Beslenme: Vücutta oluşabilecek deri çatlakları ve göğüste çatlakları engellemek için beslenme alışkanlığına oldukça önem verilmelidir. Alınan mineraller ve vitaminlere dikkat edilmelidir. İnsanın yeterli  olarak vitamin ve mineral almaması deride tahribata yol açabilir. Bu rahatsızlığın sorunu çözülebilmesi için çinko içerikli gıdaların tüketilmesi gereklidir. Eğer çatlaklar oluşmuş ise kişinin bir beslenme uzmanına danışarak yardım alması gerekmektedir. Bu çatlakların neden kaynaklandığını öğrenerek ona göre beslenmesi gerekir.

Jojoba yağı: Devamlı olarak nemli tutulan ciltte çatlak sorunu da çözülmüş olunur. Bu konuda da en iyi yağlardan biride jojoba yağıdır. Göğüslere uygulanan jojoba yağı ile günlük masajlar sayesinde çatlak oluşumunu engellemiş olur. Ayrıca göğüs çatlakları var ise jojoba yağı çatlakların azalmasını sağlamaktadır. Düzenli olarak birkaç ay bu yağ ile duştan sonra göğüsler ovulduğu zaman göğüsteki çatlakları önler ve belli bir zaman sonra oluşmuş olan çatlakları azaltır.

Göğüs çatlaklarını engelleyen kremler: Bu tarz kremler içerisinde hint yağı ve kakao yağı bulunur. Bu yağların iyileştirici özelliği mevcuttur.Ayrıca göğüs çatlaklarını gideren kremlerin içerisinde kuşburnu yağı da bulunmaktadır. Kremler düzenli olarak kullanıldığında çatlakların giderilmesine yardım etmektedir.

Kakao yağı: Emzirme ve hamilelik zamanında nemlendirici olarak kakao yağı kullanabilirsiniz.  Doğum sonrasında bile kakao yağı kullanılır ise göğüste çatlak giderilmiş olur. Ayrıca anne adayına zarar vermemektedir. Her gün düzenli kullanılması gerekir. Gece yatmadan kullanırsanız çatlak oluşumunu da engellemiş olursunuz. Çatlak sorunuz var ise kakao yağı bu problemi de gidermiş olur.
]]>
Göğüs Kafesi Ağrısı https://www.gogus.gen.tr/gogus-kafesi-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 23:37:59 +0000 Göğüs kafesi ağrısı, Bu tip ağrılar genelde göğüste, sırt tarafında göbek deliğini üzerinde çarpma sonucu yada hiç bir neden olmadan gelişen ağrılardır. Bir çok nedeni olabilir. Çoğunlukla bu ağrılar adale soğuk al Göğüs kafesi ağrısı, Bu tip ağrılar genelde göğüste, sırt tarafında göbek deliğini üzerinde çarpma sonucu yada hiç bir neden olmadan gelişen ağrılardır. Bir çok nedeni olabilir. Çoğunlukla bu ağrılar adale soğuk algınlığından kaynaklanan ağrılardır. Fakat önemli bir rahatsızlığın da habercisi olacağı için ihmal edilmemeli en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Eğer ağrı bir çarpma, düşme kaza sonucu olmuş ise kaburgalarda kırık olma ihtimali yüksektir. Tıbbi müdahale gerekir.  

Göğüs kafesi ağrısı nedenleri
 • Kaburgada meydana gelen kırıklar
 • Göğüs bölgesinin yaralanması
 • Kemik erimesi
 • Akciğerde enflamasyonlu tabaka
 • Üşütmeye bağlı oluşan kas spazmları
 • Enflamasyonlu kaburga kıkırdağı
 • Çeşitli Mide rahatsızlıkları
 • Panik Atak
 • Göğüs bölgesindeki dokularda oluşan iltihaplanmalar
Göğüs kafesi ağrısı genelde nefes alındığında yada hareket edildiği zaman ortaya çıkar. Yada belirli pozisyonlarda özellikle yüzüstü yatma gibi durumlar da da ortaya çıkar. Nefes almada güçlük ve göğüs bölgesinde çok şiddetli bir ağrı hissedildiği zaman acilen 112 Acil sevisi aramakta fayda vardır. Bu bulguların bir kalp krizi belirtisi olabilir. Göğüs kafesi yaralanmaların da doktor elle muayene ettikten sonra tanıyı kesinleştirmek için bir röntgen filmi isteyebilir. Bu röntgen filminde kemikte olmuş olan kırıklar, çatlaklar gözükür. Fakat kemiklerde daha fazla anormallikler gözüküyor ise bir MR (manyetik rezonans görüntüleme) çekilmesi kesinlikle şarttır. Röntgende gözükmeyen her şey en ince ayrıntısına kadar MR da gözükür. Bazı durumlarda ise kemik ağrıları kronikleşmiş olur bu durumlarda doktor izleyici adı verilen radyoaktif bir materyal enjeksiyonu yapar. Daha sonra bu izleyiciyi taramak için bir kamera kullanılır. Bu kamera sayesinde alınan görüntüler kemiklerde yaşanan bütün anormalliklerin gözükmesini sağlar.

Göğüs kafesi ağrısı tedavisi
 • Eğer ağrı hafif çarpma veya düşme şeklinde ise ağrıyan bölgeye buz ile soğuk kompres yapılır ve ağrı kesici alınarak ağrının azaltılması sağlanır.
 • Eğer ağrı kaburga kırığı veya kaburga çatlağından kaynaklanıyorsa doktor çeşitli kas gevşetici ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar kullanılmasını tavsiye edecektir. Ayrıca kırık bölge göğüs etrafından doğru sarılan büyük bir bandaj ile çevrilir. Bu bandaj kırık bölgeyi çok sıkı bir şeklide tutarak içeride oluşabilecek yaralanmaları engeller ve kemiklerin birbirlerine daha kolay kaynamasını sağlar. Fakat bu tip sargılar pek fazla önerilmez. Aşırı derece de nefes almayı engellediği için pnömoni riskini arttırır.
 • Eğer ağrı kemik kanserinden dolayı oluşmuş ise doktor kemoterapi yada radyoterapi gibi tedavi yöntemlerini tercih eder. Fakat kemiklere baskı yapan doku küçükse basit bir cerrahi yöntemle bu doku çıkartılabilir.
]]> Sağ Göğüs Ağrısı https://www.gogus.gen.tr/sag-gogus-agrisi.html Tue, 13 Nov 2018 06:43:54 +0000 Sağ göğüs ağrısı; nadiren bir kardiyovasküler durumuna bağlıdır. Göğüs ağrıları kesinlikle ihmal edilmemelidir. Göğsün sağ tarafındaki ağrılar genellikle ciddi sağlık problemlerinin işaretidir. Özellikle yaşlılar Sağ göğüs ağrısı; nadiren bir kardiyovasküler durumuna bağlıdır. Göğüs ağrıları kesinlikle ihmal edilmemelidir. Göğsün sağ tarafındaki ağrılar genellikle ciddi sağlık problemlerinin işaretidir. Özellikle yaşlılarda görülen göğüs ağrısı bir hastalık veya bozukluğun işaretidir.

Sağ göğüs ağrısı belirtileri:
 • Göğüs içinde ve göğüs arkasında yanma hissi
 • Yutkunma güçlüğü
 • Ağızda reflü tadı
 • Vücudun pozisyonunu değiştirirken göğüste ağrı
 • Nefes alırken ağrı
 • Sıkışma hissi
 • Keskin bir acı
Sağ göğüs ağrısı nedenleri:

Kalp sorunları: Kan damarları aracılığıyla kalbe kan akışının taşınması azaldığında bir kalp krizi meydana gelir. Bunun sonucunda kalbin kas hücreleri ölür. Bundan dolayı da göğüs ağrısı yaşanır.

Akciğer sorunları: Pulmoner hipertansiyon bir kan basıncı türüdür, ancak anormal derecede yüksek olur. Bu durum göğsün sağ tarafında acıya sebep olur. Bunun yanında nefes yolları iltihaplanması durumunda da göğüs ağrısı yaşanır.

Gastrointestinal sorunlar: Göğsün sağ tarafında ağrıya sebep olabilecek mide ve bağırsak ile ilgili durumlar:
 • Peptik ülser
 • Gastroözofageal reflü hastalığı- asit reflüsü
 • Özofagus yırtılması (yemek borusunun yırtılması durumu)
 • Özofagustaki aşırı duyarlılık (yemek borusundaki aşırı duyarlılık)
 • Safra kesesi sorunları
 • Pankreatit (pankreas iltihabı ile karakterize edilen bir durumdur)
Karaciğer sorunları: Karaciğer iltihabının belirtileri arasında sağ göğüs ağrısı yaşanmaktadır.

Kas, kemik veya sinir sorunları: Kaburga problemleri, zona hastalığı (suçiçeği hastalığı) ve kas gerilmesi sağ göğüs ağrısı nedenleri arasında olabilir.

Stres: Stres, sindirim sistemi bozukluklarını şiddetlendirebilir. Aynı zamanda göğsün sağ  tarafında ağrıya sebep olabilir.

Gıda tıkanması: Yemek borusunun tıkanması sonucunda sağ göğüs ağrısına neden olabilir.

Göğüs tümörleri: Akciğerler içinde veya çevresinde gelişen tümörler, sağ göğüs ağrısına sebep olabilir.
]]>
Sol Göğüs Ağrısı https://www.gogus.gen.tr/sol-gogus-agrisi.html Tue, 13 Nov 2018 07:49:38 +0000 Sol Göğüs Ağrısı, sol tarafında göğüs ağrıları bulunan kişinin bu sıkıntıyı ciddiye alınması gerekir. Ciddi bir sağlık probleminin habercisi olarak göğsün sol tarafında ciddi sıkışmalar meydana geleb
Sol Göğüs Ağrısı, sol tarafında göğüs ağrıları bulunan kişinin bu sıkıntıyı ciddiye alınması gerekir. Ciddi bir sağlık probleminin habercisi olarak göğsün sol tarafında ciddi sıkışmalar meydana gelebilir. Bunların sebepleri arasında aşırı stres, sinir sıkışması gibi nedenler görülebilirken; kalp ve damar problemlerinin de habercisi olarak algılaması gerekir. Bu şikayetin sebebinin anlaşılması için vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

Sol Göğüs Ağrısı Sebepleri

Kardiyak iskemi, göğsün sol tarafında meydana gelen ağrının bazı nedenleri olabilir. Genellikle göğüs ağrısı olan hastalıkların belirtileri farklılık gösterir. Bunlar arasında kardiyovasküler nedenler yer alır. Ani oluşan bu ağrının sebebi Kardiyak iskemi ile bağlantılı olanlarıdır. Bu ağrı kalp kasına giden kanın azalması ile meydana gelirken; kalbe gitmesi gereken oksijen miktarının normal düzeyinin altında gitmesiyle bu bölümde ağrılar oluşması ile meydana gelir. Kardiyak iskemi ağrısı genellikle egzersiz yapan kişilerde veya egzersiz sonrasında kalbe oksijen ihtiyacının yeteri kadar gitmediği dönemlerde hissedilebilir. Bunun anlaşılması için EKG testi uygulanır veya ultrason çekilebilir. Tedavi edilen bir hastalıktır.

Kas hasarı, sol göğüs tarafında oluşan ağrının sebepleri arasında kas hasarı olma olasılığı yüksektir. Göğüs kısmında veya göğsün alt tarafında ağrı ile kasılma meydana geldiği gözlenir. Bunun sebebi ise kas liflerinin yırtılmasına bağlı ağrılar ve şiddetli sancılardır. Kas hastalığının teşhisinin konulması için muayene yapılması gerekir. Ultrason gibi görüntüleme sistemleri kullanılarak kas hasarını ne derece olduğu ve tanısı konulur.  Bu bölgede bulunan kasın gördüğü hasarın ciddiyetine göre gerekli cerrahi işlemler uygulanırken; ilaçla tedavi edilmesi mümkündür.

Kemik hasarı, göğsün sol tarafında bulunan ağrılarının sebepleri arasında kemik hastalıkları bulunabilir. Bunun oluşması darbelere bağlı olarak gözlenirken; kaburganın herhangi bir şekilde zarar görmesi sonucu da bu bölgede ağrıların olmasına sebep olabilir. Kemik hasarı egzersizler yaparken meydana gelirken; kemik yapısında bulunan kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin eksikliğinden dolayı kemiklerin gücünü kaybetmesi ile egzersizler sırasında yapılan zor hareketlerin kemik hasarına sebep olduğu bilinmektedir. 

Anjin, göğsün sol tarafında sıkışmalara sebep olan bir rahatsızlıktır. Arterlerden kan akışının azalmasına yol açan sıkışma hissi olarak kendini belli ederken; nefes darlığı gibi problemler yaşanmasına sebebiyet verir. Genellikle belirtileri mide bulantısı, baş dönmesi, düzensiz kalp atışı gibi şikayetlerle ortaya çıkar. Vakit kaybedilmeden doktor tedavisi gerekir.

Kalp krizi, göğsün sol tarafında bulunan ağrının sebepleri arasında kalp krizi geçirme riski de yer alır. Kalp krizi belirtileri arasında göğsün sol tarafında şiddetli ağrılar gözlenirken; bu ağrıların omuz bölgesinden kola doğru yayıldığı gözlenir. Kalp krizi arterlerin tıkanması sebebiyle oluşurken kan akışının azalması veya tamamen durması sonucu meydana gelir. 

Sinir sıkışması, göğsün sol tarafında bulunan ağrının sebepleri arasında sinir sıkışması da yer alır. Herhangi bir ters hareket sonrasında veya zorlayıcı bir ağırlık kaldırma gibi durumlarda göğsün sol tarafında sinir sıkışması sebebiyle ağrılar gözlenir. Bu sinir sıkışması fiziksel muayene ile kontrol edilirken; sinir iletim testleri gibi testlerle tanı konulur.


]]>
Göğüs Antremanı https://www.gogus.gen.tr/gogus-antremani.html Tue, 13 Nov 2018 14:39:17 +0000 Göğüs Antremanı, vücut geliştirme sporunun en önemli antremanlarından biridir. Göğüs antremanı sırasında dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Göğüs antremanı sırasında çoğu kişi hareketleri ha Göğüs Antremanı, vücut geliştirme sporunun en önemli antremanlarından biridir. Göğüs antremanı sırasında dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Göğüs antremanı sırasında çoğu kişi hareketleri hangi sıra ile yapması gerektiğini bilmez. Yapılan o kadar yanlışa rağmen herkes antreman sırasında harcadığı gücün karşılığını görmek ve gelişmek ister. Göğüs antreman programları kişiden kişiye değişir. Mesela birinin üst göğüs bölgesi eksiktir ve üst göğüsü daha çok geliştirmeye yönelik antreman programı verilir, kiminin alt göğüs çalışması gerekir yada kiminin açma yapması gerekir. Bunların dışında antermanda kişinin hedefleri çok önemlidir. Göğüs antremanları büyümek için mi yoksa parçalamak için mi yapılıyor. Her iki durum içinde göğüs antreman programı vereceğiz.

Göğüs antremanı sırasında temel ve sürekli yaptığınız bir hareketin olması gerekiyor. Benim size tavsiyem bu temel hareketiniz bench press olsun. Çünkü bench press göğüs bölgesinin büyük bir bölümünü çalıştırır ve hem büyüme hem de parçalama döneminde etkisini fazlasıyla gösterir. Daha sonra izole bir hareket seçmeniz gerekir. İzole hareketiniz press olamaz bu yüzden açma (fly) hareketini tercih edin. Örneğin cable crossover yada dumbell bench fly 3.hareket olarak tercih ederseniz üst göğüs hareketi olmalı. Çünkü göğüsü büyük gösteren üst göğüs kaslarınızdır. Daha iyi bir alt yapınız varsa antremanlarınızda hem bar hemde dumbull kombinasyonunu kullanın. Alt ğöğüs için ise bir hareket yapmanız yeterli olacaktır. Çünkü bu kas grupları çok gelişen kaslar değildir. Son olarak da göğüs antremanını çok uzun tutmayın çünkü yapılan araştırmalara göre 60 dk dan sonra kas yıkımı başlıyor.

Göğüs antremanı (Büyümeye Yönelik);

Set sayılarına mutlaka dikkat edin ve hareketleri nizami yapmaya çalışın. Az tekrar olan hareketlerde kendinizi son derecede zorlayın. Eğer antreman arkadaşınız varsa yardımı sadece son tekrarda almaya çalışın.
 • 1.Hareket İncline Barbell Press (Üst göğüs bar press) 5 set-12,10,8,6,6 tekrar yapılacak.
 • 2.Hareket Bench Barbell Press (uzanarak göğüs bench press) 3set-6,6,10 tekrar yapılacak
 • 3.Hareket Decline DB Press (Alt göğüs dumbbell ile press) 3set-6,6,10 tekrar yapılacak
 • 4.Hareket Seated Machine Press (Makinede göğüs itiş) 3set-10,10,8 tekrar
 • 5.Hareket Cable Crossover (Kablo ile göğüs sıkıştırma) 3set-12,12,10 tekrar yapılacak.
Göğüs Antremanı (Parçalanmaya Yönelik);
 • 1.Hareket Dumbbell göğüs bench press 4set-12,12,10,8 tekrar
 • 2.Hareket Dumbbell üst göğüs press  3 set-10,10,12 tekrar
 • 3.Hareket Dumbbell üst göğüs açış 3 set-12 tekrar
 • 4.hareket Oturarak yana açış 3 set-15 tekrar
]]>
Göğüste Şişlik https://www.gogus.gen.tr/goguste-sislik.html Wed, 14 Nov 2018 09:49:41 +0000 Göğüste şişlik; Göğüs üzerinde genellikle tesadüfen fark edilen şişlikler vardır. Bu şişlikler birçok kişinin panik ve endişe içerisine girmesine neden olabilmektedir. Bu oluşan panik ve endişenin en belirgin nedenleri ise Göğüste şişlik; Göğüs üzerinde genellikle tesadüfen fark edilen şişlikler vardır. Bu şişlikler birçok kişinin panik ve endişe içerisine girmesine neden olabilmektedir. Bu oluşan panik ve endişenin en belirgin nedenleri ise kist veya tümör olma olasılığının olmasıdır. Her ikisi de birçok bayanda endişe panik ve kaygı gibi korku duygularının artmasına neden olur. Fakat göğüs üzerinde oluşan her şişlik şikayeti kist veya tümörlerden kaynaklı olmayabilir. Göğüs boyun ile karın arasında yer alan bölge için kullanılan bir ifade terimidir. Bu kısımda yer alan bölüme göğüs kafesi denir. Bu bölüm birçok hayati organın yer aldığı bir bölüm olup dışarıdan gelebilecek zararlardan korunması için bir bent şeklinde bedenimizde yer alır. Göğüs kafesinin alt kısmında yer alan sindirim solunum ve dolaşım sistemi gibi kişinin hayati fonksiyonlarını etkileyecek olan birçok organı vardır. Bu bölge içerisinde yer alan ve oluşabilecek enfeksiyonel rahatsızlıklardan tutunda başka rahatsızlıklara varıncaya kadar hepsi göğüs bölgesinde sancı ve ağrılara neden olabilmektedir. Fakat göğüs üstünde oluşan şişlikler için her zaman aynı şey söylenememektedir. 

Göğüste şişlik nedenlerinin tanısı; 

Bu tür bir olgunun gerçekleşmesi durumunda şişliğin tam olarak hangi bölgede oluştuğu, hastada dokunulması ile veya temas edilmesi halinde ağrı oluşturup oluşturmadığı veya ağrı hissi meydana getirip getirmediği gibi kişide oluşan detaylara dikkat edilmesi ve buna göre tanısının belirlenmesi büyük bir önem taşır. 

Göğüste şişlik nedenleri; 
 • Yağ bezesi: Göğüste fark edilen bu şişlik yağ bezesi dediğimiz basit nedenlerden kaynaklı olabilmektedir. Vücudumuzun cilt altı bölgesinde yağ hücrelerinin birikmesi ile meydana gelen ve sonuç olarak yumuşak kist şeklinde bir görünüme sahip olan yağ bezeleri tıp dilinde lipom olarak adlandırılmaktadır. Bu yağ bezeleri yumuşak bir formda olup üzerine bası yapıldığında hareket eden ama ağrı yada acı hissi oluşturmayan şişliklerdir. Ayrıca göğüste olmasının yanında vücudun herhangi başka bir yerinde olma olasılığı her zaman vardır. 
 • Hasar veya darbe şişliği: Genellikle göğüs bölgesine alınan darbelerden kaynaklı olarak göğüs şişlikleri meydana gelir. Bu şişlikler ağrıya neden olabilmektedir. Göğüsteki şişlik, başka bir deyişle travmatik etkenlerin neden olduğu vücudun kendi kendine oluşturduğu tamamen fizyolojik bir sonuçtur. Eğer şiddeti yüksek bir darbeye maruz kalınmış ise oluşan bu tür şişliklerin ihmal edilmemesi ve hemen doktora gidilmesi gerekir. 
 • Meme Kanseri: Dünyada pek çok kadının korkulu rüyası olan meme kanseri de göğüste şişlik alinde kendini gösterebilmektedir. Bunun nedenlerinin başında da göğse dokunulması ile içerisinde oluşan ve ele gelen kistler yani şişliklerdir. Bu tür şişlikler özellikle kadınlarda meme kanseri riskini akla getirir. Günümüzde en yaygın hastalıklar arasında yer alır. Göğüste şişlik, meme kanserinin en bilinen belirtilerinin başında gelir. Oluşan Şişlik, kanserin ilk aşamalarının başında gelen ve ağrısız bir seyir izleyerek ilerleyen aşamalar ilerledikçe ağrı hissiyatı meydana getirir. Fakat bu tür oluşan göğüste şişlikler meme kanseri için yeterli bir bulgu değildir. O nedenle beraberinde mutlaka uzman bir hekime gidilmeli ve gereken laboratuvar testlerin yapılarak teşhisin netleştirilmesi çok önemlidir. 
Göğüste şişlik şikayetleri, meme kanseri gibi ciddi şikayetlerin belirtileri olabileceği gibi yağ bezesi gibi çok basit ve zararsız sorunlarında belirtisi olabilir. Bu tür göğüste şişlik durumlarında ihmal etmeden en kısa zamanda mutlaka cerrahi uzmanlara muayene olunması olası tüm risklerin ortadan kalkmasına veya ciddi hastalıkların erken teşhis ile tedavi edilebilmesine olanak sağlar.
]]>
Sarkık Göğüs https://www.gogus.gen.tr/sarkik-gogus.html Wed, 14 Nov 2018 12:18:02 +0000 Sarkık göğüs, bu zamana kadar bütün bayanların korkulu rüyası olmuştur. Dış görünüşe önem veren kadınların rahatsız olduğu bir durum olan sarkık göğüslerin dikleştirilmesi için günümüzde birçok yapay ve doğal y Sarkık göğüs, bu zamana kadar bütün bayanların korkulu rüyası olmuştur. Dış görünüşe önem veren kadınların rahatsız olduğu bir durum olan sarkık göğüslerin dikleştirilmesi için günümüzde birçok yapay ve doğal yöntem bulunmaktadır. Sarkık göğüs genel olarak 40 yaş üstü bayanlarda meydana gelmeye başlasa da kişinin boyuna, kilosuna, genetik faktörlere ve varsa geçirdiği hastalıklara göre değişim göstermektedir. Yaş faktörünün haricinde olan nedenlerde bayanlarda sarkık göğüs oluşumuna sebep olur. Şimdide sarkık göğüs oluşumuna neden olan faktörleri inceleyelim.

Sarkık Göğüs Nedenleri Nelerdir
Sarkık göğüs oluşumu yaş faktörünün dışında hamilelik ve emzirme döneminde, birden kilo alıp verme sırasında, menopoz geçirmede, düzensiz beslenme ve yanlış egzersizler sonucunda meydana gelir. En belirgin faktörlerden bir diğeri ise bayanların vücuduna uygun olmayan kalitesiz sütyen tercih etmeleridir. Eğer sarkık göğüs problemi yaşanıyorsa göğüs kanseri veya verem gibi hastalıkların olması bu durumu tetikler. Kişi sigara ve benzeri tütün ürünleri kullanıyorsa, alkol alımını sürekli hale getirdiyse bu tip durumlarda da sarkık göğüs oluşabilir.

Sarkık Göğüs Problemi Nasıl Giderilir
Göğüsler kadınlığın en önemli vazgeçilmez belirtileridir. Kimse sarkık göğüs istemez. Fakat istememek yetmiyor. Bu yüzden sarkık göğüs oluşumunu önlemek için tedbirler alınmalıdır. Göğüsün yapısında kas bulunmadığından, yağ ve süt bezlerinden oluştuğu için sarkma ihtimali fazladır ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Sarkık göğüs problemini gidermek için eczanelerde veya kozmetik ürünleri satan yerlerde göğüs dikleştirmek için veya sarkmaları önlemek için losyonlar, kremler bulunmaktadır. Fakat en güzeli ve maddi açıdan uygunu evde yapılacak olan yöntemlerdir.

Sarkık Göğüs İçin Evde Uygulanacak Yöntemler
Evde uygulanabilecek birçok yöntem mevcuttur. Bunlar zeytinyağı masajı, düzenli egzersiz, yumurta sarısı-salatalık karışımı, çemen, buz terapisi ve yumurta beyazıdır. Bu yöntemlerden en çok kullanılanları ele alalım.

Sarkık Göğüsler İçin Egzersiz: Sarkık göğüsler ve kusursuz vücut için olmazsa olmazlardan biride düzenli egzersizdir. Bu sayede göğüs etrafındaki kasları harekete geçirerek dik görünüm elde etmek oldukça basittir. Pres ve push-up egzersizleri yapılmalıdır. Spor yaparken göğüsü rahatsız etmeyen sıkmayan sütyen seçilmelidir.

Sarkık Göğüsler İçin Buz Terapi: Soğuk ve sıcağa karşı hassas olan ve dikleşen göğüsler için etkili bir yöntemdir. 3 buz küpünü alarak göğüs altında dairesel hareketler çizin ve her göğüs için maksimum 1 dakika işlemi tekrarlayın. Hassas bir şekilde kurulayarak yarım saat sırt üstü uzanın. Gün içinde bu işlemi aralıklarla tekrarlayabilirsiniz. Buzu fazla tutarsanız uyuşukluğa sebep olabilir.
]]>
Göğüste Yara https://www.gogus.gen.tr/goguste-yara.html Wed, 14 Nov 2018 14:42:06 +0000 Göğüste yara; özellikle bayanların korkulu rüyalarından bir tanesidir. Göğüs oldukça hassas yapıya sahip olan bir organdır. Hassas olmasının en temel sebebi ise ise ter bezlerinden meydana gelmesidir. Göğüs temel olarak Göğüste yara; özellikle bayanların korkulu rüyalarından bir tanesidir. Göğüs oldukça hassas yapıya sahip olan bir organdır. Hassas olmasının en temel sebebi ise ise ter bezlerinden meydana gelmesidir. Göğüs temel olarak yağ dokusu, bağ dokusu ve salgı bezlerinden ibarettir. Böylece hassas bir yapıya sahip olan organa da elbette ki belli bir titizlik içerinde bakılması gerekir. Göğsün dış yüzeyi deri ile kaplıdır. Bazı çeşitli nedenlere bağlı olarak göğüste yara meydana gelebilir. Bu yaralar asla ihmal edilmemesi ve en kısa zamanda bir cildiye uzmanından yardım alınması gerekir. Göğüste oluşan yaraların iyileştirilmesi kadar bu yaraların neden oluştuğunun da araştırılması insan sağlığı açısından oldukça önemli bir husustur. Bu yaranın belki ilk defa oluşması çok ciddi bir nedene dayanamayabilir fakat sık sık tekrar eder nitelik kazanmış ise üzerinde özenle durulması ve çaresine bakılması gerekir.  

Göğüste yara oluşmasının nedenleri
 • Göğüste yara oluşmasının en temel sebebi fazla kilo ve bu duruma eşlik eden sıcak hava faktörüdür. Çok kilolu insanlar sıcak havanın da etkisiyle basit bir fiziksel aktiviteyi bile gerçekleştirirken çok fazla terlerler. Bu terleme esnasında gereken rahatlama sağlanamaz ise bir süre sonra bu tuzlu terin etkisiyle göğüste tahriş ve yaralar oluşmaya başlar. Bu yaralar genellikle göğüs arasında ya da göğüs altında meydana gelir. Özellikle bayanların yaz mevsiminde sık sık duş alarak rahatlaması yara oluşumuna engel olur. 
 • Göğüste yara oluşmasının bir diğer temel nedeni de bebek emzirmektir. Özellikle yeni doğum yapan bayanların karşılaştığı bir durumdur. Göğüste yara doğumdan itibaren anne sütünün yetersiz olduğu ilk birkaç hafta içerisinde gerçekleşir. Süt az geldiği için bebekler doyabilmek için hem daha uzun süre emerler hem de emme esnasında süt olmadığından göğüs ucu kurur. Böylece annenin göğsünün ucu tahriş olur ve zamanla yara meydana gelir. Bu durumdan kurtulabilmek için emzirmeden evvel göğsün biraz süt çıkartılarak ıslatılması faydalı olur. Ayrıca krem ve jellerden de istifade edebilirsiniz. Fakat bunları kullanırken emzirdiğinizi de unutmamanız gerekir. 
 • Göğüste yara oluşmasının bir diğer nedeni de gerekli hijyen ve temizliğin sağlanamamasıdır. Göğüs çok terlediğinden ve katmanlı bir yapıya sahip olduğundan mantar adı verilen cilt hastalığının oluşumu için oldukça elverişli bir bölgedir. Bu nedenle temizliğine hassasiyet gösterilmesi ve başkalarına ait eşyaların kullanılması gerekir. Unutmayın ki mantar hastalığı bulaşıcıdır. Basit bir vaka olarak başlayan mantar tedavi edilmez ise göğüste yara oluşmasına neden olur. Göğüste mantar sebebiyle oluşan yaralardan kurtulabilmek için mantar kremi kullanmanız gerekir.
]]>
Göğüs Masajı https://www.gogus.gen.tr/gogus-masaji.html Thu, 15 Nov 2018 04:30:22 +0000 Göğüs masajı, göğüs kadında estetiği ve görüntü açısından güzelliği sağlayan en önemli yerdir. Kadındaki göğsün asıl amacı bebeğini beslemek olmasına rağmen, bu çok özel ve önemli görev ikinci plana Göğüs masajı, göğüs kadında estetiği ve görüntü açısından güzelliği sağlayan en önemli yerdir. Kadındaki göğsün asıl amacı bebeğini beslemek olmasına rağmen, bu çok özel ve önemli görev ikinci plana itilmiştir. Göğsün ilk görevi ise kadının güzelliğine bütünlük katan cinsel işlev amacı olmuştur. Bundan dolayı kadınlar kendilerini güzel ve çekici hissedebilmek için göğüslerinin güzelliğine son derece önem verirler. Aslında giydiğimiz kıyafet bile güzel, dik göğüslerle çok daha güzel durmaktadır. Bu yüzden göğsün kadın güzelliğinde çok etkin bir rol oynaması gayet normaldir. Vücut ölçüleri ile orantılı, diriliğini kaybetmemiş dolgun ve sıkı göğüsler tüm kadınların en büyük hayalidir. Ve bu şekilde göğüslere sahip olmak yapılacak basit göğüs masajları ile hayal olmaktan öteye gidebilir.  

Göğüs masajı neden yapılır

Kadınlarda  ergenlik döneminden sonra artan östrojen hormonu ile göğüsler hızlı bir şekilde gelişim göstererek büyümeye başlarlar. Göğüslerin son halini alması ise, hem genetik yatkınlıkla alakalı olup hem de vücuttaki yağ oranı ile yakından ilgilidir. Göğüs masajı hem göğüsleri toparlamak ve sıkılaştırmak hem de göğüslerin istenilen büyüklüğe ulaşmasının sağlanması için yapılır. Göğüs masajları düzenli ve planlı bir şekilde aksatmadan yapıldığında göğüsün şekli ve büyüklüğü üzerine olan etkileri gerçekten de inanılmazdır. Çünkü göğüs yapılan masajlara çok çabuk cevap vermektedir. Göğse her gün düzenli olarak yapılan masaj kan akışını hızlandırarak göğsün dikliğine ve büyümesine etki etmektedir. Göğüs masajını gayet yumuşak hareketlerle göğse zarar vermeden yapmanı gerekir.

 • Havlu ile yapacağınız çok basit bir hareketle göğsünüze kan akışını artırarak toparlanmasını sağlamanız mümkün. Elinize bir yüz havlusu alarak, havluyu uzun bir şekilde iki elinizde tutarak sağdan ve soldan sıkarak göğüs kaslarınızı harekete geçirebilirsiniz. Günde 4-5 kez 10' ar dakika yapılan bu hareketler göğüslerinizdeki toparlanmayı kısa sürede fark etmeniz mümkündür.
 • Her iki kolunuzu da havaya kaldırdıktan sonra, koltuk atınızın göğsünüzle birleşen kısmına küçük dairesel hareketler ile yapılan göğüs masajı göğüslerin hızla toparlanması ve büyümesi için çok ideal ve kolay bir yöntemdir. Bu uygulamayı günde 3 sefer yapmanız yeterlidir.
 • Yere oturduktan sonra her iki kolunuzu birden geriye doğru hareket ettirmek sureti ile göğüslerinize etkin bir masaj yapmış olursunuz bu hareket göğüs kaslarınızın gerilmesini sağlayarak kısa sürede toparlanmasını sağlayacaktır. Bu hareketi ise günde en az 20 kez yapmanız yeterli olacaktır.
 • Soğuk su kompresi ile de kolay bir şekilde göğüs masajı yapabilirsiniz. Banyoya girdiğinizde soğuk suyu göğüslerinize tutarak her bir göğüs için 3'er dakika suyla birlikte göğüs üzerinde yapılan dairesel hareketler çok faydalıdır. Soğuk su ile birlikte göğüslerinizi her iki yandan fazla sıkıştırmadan sıkabilirsiniz.   
 • Ayrıca zeytinyağı ile yapılan göğüs masajı zeytinyağının çok güçlü bir antioksidan olması ve serbest radikallerle savaşmasından dolayı çok işinize yarayacaktır. Avucunuza aldığınız bir kaç damla zeytinyağını iyice ısıtarak göğüsleriniz 15 dakika boyunca aşağı, yukarı, sağa, sola şeklinde ovuşturursanız kan akışınız artarak, cilt dokunuzda iyileşmeler ve etkili bir diklik sağlanacaktır.
]]>
Göğüs Bedenleri https://www.gogus.gen.tr/gogus-bedenleri.html Thu, 15 Nov 2018 04:52:59 +0000 Göğüs bedenleri, Bayanların göğüsleri için kullandıkları iç çamaşırı ürünü olan sutyenler için belirlenmiştir. Bu bedenlerin ölçüleri sutyenlerin yapılmasında iki şekilde belirlenir. Bunlardan birincisi göğüs alt Göğüs bedenleri, Bayanların göğüsleri için kullandıkları iç çamaşırı ürünü olan sutyenler için belirlenmiştir. Bu bedenlerin ölçüleri sutyenlerin yapılmasında iki şekilde belirlenir. Bunlardan birincisi göğüs altından yapılan ölçümleme diğeri ise göğüsler ile beraber yapılan ölçümleme yöntemidir. ikisinin ayrı ayrı alınarak hesaplanması ile sutyen ölçüleri belirlenir. Aynı zamanda bu ölçüler birebir tespit edilip yapılsa da genellikle beden ölçüsü kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni de genellikle göğüs büyüklüğü beden ile orantılı bir yapıya sahiptir. Ancak vücuduna göre daha büyük göğüslü yada daha küçük bir göğüs yapısına sahip kişiler için özellikle tam sutyen ölçülerine dikkat edilmelidir. Göğüs bedenleri dediğimiz sutyen bedenleri içerisinde yer alan 70, 80, 90, diye belirtilen rakamlar göğüs altından yapılan ölçülere göre belirlenen rakamlardır. Göğüsün kendi ölçüsü için ise bu rakamların yanına gelen ve harfler ile adlandırılan A, B, C, D ifadeleri ise bire bir göğüs büyüklüğünü ifade eden harflerdir. Göğüs bedenleri bu ölçümlere göre 75A, 85C gibi ifadeler ile belirtilerek ikişerli göğüs beden ölçülerine göre kullanımı sağlamaktadır. 

Göğüs bedenleri ile ilgili olarak özellikle tüm iç çamaşırı firmalarında kişinin ölçülerine göre kullanması gereken sutyen bedenin belirlenmesine yardımcı olan tablolar belirtilmektedir. Bu tablolarda göğüs altından ölçüm ile göğüs ile beraber ölçümler belirtilerek hangi aralıkta sutyen giymesi gerektiği belirlenmektedir. 

Göğüs bedenleri tablosu
 • Beden tablosunda dikkat edilecek husus öncelikli olarak kendinize ait ölçülerin belirlenmesi gerektiğidir. Bu doğrultuda aşağıda belirtiğimiz şekilde ölçüler baz alınarak alması gereken göğüs bedenleri belirlenebilir. Örnek olarak göğüs altı bedeni seksen iki olan bir bayanın göğüs beraber ölçüsü de 102 cm ise ortalaması alınarak 90 B ölçüsünde sutyen göğüs bedeni için gerekli olan ve kullanması gereken iç çamaşırını vermektedir. Göğüs bedenleri için ortalama en yüksek limit 105 bedendir. Bu bedenin göğüs altı ölçümü 103 cm iken göğüsle beraber ölçümü ise en az 117 cm civarındadır. 
Birçok beden ölçüsü bulunmasına rağmen her on cm aralığında değişkenliğe sahiptir. O nedenle minimum 72-82 aralığında kullanılan beden ölçüsü ile 82-92 arasında kullanılan beden ölçüsü şeklinde belirlenmektedir. Buna etki olarak göğüs altından alınan ölçüde ilave edilerek iki sayının ortalaması kişinin giyeceği bedenin hesaplanmasını sağlar. 

Göğüs bedenleri büyük küçük her çeşidinde farklı özelliklerde üretilen sutyenler ile şekillendirilerek kıyafetlerin giyilmesi ile görüntüsünü dahada güzelleştirerek dengeli ve estetik bir görünüm kazanmasını sağlamak için belirlenmiştir. Günümüzde küçük göğüslüler destekli sutyen bedenleri tercih ederek büyütme yöntemi kullanırken, büyük göğüslüler ise toparlayıcı sutyenler ile göğüslerinin daha küçük görünmesini sağlamak amaçlı kullanmaktadır. Günümüzde bayanlar için üretilen bir çok iç çamaşırı ürün herkese hitap açısından değerlendirilerek üretilse de halen günümüzde sutyen bedenlerini bilmeyen ani göğüs bedenleri hakkında gereken bilgiye sahip olmayan ve yanlış tüketim yapan bir çok insan vardır. O nedenle de bu göğüs ölçülerinin mutlaka kişinin kendisi tarafından bilinmesi ve ona göre sutyen beden tercihi yapması kullanım esnasındaki memnuniyetin artmasını sağlar.


]]>
Göğüs Estetiği https://www.gogus.gen.tr/gogus-estetigi.html Thu, 15 Nov 2018 21:06:41 +0000 Göğüs estetiği,  kadınlar arasında tercih sıralamasında ilk sıralarda yer alan estetik ameliyatlardır. Kadınlar için dik ve vücuda uyumlu dolgunluktaki göğüsler güzellikleri için tercih ettikleri sebebidir. Fakat her kadın Göğüs estetiği,  kadınlar arasında tercih sıralamasında ilk sıralarda yer alan estetik ameliyatlardır. Kadınlar için dik ve vücuda uyumlu dolgunluktaki göğüsler güzellikleri için tercih ettikleri sebebidir. Fakat her kadın anatomik olarak bu şansa sahip olmadığı gibi zamanla göğüsleri formunu kaybedebilir. Zamanla bozulan göğüs yapısı yaşlanmaya bağlı olarak, kilo alıp verme ya da doğumlara bağlı olarak bozulabilir. Yapısal olarak bazı kadınlarda çok büyük ya da çok küçük göğüsleri nedeni ile sıkıntı yaşayabilmektedir. Göğüs estetiği kadınların bu yapısal ya da zamanla oluşan sorunlarına (büyük göğüslerin küçültülmesi, küçük göğüslerin büyütülmesi, sarkık göğüslerin toparlanması ve dikleştirilmesi gibi) çare olmaktadır. Bu ameliyatlar ile hasta sorununun giderilmesi ile öz güveni artarak kendini daha iyi hisseder. 

Göğüs estetiği hangi göğüslere uygulanabilir
Göğsünün formundan memnun olmayan kadınlar tarafından tercih edilen göğüs estetiği göğüsün küçültülmesi, göğüsün büyültülmesi, sarkan göğüslerin toparlanarak daha dik bir forma getirilmesi amacıyla kullanılır. Bu işlem aynı zamanda kanser nedeni ile göğsünü kaybetmiş kadınlara yeniden göğüs yapılandırarak psikolojilerini düzeltmelerinde ve toplumsal hayatlarına fayda sağlayabilir.

Göğüs estetiği nasıl yapılır
Rahatsız olunan sorunlu bölge ile ilgili doktorunuza başvurup uygun işlem hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Ancak genel olarak yapılacak işlemler ile ilgili bilgiler aşağıdaki gibidir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı:
Doğum, emzirme, kilo alıp verme ya da yapısal sebepler ile sarkan göğüsler meme dikleştirme ameliyatı ile dik forma sahip hale getirilebilir.
Göğüslerdeki asimetri ve boyut farklılıkları göğüs dikleştirme ameliyatı ile çözüme ulaştırılabilir. Emziren kadınlarda bu ameliyatın yapılması için emzirme sürecinin bitmesi sonrasında yapılır. Sarkık göğüslerde göğüs başı aşağıya bakar ve büyüyebilir. Bu ameliyat ile sarkık göğüs toparlanarak dikleştirilir ve ihtiyaç dahilinde göğüs başındaki kahverengi bölge küçültülür.

Göğüs küçültme ameliyatı: 
Bu ameliyat estetik amaçlar ile yapılmakla birlikte hastanın büyük göğüslerden dolayı yaşadığı bel, boyun, sırt ağrıları, omuzlarda göğüs ağırlığı nedeni ile oluşan sütyen askı izleri problemi, göğüs altında oluşan egzama, pişik gibi deri tahrişi problemlerini gidermede ve postür bozukluklarını gidermede kullanılır. Bu ameliyatta yağ, meme dokusu ve deri çıkarılır böylece göğüs dokusuna şekil verilir. Böylelikle göğüs daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale gelir. Bu işlem sırasında da göğüs başındaki koyu renkli bölümde küçültülebilir. Göğüs küçültme ameliyatında göğsü küçültmek ile birlikte göğüs dikleştirme de elde edilir. Bu ameliyatların en büyük problemi sonrasındaki izlerdir.

Göğüs büyütme ameliyatı:
Göğüs büyütme ameliyatı yapısal olarak küçük göğüslü kadınlarda, kilo alıp verme ile formu bozulup küçülen göğüslerde, doğum ve emzirme sonrası yine formu bozulup sarkan ve küçülen göğüslerde kullanılır. Göğüs büyütme ameliyatlarında silikon meme protezleri kullanılır. Bu ameliyat sırasında meme dokusu altına ya da kas dokusu altına meme protezi yerleştirilerek memeye hacim verilir. Seçilecek protez ve büyüklüğü doktorun yönlendirmesi ile hasta tarafından olur. Protezin yerleştirilmesi çeşitli yerlerden kesi oluşturulabilir. Bunlar meme altı kıvrımında olabilir, meme başında yarım daire şeklinde kesi yapılabilir, koltuk altından giriş sağlanabilir. Yapılacak işlem protezin ölçüsü, yerleştirileceği bölge, oluşturulacak kesi doktor tarafından hastanın görüşü alınarak karar verilir.
]]>
Göğüs Sızlaması https://www.gogus.gen.tr/gogus-sizlamasi.html Fri, 16 Nov 2018 21:05:50 +0000 Göğüs sızlaması; birbirinden farklı pek çok nedene bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. Göğüs son derece hassa bir organımızdır. Göğüs bir kısım dokulardan meydana gelir. Göğüs sızlaması daha çok bayan Göğüs sızlaması; birbirinden farklı pek çok nedene bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. Göğüs son derece hassa bir organımızdır. Göğüs bir kısım dokulardan meydana gelir. Göğüs sızlaması daha çok bayanlarda meydana gelen bir şikayettir. Göğüs sızlaması gibi bir durumla karşılaşan bireylerin aklına ilk başta en kötü ihtimal olan kanser hastalığı gelir. Fakat göğüs kanseri vakalarında göğüs sızlaması gibi bir belirti hemen hemen hiç görülmez. Bu nedenle içiniz rahat olsun. Bazen hiçbir harekette ya da fiziki bir temasta bulunmadan kendisini hissettirebileceği gibi bazen de dokununca belirgin bir hal alabilir. Göğüs sızlaması ile hiç bir müdahalede bulunmadan yaşama devam etmek pek kolay bir şey değildir. Bu nedenle göğüs sızlamasının nedenlerinin araştırılarak bir an evvel tedaviye başlanılması sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Uygulanacak tedavi ise sızlamaya neden olan faktörlere göre değişiklik gösterecektir.

Göğüs sızlaması temel nedenleri 
 • Göğüs sızlaması en çok bebeğine anne sütü veren annelerde meydana gelir. Anne sütü beyinden salgılanan ve prolaktin adı verilen bir hormon sayesinde oluşur. Bebek anne sütünü emdikten sonra annenin göğsü boşalır ve rahatlama meydana gelir. Ancak yaklaşık 2 saat içerinde yeme ve dinlenmeye de bağlı olarak yeni süt oluşur. Annenin göğsüne süt dolduğu zaman da bir sızlama hissedilir. Bu bir mucizedir ve bebekler genellikle acıktığında veya ağlarken anneler göğüslerinde bu sızlanmayı daha yoğun bir şekilde hissederler. Hatta annelerin evlatları için üzüntülerini ifade etmek için kullandıkları göğsüm sızladı sözü de bununla alakalıdır. 
 • Adet dönemleri yaklaşan bayanlar göğüslerinde şişlik, gergin ve beraberinde de göğüs sızlaması hissederler. Bu sızlamalar geçicidir ve adet olmaya başladıktan sonra yavaş yavaş kesilir. Bu hassas dönemde kadınların göğsüne hafif bir şekilde dokunmak bile çok acı verir. 
 • Yine anneler bebeklerini anne sütünden keserken göğse dolan ve boşaltılamayan süt nedeniyle göğüste şiddetli sızlama hissederler. Bu durumlarda göğüsten az miktarda süt sağılarak rahatlama sağlanabilir. Ancak bu işlemi çok sık tekrarlamayın. Çünkü sağma işlemi yapıldıkça yeni süt salgılanır. 
 • Göğüs sızlaması her zaman yukarıda sayılan rutin ve olağan sebeplerin dışında başka nedenlere bağlı olarak da meydana gelebilir. Bay veya bayan hiç fark etmez bazı hastalıkların etkiyle sızlanma şikayeti yaşanabilir. Bu hastalıkların başında göğüs iltihabı, göğüste meydana gelen kist gelmektedir. Ancak bu hastalıklarda göğüste sızlamaya eşlik eden başka belirtiler de bulunur. Başka belirtiler ile birlikte sebepsiz yere göğüste sızlama şikayetiniz mevcutsa bir uzmana başvurmanız erken teşhis açısından çok önemlidir. 
]]>
Göğüs Kalkanı https://www.gogus.gen.tr/gogus-kalkani.html Fri, 16 Nov 2018 23:39:01 +0000 Göğüs Kalkanı, Göğüs kalkanı hala tam olarak bilinen ve emziren anneler tarafından kullanılan bir alet değildir. Bazı durumlarda göğüslerde çocuğun emdiği miktardan çok daha fazla süt üretimi olmaktadır. T Göğüs Kalkanı, Göğüs kalkanı hala tam olarak bilinen ve emziren anneler tarafından kullanılan bir alet değildir. Bazı durumlarda göğüslerde çocuğun emdiği miktardan çok daha fazla süt üretimi olmaktadır. Tıp dilinde bu duruma "hiperlaktasyon" adı verilmektedir. Annenin süt bezlerinin çok fazla olması, daha fazla süt üretimi anlamına gelir. Sütün kendiliğinden akması emzirme sırasında olabileceği gibi anne uyurken yada gün içerisinde emzirme dışı süreçte olabilmektedir. Bu gibi durumlarda göğüs kalkanı son derece işe yaramaktadır.

Göğüs kalkanı nedir ve nasıl kullanılır

Gün içinde emzirme dışında gelen süt anneyi son derece rahatsız eder. Sürekli bir ıslaklık hissi duymak sürekli üst baş değiştirme gerekliliği gerçekten de rahatsız edici bir durumdur. Bu duruma neden olan faktörü bulabilmek için bir hormonal bozukluk olup olmadı tespit edilmelidir. Uzman bir hekim gerekli müdahale ile rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Emzirme süreci dışında göğüsten kendiliğinden gelen fazla sütün rahatsız etmemesi için uygulanan en bilindik yöntem göğüs petleridir. Göğüs petleri çok uzun sürelerden beri sütün fazla akması durumunda kullanılan annenin ıslaklık rahatsızlığını gidermeye yönelik olarak üretilen hijyenik petlerdir. Şu zamana kadar hep sütün fazla gelmesi ile alakalı konuştuk. Peki ya süt yeteri kadar değil ve olan da akarak ziyan oluyorsa o zaman ne yapmak lazım Bu durumda ise imdadımıza göğüs kalkanları yetişiyor. Göğüs peti kullandığımız zaman akan süt ziyan oluyor ve her seferinde içi süt dolu peti atmak zorunda kalıyoruz.

Oysa göğüs kalkanı kullandığımız zaman akan sütümüzü gönül rahatlığı ile hijyenik bir ortamda biriktirebilme imkanına sahip oluyoruz. Emziren anneler için son derece büyük rahatlık ve kolaylık sağlayan göğüs kalkanları sütün ziyan olmamasını ve depolanmasını sağlıyor. Ayrıca göğüs petlerinde göğsünüzün ucu sürekli ıslak kaldığından tahriş durumları da yaşanırken göğüs kalkanında göğsün ucu açıkta kaldığından sürekli hava alabiliyor olması sebebi ile göğüs uçlarınız zarar görmüyor. Göğüs kalkanları artık ülkemiz de bebek bakım ürünleri satan hemen hemen her firmada iyi markaların ürünleri arasında yer alıyor. Ama çok fazla bilinen bir ürün olmadığından bir çok emziren anne tarafından ne işe yaradığı pek bilinmiyor.

Göğüs kalkanı aldığınızda ürüne ait kutudan 6 parça çıkıyor. 2 adet havalandırmalı göğüs kapağı, 2 adet havalandırmasız süt biriktirme kapağı, 2 adet de ultra yumuşak destek yastığı.

Havalandırmasız  yani deliksiz olan göğüs kalkanının amacı, tamamen fazla sütü biriktirmeye yönelik. Delikli olan ise sütü biriktirirken aynı zamanda hassas göğüslerin hava almasını sağlayan bir ürün olma özelliği taşıyor. Ve göğüs ucunda tahriş ve hassasiyet problemi yaşayan annelerin göğüs ucu kremi kullanıyorlarsa göğsün çamaşıra yapışmasını engelleyerek hem tahrişi azaltıyor hem de daha çabuk iyileşme sağlıyor. Göğüs kalkanlarını yumuşak destek yastığına takarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda göğüs kalkanının kenarlarında göğse masaj yapan bombeler var. Göğüs kalkanlarının kullanımı çok rahat ve her şey emziren annenin rahatına yönelik olarak düşünülmüş ergonomik bir ürün. Ürün dışarı çıkılırken kullanıldığında maalesef çamaşırdan belli oluyor. Sizin için sıkıntı değilse sorun yok, yada daha kalın bir kıyafetle görünmesini engelleyebilirsiniz.

Göğüs kalkanı emziren annelerin mutlaka bulundurmaları gereken bir ürün olup bir kez kullanmaya başladıklarında ne demek istediğim daha rahat bir şekilde anlaşılacaktır. Bebeğini kucağına alıp ilk kez emziren annelerde göğüs ucu problemleri mutlaka yaşanmaktadır. Bu duruma engel olmak ve acısız bebek emzirmek isteyen annelerin mutlaka hamilelik döneminden itibaren edinmeleri gereken bir bebek bakım malzemesidir.               

  

]]>
Erkek Göğüs https://www.gogus.gen.tr/erkek-gogus.html Sat, 17 Nov 2018 12:27:47 +0000 Erkek göğüs; İnsanlığın ilk varoluşundan bu yana belkide en çok tartışılan konulardan bir tanesi de erkeklerde var olan göğüs ve meme uçlarıdır. Bu anlamda araştırmaların bir çok yönlü olması insanlığın kendi bedeni Erkek göğüs; İnsanlığın ilk varoluşundan bu yana belkide en çok tartışılan konulardan bir tanesi de erkeklerde var olan göğüs ve meme uçlarıdır. Bu anlamda araştırmaların bir çok yönlü olması insanlığın kendi bedenine olan merakından ötürü başlamıştır. Erkek göğüs aslında kökene bakıldığında anne karnında embriyoların meme uçları ile gelişmeye başlamasından ötürü tıpkı kadınlardaki gibi meme uçlarına sahip olamalarına neden olmaktadır. Erkeklerde göğüs ve meme uçlarının neden olduğuna dair olan merak yüzyıllardır devam eden bir meraktır. Kadınlardaki gibi erkeklerin süt verme özelliğinin olmamasına rağmen göğüs ve meme uçlarının olması her zaman merak edilen bir konu idi. 

Erkek göğüs oluşumu;

Aslına bakarsanız insanoğlu gebelik dönemini başlaması ile ilk cenin oluşumu esnasında dişisel özellikler taşımasından ötürü gerçekleşen ve erkekten gelen kromozomlar ile birleştiğinde embriyonun cinsiyeti belirlemesi ile devam eden ilk sekiz haftalık süreçle alakalı bir durumdur. Bilindiği üzere insanlarda bir memeli hayvan grubuna aittir. Özellikle embriyotik gelişimin 4. haftasından sonra Y kromozomundaki genlerin ortaya çıkmasına kadar devam eden sürede dişi ve erkek embriyolar aynı gelişim sürecinde devam ederler. Gebeliğin oluşması için annede bulunan X kromozomunun yanına erkekten bir X daha gelir ise XX erkekten Y gelir ise XY kromozomları birleşim meydana getirir. Bu durumda bebeğin cinsiyet ayrılığını belirlemesini sağlayan 23. kromozomlar, dişilerin veya erkeklerin birbirinden ayrılmasını sağlayan fiziksel farklılıkların oluşmasını sağlayarak gelişim esnasında büyük bir rol oynar. Gebeliğin 8. haftasında ise içeride bulunan eşey hücreleri cinsiyetin belirlenmesini sağlamaktadır. Böylece erkeklerde bulunan dişi yapıların gelişimini engelleyen faktörler ceninde salgılanmaya başlar. erkek embriyosu, erkeklik hormonu olan testesteronu salgılamaya başlar başlamaz vücuttaki kadın ile erkeği ayıran cinsel özellikler etkilenmeye başlar.

Erkek göğüs; 

İnsanoğlu anne karnında gelişimine meme uçlarıyla başlar. Yani cinsiyet döngüsü haftası gelmeden önce cenin halinde ilk aşamalardan biriside meme uçlarının oluşmasıdır. Embriyo içerisinde eşeysel bezlerin gelişimi 4. haftada görülmeye başlar. Bu haftadan önceki dönemde cinsiyet gelişimin içerisinde herhangi bir rol oynamaz. 6 haftalık olana kadar embriyo tamamen bir kadın şablon üzerinden gelişim gösterir. Sonuçta bütün insanlar embriyolarının meme uçları ile gelişmeye başlar. Bu sebepten ötürü erkeklerde tıpkı kadınlar gibi meme uçlarına sahiptir. 

Sadece kadınlarda süt bezelerinin oluşmasına karşın, embriyonun ilk oluşum aşamasında erkek ve kadınlar olarak gelişmemiz benzer bir şekilde seyreder. Bu sebepten ötürüde erkek göğüs olgusu meydana gelir. Aslında dünyaya gelecek olan tüm ceninler 6. haftaya kadar kadın özellikleri ile gelişir. 
]]>
Göğüs Ameliyatı https://www.gogus.gen.tr/gogus-ameliyati.html Sat, 17 Nov 2018 18:19:03 +0000 Göğüs ameliyatı, Zaman içerisinde hızlı kilo alımı, yer çekimi, kalıtım, zayıflama sonucu sarkma, yaş ilerlemesi sarkma sonucunda göğüs dokusunun biçimini ve sıklığını kaybetmesi ile birlikte estetik açıdan problem olu Göğüs ameliyatı, Zaman içerisinde hızlı kilo alımı, yer çekimi, kalıtım, zayıflama sonucu sarkma, yaş ilerlemesi sarkma sonucunda göğüs dokusunun biçimini ve sıklığını kaybetmesi ile birlikte estetik açıdan problem oluşturabilir. Erkeklerde olabildiği gibi çoğunlukla göğüs ameliyatı kadınlara uygulanır. Göğüs ameliyatı, göğüs dikleştirme, küçültme ve göğüs büyütme gibi bir çok şekilde yapılabilir. Kişinin kişisel problemine göre estetik cerrahı ile birlikte yapılacak işleme karar verilir. Göğüs ameliyatı farklı tekniklerle yapılır. Bu teknikleri belirleyen, göğüs büyüklüğü, biçimi, meme uçlarını çevreleyen areolaların büyüklüğü ve pozisyonu, göğüsteki sarkmanın derecesi, derideki fazlalıkların miktarı, cilt kalitesi ve cildin elastiyetidir. 

Göğüs ameliyatı aşamaları, Yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra genel anestezi ve sakinleştirici verilerek hasta uyuşturulur. Daha önceden belirlenmiş teknik ile bölge uygun şekilde kesilir. Kesilen bölgede göğüs dokusu kaldırılır. Bu süreçte göğüs yeniden şekillendirilir. Estetik uzman uygulanan tekniğe göre göğüs ameliyatı esnasında göğüs dokusunun elastiyetini kaybetmeden deri fazlalıklarını alır. Bazende uygun malzemelerle göğüs bölgesindeki boşluğu destekleyici materyaller kullanabilir. İşlem sonunda açılan bölge estetik bir şekilde kapatılır. Dikişler göğüs dokusunda derine gelecek şekilde atılır.  Ameliyat izleri dışarıdan belli olmayacak şekilde gizlenir. Yeniden şekillendirilmiş göğüsler destek elde edilir. Bu kesiler dikiş, cilt yapıştırıcıları yada ameliyat bantları kullanılarak yapılır.

Göğüs ameliyatı sonrası, Hasta kendine geldikten sonra yatağına alınır ve gözetim altında tutulur. Bu süre hastanın durumuna göre değişir. Doktor hastanın durumu hakkında bilgi verir ve uygun görürse enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ve ağrı kesici uygulamasına başlar. Göğüs ameliyatı sonuçları göğüsler şekillendikçe ve konumları oturdukça ortaya çıkar. Bu süre ortalama bir ay kadardır. Ameliyattan sonra şişlikleri en aza indirmek için ve desteklemek için, Doktorun tavsiye edeceği bandaj yada destekleyici sütyen kullanılabilir. Göğüs ameliyatı sonrası kilonuza dikkat eder ve sağlıklı bir yaşam sürerseniz uzun süre koruyabilirsiniz. 
]]>
Üst Göğüs https://www.gogus.gen.tr/ust-gogus.html Sun, 18 Nov 2018 17:50:15 +0000 Üst göğüs, oldukça zor gelişen göğüs adalesinde temel hareket teknikleri bulunmaktadır. Bunların en önemlisi eğik sehpada barla birlikte üst göğüs çalışmasıdır. Meyili yukarı doğru olan ortalama 30-50 derece meyilli ola Üst göğüs, oldukça zor gelişen göğüs adalesinde temel hareket teknikleri bulunmaktadır. Bunların en önemlisi eğik sehpada barla birlikte üst göğüs çalışmasıdır. Meyili yukarı doğru olan ortalama 30-50 derece meyilli olan sehpada bu çalışma yapılır. Buradaki dereceler bazen kademeli olarak değiştirilebilir. Bunun göğüs tendonlarına farklı etkisi bulunmaktadır. Farklı açılarla çalışmanın üst göğüs kaslarına her zaman faydası olur.

Üst göğüs hareketi bilinen pench press hareketini andırır. Burada da dirsekler dışarıda olur. Aralarındaki fark bar en üstten aşağıya indirilir. Bu hareket göğüste kas liflerini etkin olarak uyarır. Bunun amacı göğüs kaslarının sıkıştırılması ve geliştirilmesidir. Buna ara vermeden tekrar etmek gerekir. Başlangıçta göğüs çalışırsanız, üst göğüs hareketlerinde ısınmaya gerek kalmaz. Direkt olarak üst göğüs kaslarınız için barın altına girilebilir.

Üst göğüs hareketinin aşamaları

Barı sehpadan alım: Bunun için geniş kelepçeli bir sehpa seçin. Bazılarında barı sehpadan almak zor olur. Tutacak yeri geniş olan sehpada barın dengesi de, tutulması da kolay olur.

Barı tutuş mesafesi ile dirseklerin pozisyonu: Üst göğüs çalışmalarında daima omuz açıklığından ortalama 8-10 cm olması gerekir. Bar aşağıya indirilirken, dirsekle dirseklerde köprücük kemiği uzantısında tutulur. Pozisyon hareket boyunca aynı kalsın. Fakat ağırlık fazlalaştıkça dirsekler vücuda yakın olabilir. Bar indirilirken çenenize yakın olması gerekir. Bar ellerle kavranmalı baş parmakla sarılıp, avuç içleri dışarı bakmalı. Bazı durumlarda baş parmakta içeri alınabilir.

Üst Göğüs
Vücut pozisyonu ve nefes alma: Üst göğüs kaslarının uyarılarak çalışması istenirse sehpadaki meyilin 30 derecede tutulması gerekir. Pozisyon sehpaya 45 derecelik açı ve ön omuz kaslarına baskı yapacak şekilde olsun. Sırt kasları ve baş sehpada mindere tam temas ederken, sırt ve kalça aynı düzlemde olmalı. Ayaklar bir destekle tutularak vücut dengelenmelidir. Kollar gergin ve güçlü olmalı, bar yukarıya kaldırılırken dirsekler yukarıda olsun. Bar aşağıya indirilirken nefes alıp, ciğerler temiz havayla dolmalı. Bar yukarı kaldırılırken, nefes verilmeli göğüs kafesi sıkıştırılmamalıdır.

Barı göğüse indirme: Üst göğüs çalışması sırasında bar çene altına gelecek biçimde indirildiğinde, üst göğüs kasları gerginleşir, kas lifleri çalışır. Sehpanın eğimi oldukça önemlidir.

Barı yukarı press: Bu harekette her zaman güç gerekir. Bu barın aşağıya indirilmesine oranla 2 kat daha zor olur.

Üst göğüs incilinde bench press başlama pozisyonuna gelme: Bar dengeli şekilde kavranır. Ama önceden ısınma hareketi yapılmalı. Dirsekler bu hareket sırasında titrerse, bu zayıf konsantrasyon sonucu olur.

Üst göğüs çalışmalarındaki hatalar: Bar indirilirken hızlı indirilmemeli, göğüse çarpmamalıdır. Bar göğüs üzerinde zıplamamalı, yukarı preslenirken göğüs kaslarıyla harekete yardımcı olunmamalıdır. Barı indireceğiniz yeri bilmelisiniz. Bar aynı zamanda çok yukarıya kaldırılmamalıdır.

]]>
Göğüste Kitle https://www.gogus.gen.tr/goguste-kitle.html Mon, 19 Nov 2018 10:31:13 +0000 Göğüste Kitle, Memenin gelişimi, meme ile ilgili bir çok hastalık yumurtalıklardan salgılanan hormonlarla yakından alakalıdır. Bundan dolayı günümüz tıbbında meme, kadın üreme organlarının bir parçası olara Göğüste Kitle, Memenin gelişimi, meme ile ilgili bir çok hastalık yumurtalıklardan salgılanan hormonlarla yakından alakalıdır. Bundan dolayı günümüz tıbbında meme, kadın üreme organlarının bir parçası olarak değerlendirilir.
Memenin dokusu süt bezleri ve süt kanalları ile bunları çevreleyen yağ dokusundan oluşur. Meme kanserleri de bu dokulardan meydana gelir. Her dokunun kanser oluşumu farklı özelliktedir. Tedavi ve ilerleyiş biçimleri de farklıdır. Kanser hücrelerinin lokalize olanları yani çevre dokuya yayılmamışlarına in situ kanser dokuya yayılmışlarına da invaziv kanser denilir. Meme kanseri kadınlarda en fazla rastlanan kanserdir, her on kadından biri hayatının herhangi bir döneminde meme kanseri ile karşı karşıya kalabilir. Bundan dolayı meme hastalıklarının özellikle meme kanserinin erken tanınması sağlık açısından da önemlidir. Günümüzde kadınlarda oluşan kanserler arasında ilk sırada meme kanserleri vardır. Her bir kadının meme kanserine yakalanma riski her zaman vardır, fakat bazı kadınlar meme kanseri bakımından daha risklidir. Genelde yaş ilerledikçe meme kanseri riski de artar.

Göğüslerdeki Kistler Kanserleşebilir Mi

Hayır, ultrason yada mamografide saptanan memede oluşmuş kistler kanserleşme riski olan kistler değildir. Bu nedenle lüzumsuz endişeye kapılmamak gerekir. bulunmamaktadır. Ama yine de periyodik yapılan meme ultrasonu, meme muayeneleri, mamografi incelemeleriyle memedeki kistler takip altına alınmalıdırlar.
Kadınların çoğu kendi kendilerine yaptıkları muayeneler ile meme kanserini erken evrede tespit edebilmektedir. Memede kitle her zaman önemsenmesi gereken bir durumdur. Özellikle memede ele gelen ağrısız kitleler meme kanserinin bir bulgusu olabilir. Memede ağrı hissetme meme kanserinde genelde olmaz.  Meme kanserlerinde görülen diğer belirtiler şunlardır; memede şişlik, memede yanma yada sertlik, meme üzerinde gamzeleşme, meme başı etrafındaki deride renk değişikliği, meme başlarında asimetrik durumlar, meme başında kanlı akıntıların olması. Meme ile ilgili bazı hastalıklar meme kanseri ile karıştırılarak kişilerde endişeler meydana getirmektedir.Göğüste Kitle
Diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserlerinde de erken teşhis son derecede önemli ve hayat kurtarıcıdır. Memedeki lezyonların tanınması son derece önemlidir. Memedeki şüphelenilen kitleleri tanımlamada üç önemli metot vardır:
Meme muayenesi, meme ultrasonu ve mammografi.
Kesin tanı memede tespit edilen şüpheli kitleden biyopsi alınarak yapılan patolojik inceleme ile konulabilir. Biyopsi, ince iğne aspirasyonu  adı verilen ince bir enjektör ile kitlenin içinden örnek biyopsi alınması ile mümkün olsa da bazı durumlarda küçük bir cerrahi müdahaleyle memedeki kitleden parça alınması yada parçanın tümüyle çıkartılması şeklinde de olabilir.
Alınan parçalar patolojik olarak değerlendirilip kanser olup olmadığına bakılır ve eğer patolojik tanı kanser yönündeyse kanserin tipine, davranış özelliklerini ortaya çıkaracak özelliklerine bakılır.
Meme kanseri tanısı konduktan sonra hastalığın yaygınlığını değerlendirmek için koltuk altı lenf bezlerinde irileşme olup olmadığına da dikkat edilir. Daha sonra akciğer grafisi, diğer bazı kan testleri, karaciğer görüntülemesi yapılarak kanserin yaygınlığı araştırılır. Meme kanserlerinin yüzde 80’ini aylık  kendi kendinize yaptığınız meme muayenesi ile tanıyabilir bu şekilde daha erken bir safhadayken vaktinde bir doktora gidebilirsiniz.

]]>
Göğüs İltihabı https://www.gogus.gen.tr/gogus-iltihabi.html Mon, 19 Nov 2018 15:57:54 +0000 Göğüs iltihabı, genellikle bayanlarda görülen iltihap sorunları arasında yer almaktadır. Günümüzde oldukça fazla görülen bu problemler gerekli müdahaleler yapıldığında gelişmiş tıp sayesinde çok kolay bir şekilde ortad Göğüs iltihabı, genellikle bayanlarda görülen iltihap sorunları arasında yer almaktadır. Günümüzde oldukça fazla görülen bu problemler gerekli müdahaleler yapıldığında gelişmiş tıp sayesinde çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat bunun için gerekli müdahalelerin tam zamanında yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde yapılan tedavilerden cevap alınamama durumları da görülebilir. Özellikle emzirme döneminde olan kadınlarda görülen bu gibi problemler farklı mikroorganizmaların göğüse yerleşerek çoğalması ile ortaya çıkarak hızlı bir şekilde kendisini geliştirmesi ile oluşum göstermektedir. Göğüs iltihabı kişilerin süt kanallarında meydana gelerek beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olan bir durumdur. Göğüs iltihabı genellikle emzirme dönemlerinde ya da doğumdan birkaç hafta önce daha fazla görülen bir durumdur. Bu hastalığın birden fazla nedeni bulunmaktadır. Aslında çok büyük tehlikeleri olmayan bu hastalık sadece emzirme dönemlerinden anneye ve bebeğe zor durumlar yaşatmaktadır. İnsanların bu hastalık hakkında en çok merak etkileri şey hastalığın diğer göğse sıçrayıp sıçramamasıdır.

Göğüs iltihabı nedenleri
Göğüs iltihabının en büyük nedeni tabi ki enfeksiyon ve hijyen eksikliğidir. Genellikle hijyen kurallarına uymayan kişilerde enfeksiyonların çoğalması ile hamilelik dönemlerinde ortaya çıkan bu hastalığı  meydana  getirmektedir. Kişilerde birçok soruna neden olan göğüs iltihabında hijyen kuralları oldukça önemlidir. Aksi durumlarda bu ve buna benzer birçok hastalık meydan gelebilmektedir. 
Göğüs iltihabı sorununun bir diğer nedeni ise memede meydana gelen çatlaklardır. Bu çatlaklardan giren bazı bakterilerin meme içerisinde süt kanallarına kadar gitmesi ile iltihaplanmalara neden olması sorunu ille karşı karşıya gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda, özellikle de göğüste çatlaklar var ise kişi temizliğine çok önem vermelidir. Kıyafetlerini sürekli olarak yani sık sık değiştirmelidir. Bu gibi önlemler alındığında sorunlar çok daha kolay bir şekilde çözülebilir. 

Göğüs İltihabı
Belirtileri:
Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde çokça karşılaşılan bu gibi durumların en büyük belirtisi süt gelmemesi ve göğüste ağrılardır. Bu kişilerde süt az geldiği için bebeğin beslenmesi aksatılabilir. Bu durumlarda doktorlar hastanın şikayetler ve tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanarak sorunların çözümü için hastalarda tedavilere başvurarak sorunları çözebilmektedir. 

Göğüs iltihaplanması sorunu hamile olmayan bayanlarda ya da emzirmeyen bayanlarda görüldüğünde ise genellikle kişilerde göğüsün büyümesi ve hafif sancılar ile kendisini göstermektedir. Bazen bu gibi durumlar kişilerde yüksek ateş problemine neden olarak kişileri zor durumlara sokabilmektedir. Bu durumda kişiler istemeden de olsa doktora gitmek sorundadır. Bazen meme uçlarında görülen kızarıklıklar da bu gibi durumların kişide olduğunun belirtisidir. 

Göğüs iltihabı tedavisi:
Bu hastalığın tedavisi aslında günümüzde çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bilindiği gibi insan vücudunda meydana gelen birçok iltihap sorununda antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar aslında oldukça etkili olarak sorunların giderilmesini sağlar. Fakat genel sağlık açısından çok sağlıklı olmayan bu ilaçların kullanımına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Genellikle sağlık üzerinde çok kullanıldığında zararlı etkiler gösteren bu ilaç dikkatli kullanılmalıdır. Antibiyotik tedavisi ile yapılan tedaviler genellikle iki üç gün içerisinde etkilerini göstererek kişide sorunun azaldığını hissettirir. Böylesine hızlı çözülebilen göğüs iltihabı, tam olarak ortadan kalkana kadar ilaç tedavilerine devam edilmelidir. Bilindiği gibi vücudun hemen hemen her yerinde görülen iltihaplar gibi bu iltihapta tam olarak ortadan kalkmadığında hızla çoğalarak geri eski haline gelebilmek]]> Göğüs Egzersizleri https://www.gogus.gen.tr/gogus-egzersizleri.html Tue, 20 Nov 2018 13:49:42 +0000 Göğüs egzersizleri, özellikle erkekler olmak üzere birçok kişi tarafından çokça yapılan egzersizlerden biridir. En büyük amacı göğüsteki yağları eritmek ve göğüs kası oluşturmak olan bu egzersizler aslında çok farklı Göğüs egzersizleri, özellikle erkekler olmak üzere birçok kişi tarafından çokça yapılan egzersizlerden biridir. En büyük amacı göğüsteki yağları eritmek ve göğüs kası oluşturmak olan bu egzersizler aslında çok farklı hareketler ile yapılabilmektedir. Birazdan  bahsedeceğimiz hareketler sizler çok zorlamadan çok kolay bir şekilde göğüs yağlarınızı eritmek içi ya da göğüs kaslarını oluşturmak için yapabileceğiniz hareketlerdir. Göğüs egzersizler yapmak için bazı malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle bir çift küçük ağırlık sizler için yeterli olacaktır. Göğüs egzersizler düzenli bir şekilde yapıldığında çok büyük faydalar sağlayarak kişilerin istediği şekli göğüslerine vermesi için çok büyük etkiler meydana getirmektedir. Fakat sürekli olarak yapılan yanlış göğüs hastalıkları göğüste ve diğer bölgelerde ağrılara neden olabilmektedir. Bu nedenle yapılacak olan egzersizlere son derece dikkat edilmelidir. Aksi durumlarda çok büyük problemlerde ortaya çıkabilir. 

1. Bench Presses Hareketi: Bu hareket aslında çok yabancı olmayan hareketlerdendir. Genellikle insanlar bu hareketleri bilse bile adını bilmezler. Bu nedenle hareket yabancı bir hareketmiş gibi gelir. Bu hareketi yapabilmek için iki adet dambıla ihtiyacınız vardır. Şimdi dambılları alarak düz ve sert bir zemine sırt üstü yatın ve dambılları avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde tutun. kollarınızı yana doğu gevşetin ve gevşetirken nefes alın. Bu egzersizi yaparken kolları kırık tutun ve nefes kontrolünüzü sağlayın. 

2. Şınav egzesizi: Günümüzde insanların en çok yaptığı hareketlerden biridir. Özellikle mekanik sindirimin artmasından dolayı zayıflama üzerinde çok büyük etkileri bulunmaktadır. Bunun için özel olarak bu egzersiz için üretilmiş sehpalar gerekmektedir. Fakat bunları düz bir zeminde yapabilirsiniz. Bunun için eller omuz genişliğinde açılarak göğüs yere bakacak şekilde uzanılır. Bu şekilde iyice yere yakınlaşıp uzaklaşılır. Bu hareketleri yaparken nefes kontrolünüzü iyi sağlayın.

Göğüs Egzersizleri
3. Flat Bench Hareketi: Bu harekette yine en çok yapılan göğüs egzersizleri hareketleridir. Aslında bu hareket şınav hareketinin tam tersi olarak düşünülebilir. bu harekette oldukça yaygın olarak yapılan ve oldukça etkili hareketler arasında yer almaktadır. Bu hareketi yapmak içi sert ve düz bir zemine sırt üstü yaslanın ve ellerinize damblları alarak omuz genişliğinde açın. Bu şekilde dambılları kaldırabildiğiniz kadar kaldırın ve tekrar indirin. İndirirken nefesiniz verin kaldırırken nefes alın. Aksi durumda kalbiniz zorlanmış olacaktır. 

4. Sandalye ve Dambıl ile göğüs egzersizi: Bu hareket birçok kişinin çok rahat bir şekilde evinde yapacağı hareketlerden biridir. Bunun için bir sandalyeye ihtiyaç duyacaksınız. Sandalye yardımı ile çok rahat bir şekilde yapabileceğiniz bu hareket oldukça faydalı olacaktır. Bunu sizlerde bu göğüs egzersizlerini yaptıkça göreceksiniz. Bu egzersizi yapmak için öncelikle sandalyeye dik bir şekilde oturun ve bir elinize dambıl alarak kolunuzu aşağı ve yukarı kaldırarak hareketleri gerçekleştirin. Bu hareketi 8 kez olacak şekilde üç set halinde yaparak faydalarını görebilirsiniz.

5. Bar ile göğüs egzersizi: Çok kullanılan bir yöntemdir. Bu göğüs egzersizini yapabilmek için adından da anlaşıldığı gibi bir bara ihtiyacınız olabilir. Oldukça etkili bir yöntem olan bu yöntemi sizlerde evlerinizde yapabilirsiniz. Egzersizi yapabilmek için öncelikle düz bir zemine sırt üstü yatarak elinize bar alınız. Barı başınızın üzerine kaldırarak yatırabildiğiniz kadar arkaya yatırın ve tekrar karın bölgenize kadar getirin. Bu hareket oldukça etkili olduğundan insanlar tarafından çokça yapılan egzersizler arasında yer almaktadır. 

Bu egzersizlerle sizlerde çok kolay bir şekilde göğüs egzersizleri yaparak daha fit bir vücuda sahip olabili]]> Göğüs Kanseri https://www.gogus.gen.tr/gogus-kanseri.html Wed, 21 Nov 2018 13:29:40 +0000 Göğüs kanseri, kadınlarda görülerek kişilerde oldukça büyük sorunlara neden olan bir durumdur. Meydana getirdiği sorunlar nedeni ile oldukça tehlikeli olan bu gibi durumlar aslında oldukça da tehlikelidir. Göğüs kanseri kadın Göğüs kanseri, kadınlarda görülerek kişilerde oldukça büyük sorunlara neden olan bir durumdur. Meydana getirdiği sorunlar nedeni ile oldukça tehlikeli olan bu gibi durumlar aslında oldukça da tehlikelidir. Göğüs kanseri kadınlarda öncelikle süt kanallarında meydana gelerek kontrol edilemediği için tüm göğsü saran bir hastalıktır. Aslında bu hastalık iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki grupta da olsa bu hastalık en çok kötü huylu olarak rastlanmaktadır. Kadınlarda görülen göğüs kanseri eğer tedavi edilemezse kişilerde göğsün alınmasına kadar büyük problemlere neden olmaktadır. Özellikle geç teşhis edilen kanserlerde her ne kadar tedaviler yapılsa bile bu durum son derece başarısız olmaktadır. İlerlemiş olan göğüs kanseri sorunları, yapılan tedavilere herhangi bir cevap vermediği için genellikle kontrol edilemez ve hızla büyür. Bu durumda göğüs kanseri diğer organlara da bulaşmaması için son tedavi olarak kadının kanser hastalığını taşıdığı göğsü alınmaktadır. Bu durum sağlığın yanı sıra kadınlarda psikolojik olarak çok büyük problemlere neden olarak birçok kişinin bu durumdan dolayı psikolojik tedaviler görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle göğüs kanserin sadece bir hastalıkla sınırlandırmamak gerekmektedir. Göğüs kanserinin bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilere bakılarak sizlerde göğüs kanseri olan bir kişiyi tahmin edebilirsiniz. Erken teşhisler hastalıktan sizleri kurtarabilir. Fakat her ne kadar belirti olursa olsun kesinlikle tıbbi muayene ve testler gerekmekmektedir. Aksi durumda bakma ile ve tahmin ile bu gibi sorunların varlığı söylenemez. 

Göğüs Kanseri
Belirtileri:
 • Göğüs kanseri ilerleme evrelerinde hangi göğüste görülüyorsa bu göğüste hızlı bir büyüme görülmektedir. Genellikle diğer göğse göre daha büyük olan göğüste diğer belirtilerde gözlemleniyorsa bu durum çok olumlu olarak değerlendirilmemelidir. Göğüs kanseri sorununda göğüs büyümesi çok karşılaşılmaktadır. Bu nedenle bu belirti göğüs kanseri olabilecek herkeste gözlemlenir. 
 • Kişilerde göğüs kanseri oluşumu başlamış ve evrelerin bazıları gerçekleşmiş ise kişinin koltuk altında kitle hissedilebilmektedir. Oldukça yaygın olarak görülen bu gibi problemler kişi koltuk altında detaylı bir şekilde dokunarak hissedebilir. Fakat bazı kişiler bu belirtiyi hastalık ilerleyene kadar anlamayabilirler.
 • Göğüs kanseri sorunu olan göğüs uçlarında şekil değişiklikleri ve çekilme durumları görülebilmektedir. Bu belirti herkeste olmayabilir ya da oluş süresi değişebilir.
 • Kişilerde en büyük belirtilerden biri tek göğüste ağrıdır. Kanser hastalığının olduğu göğüste şiddeti kişiden kişiye değişiklikler gösteren ağrılar bazen son derece şiddetli bir hal alarak kişilerde problemlere neden olmaktadır. Göğüs kanseri bulunan birçok bayan bu şikayet ile doktora başvurmaktadır. 
 • Kişilerde son olarak belirtilerden biri de koltuk altında görülen sürekli ağrılar ve bu durumun yanında görülen kemik ağrılarıdır. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu ağrılar kişilerde göğüs kanseri olduğunun göstergesi olabilmektedir.
Tedavisi
Göğüs kanseri için yapılan tedavilerden en önemlisi kişide yapılan radyasyon tedavileridir. Yapılan radyasyon tedavisinde kişinin kanserli hücreleri radyasyon ile öldürülerek bu şekilde yavaş yavaş kanserin ortadan kaldırılması sağlanır. Bu tedavi genellikle çok büyümemiş olan göğüs kanserleri için geçerlidir. Diğer bir tedavisi ise kemoterapi ve bunun hormon tedavileridir. Bu tedavi yöntemleri de kişiden kişiye ve hastalıktan hastalığa göre farklılıklar göstererek uygulanan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak tıpta kullanılan bu yöntemler oldukça etkilidir. Son olarak yapılan tedavi ise insanların en çok korktukları ve en çok uzak durdukları cerrahi yöntemlerle göğsün alınmasıdır. Bu durum kişilerde çok büyü psikolojik etkilere neden olmanın yanı sıra estetik olarak ta sorunlara neden olmaktadır. 
]]>
Göğüs Büyütme https://www.gogus.gen.tr/gogus-buyutme.html Thu, 22 Nov 2018 03:38:04 +0000 Göğüs büyütme, göğüsler kadınlar açısından estetik bir öneme sahiptir. Cinsel kimliğin belirleyicisi olarak kabul edilen göğüsler, kadınlarda özgüvenin oluşmasında etkilidir. Küçük göğüsler kadınları her zama Göğüs büyütme, göğüsler kadınlar açısından estetik bir öneme sahiptir. Cinsel kimliğin belirleyicisi olarak kabul edilen göğüsler, kadınlarda özgüvenin oluşmasında etkilidir. Küçük göğüsler kadınları her zaman rahatsız edebilir. Bu nedenle göğüs büyütme estetik operasyonlar içinde en fazla tercih edilenlerden biridir. Göğüs dokusunun altına yerleştirilen protez ve silikondan mamul protezlerle göğüsler büyütülür. Bununla daha dolgun görünümde göğüsler elde edilir. Kadınların fazla kilolarını vermesinden sonra, doğumun ardından küçülmesi söz konusu olduğu için, göğüs protezi ile göğüsler büyütülür. Küçük göğüslerde vücudun orantılı olması beklenmez. Bu yüzden kadınların fiziki görünümü bu operasyonla sağlanmış olur.

Göğüs büyütme neden yapılır

Göğüslerde dolgunluğun arttırılması, kadının özgüveninin arttırılması ve vücudun daha orantılı hale gelmesi amacıyla göğüs büyütme operasyonu yapılır. Ancak bu operasyonlar ciddi oranda sarkmış göğüslerde yapılamaz. Bu göğüslerde öncelikle göğüslere diklik ve dolgunluk verecek göğüs dikleştirme operasyonu planlanmalı ve her iki operasyon aynı anda ya da farklı zamanlarda yapılmalıdır.

Göğüs büyütme operasyonu herkese yapılır mı

Bu operasyonlar hastanın kendi isteği doğrultusunda yapılmaktadır. Ancak hastaların bazı koşulları sağlaması gerekir. Bu etkenler ise, hastanın genel sağlığının yerinde olması, göğüslerin gelişimini tamamlamış olması, kadının küçük göğüslerinden rahatsızlık duyması, kilo kaybı, hamilelik, ileri yaş gibi etkenler yüzünden kadının bundan rahatsız olması, göğüslerde büyüklük ve şekil açısından farklılıklar olması, göğüslerin normal gelişimini tamamlayamaması halinde göğüs büyütme yapılabilir.

Göğüs Büyütme
Göğüs büyütme öncesinde bilinmesi gerekenler

Hastaların bu operasyon öncesinde bazı konular bakımından aydınlatılması gerekir. Göğüs protezi yerleştirilmeden önce hastaya mamografi, ultrasonografi gibi tetkikler yapılmalıdır. Cerrahi bir operasyon olduğu için risklerinin olabileceği göz önüne alınmalıdır. Operasyon sonrasında göğüste ödem olması, ağrı duyulması gibi yakınmalar olacaktır. Enfeksiyon ve kanama gibi riskler daha az görülür. Göğüs dokusuna yerleştirilen yabancı madde nedeniyle bazı risklerde gelişebilir. Protezin çevresindeki kapsülün gelişmesiyle kalınlaşma etkisi olabilir. Bu durumda vücut kendini korumak amacıyla takılan protezi dışarı atmak isteyebilir. Kalınlaşma aynı zamanda göğüslerde sertliğe, asimetriye yol açabilir. Bu masajla ya da ek bir operasyonla giderilmeye çalışılabilir. Protezler silikon olmasına ve ince olmasına rağmen darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle yırtılma riskleri oldukça düşüktür. Çok şiddetli darbelerde belki protezlerin yırtılması söz konusu olabilir.

Göğüs büyütme nasıl yapılır

Yağ enjeksiyonuyla: Burada silikon protez kullanılmadan, göğüs dokusuna yağ enjeksiyonu yapılarak göğüs büyütme yapılır. Bu yağ dokusu hastanın kendi dokusudur. Fakat bu yöntem herkese uygun değildir. Çünkü hastanın kendinden alınan yağ dokusu göğüste işlev görmez.

Doğal göğüs büyütme: Burada uygun göğüs silikonları ile göğüsler büyütülür. Fakat uygun boydaki silikonlar seçilmelidir. Dışarıdan göğüsler doğal görünmelidir. Yapılan operasyonun dışarıdan belli olmaması gerekir.

Koltuk altından göğüs büyütme: Bu operasyonda koltuk altından 2-3 cm genişlikte açılan kesiden göğüslere silikon jel yerleştirilir. Jel göğüs altına ilerletilir, göğüs kasının altına ya da üstüne yerleştirilir.  Genellikle zayıf kişilerde göğüs kası altına, kilolu olanlarda ise göğüs kası üzerine silikon jel yerleştirilir. Bu operasyon koltuk altından yapıldığı için, göğüslerde iz kalmaz.
]]>
Göğüs Hırıltısı https://www.gogus.gen.tr/gogus-hiriltisi.html Thu, 22 Nov 2018 23:25:29 +0000 Göğüste hırıltısı, çocuklarda çok az rastlanan fakat gençlerden başlayarak çoğalma gösteren bir sorundur. Özellikle sigara içen insanlarda oldukça sık rastlanan sorunlardan biridir. İnce bir ıslık niteliğinde duyulan hır Göğüste hırıltısı, çocuklarda çok az rastlanan fakat gençlerden başlayarak çoğalma gösteren bir sorundur. Özellikle sigara içen insanlarda oldukça sık rastlanan sorunlardan biridir. İnce bir ıslık niteliğinde duyulan hırıltılar kişilerde çok inatçı ve şiddetli öksürüklere neden olmaktadır. Bu nedenle göğüste hırıltı sorunu olan insanlarda öksürük olmazsa olmazlardan biridir. Genellikle hava yolları nedeni ile oluşan bu hırıltılar akciğere giren ve çıkan havaların titreşimi ile meydana gelir. Birçok hastalığın belirtisi olabilen bu durum aslında son derece tehlikelidir. Bazen hayati riskler taşıyabilen bu gibi sorunlar farklı hastalıkların belirtisidir. Kimi zaman yapılan yanlış egzersizler, kimi zaman kullanılan sigaralar, kimi zaman insanların alerjik durumlardan etkilenmesi nedeni ile oluşan bu tür sorunlar müdahale edilmediğinde çok büyük problemlere neden olmaktadır. Göğüste hırıltı problemi yaşayan insanlar en çok gece yatmaları ile problemler yaşamaktadır. Bu sorunlar aynı zamanda kişinin yorulması ile hızlı soluk alıp vermesi durumunda da çok karşılaşılmaktadır. Hırıltı sorununun birçok belirtisi ve birçok nedeni bulunmaktadır. 

Hırıltı bazen son derece tehlikeli olabilmektedir. Göğüste hırıltının en tehlikeli olduğu durumlar;
 • Göğüste hırıltı, aniden başladıysa ve iki günden daha fazla sürmüş ise bu durum son derece tehlikeli ve acilen doktora başvurulması gereken durumlar arasında yer almaktadır. Özellikle astım ve benzeri hastalıklarının olmamasına rağmen böyle bir durumla karşılaşan kişilerin acilen gerekli muayeneleri ve testleri olması gerekmektedir. Birçok zaman bu tür hırıltı sorunları önemsenmese bile bu durum son derece tehlikeli olabilmektedir.
 • Aciliyet gerektiren bir diğer durum ise göğüste hırıltı sorunu meydana geldikten sonra açık pembe ya da beyaz balgam gibi bir durumun görülmesi durumudur. Bu durumlar son derece tehlikeli olabilmektedir. Özellikle bu balgamlar acil müdahale gerektiren hastalıkların belirtisi olabildiği için kişilerde çok büyük hastalıklar olabilir. 
 • Bu durumların yanında kişilerin vücudunda kızarıklıklar ya da deri döküntüleri gibi durumlar varsa, yüksek ateş ya da diğer durumlar görülüyorsa en doğru şey acilen doktora gitmektir. 

Göğüs Hırıltısı
Nedenleri:
Daha önce de belirttiğimiz gibi göğüste hırıltı probleminin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle gerekli kontroller yapılmadan kişiye herhangi bir teşhis koyulamaz. Göğüste hırıltı sorunu bir astım hastalığı başlangıcı olabilmektedir. Bilindiği gibi astım hastalığının en büyük belirtisi göğüste sıkışma hissi ve hırıltı sorunlarıdır. Bir diğer neden olarak ise üst solunum yolu enfeksiyonları bu gibi durumların nedenlerinden olabilmektedir. Özellikle soğuk kış aylarında görülen soğuk algınlığı gibi durumlarda kişilerde göğüste hırıltı ve diğer belirtiler görülebilmektedir. Bu durum oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Göğüste hırıltı kişilerde mevsimsel olarak görülüyorsa bu gibi durumların en büyük nedeni alerjik problemlerdi. Özellikle polenlerin miktarının arttığı ilkbahar aylarında çok fazla görülen göğüste hırıltı şikayetleri alerjik durumlardan kaynaklanır. Bu gibi durumlarda genellikle alerji ilaçları ile sorunlar azaltılabilmektedir. Bazen vücutta biriken bakteriler ve enfeksiyonlar hızlı bir şekilde çoğalarak solunum yollarında problem olmaya başlayabilmektedir. Bu durum özellikle kişilerde akciğer buronşlarında etkilerini göstererek göğüste hırıltı ve öksürük problemlerine neden olmaktadır. Bu gibi durumlar bazen hızlı bir şekilde büyüyerek kişilerde birçok olumsuz problemin meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle göğüste hırıltı kesinlikle dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir. 
]]>
Göğüste Yanma https://www.gogus.gen.tr/goguste-yanma.html Fri, 23 Nov 2018 19:20:24 +0000 Göğüste Yanma, oluşumu genel olarak ciddi hastalıkların habercisi olmasından dolayı korkutucu olabilir. Fakat, göğüste yanma hissinin tehlikeli olmayan ve kolay bir şekilde tedavi edilebilecek nedenlerden kaynaklanması da m Göğüste Yanma, oluşumu genel olarak ciddi hastalıkların habercisi olmasından dolayı korkutucu olabilir. Fakat, göğüste yanma hissinin tehlikeli olmayan ve kolay bir şekilde tedavi edilebilecek nedenlerden kaynaklanması da mümkün olabilir. Göğüste yanma hissinin ciddi bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığının araştırılması için muhakkak bir doktora başvurmak gerekir. Göğüste yanma hissine eşlik eden belirtilerin not edilmesi, uygun tedavi yöntemlerini belirlemede yardımcı olmaktadır. Göğüste yanma oluşumu genel olarak;

 • Kalp Rahatsızlığı İle İlgili Göğüste Yanma Belirtileri: Kalp rahatsızlıkları nedeniyle kaynaklanan göğüste yanma belirtisine hızlı nefes alıp verme, nefes darlığı yaşanması, düzensiz kalp atışları, göğüs ağrısı, omuzlarda ve kollarda basınç hissi eşlik etmektedir. 
 • Hayati Tehlike Taşıyan Göğüste Yanma Belirtileri: Eğer göğüste soğuk,nemli bir cilt, göğüs travması belirtileri, nefes almada zorluk, zihin bulanıklıkları, hızlı nefes alıp verme, bilinç kayıpları ve hızlı kalp atışı şikayetleri meydana geliyorsa bir an önce tıbbi yardım almanız gerekir.
 • Diğer Şikayetlerin Belirmesiyle Göğüste Yanma: Hazımsızlık problemi, mide ekşimesi, his kayıpları, nefes alıp vermede ağrı oluşumu ve öksürme, nefes darlığı yaşanması, aşırı terleme, deride lezyon veya kabarcıkların belirmesi gibi şikayetler göğüste yanma hissine eşlik eden diğer şikayetlerden olmaktadır.
Göğüste Yanma

Göğüste yanma belirtisinin asıl sebebini belirlemek, bu problemin altında yatan durumu teşhis ederek gerekli tıbbi yardımı almak açısından yardımcı olmaktadır. EKG yani elektrokardiyografi, röntgen filmi, kan testi ve CT taraması gibi tıbbi yöntemler göğüste yanma oluşumunda uygun teşhisin yapılmasında kullanılan yöntemler arasındadır. Sürekli olarak eden göğüste yanma belirtisi, anjin gibi vücuda yetersiz oksijen ve kan iletimine neden olan bir hastalığın sinyali olmaktadır. Bu ağrıya aynı zamanda göğüs kafesinin hemen arkasında bulunan veya sıkışıklık hissiyle başlayarak omuzlarda, sol kol ve çene kemiğine doğru yayılan bir ağrı eşlik etmektedir. Bu belirtiler kalp krizi belirtilerine benzerlik gösterir ve daha hafif olarak belirir. Kalp zarı iltihabı ve aort damarında oluşan yırtılmalarda göğüste ağrı ve göğüste yanma hissine neden olur. Derin bir nefes aldığınız zaman veya öksürdüğünüz zaman göğüste yanma hissi oluşumu, solunum sistemi probleminin habercisi olmaktadır. Zatürre rahatsızlığı, akciğer zarı iltihabı, akciğerde enfeksiyon olması veya akciğerlerde kan pıhtısı olması nedeniyle oluşan damar tıkanıklığı göğüs yanmasına sebep olabilir. Astım atağında göğüs sıkışması, hırıltı veya nefes darlığı yaşanması göğüste yanma hissine eşlik eden şikayetlerden olabilir. Mide ülseri rahatsızlığı, göğüs kafesinin alt kısmında açlık esnasında artan yemekten sonra azalan bir göğüs yanması hissine neden olur. Baharatlı ve yağlı yemeklerden sonra artan göğüs yanması hissi ise, safra kesesindeki iltihaba işaret etmektedir. Kostokondrit rahatsızlığı, kıkırdak dokunun iltihaplanması anlamına gelir ve göğüste yanma hissine neden olur. Bu ağrı genellikle sol tarafta oluşur ve hareket ettiğiniz zaman yada göğüs kafesine dokunulduğunda artış gösterir. 

Göğüste Yanma Tedavi

Göğüste yanma belirtisi birçok hayati tehlike taşıyan hastalığın işareti olabileceğinden dolayı belirtilerin ortaya çıktığı ilk andan itibaren dikkatli davranmak gerekir. Göğüste oluşan yanma hissinin daha da kötüye gitmemesi için panik yapmamak gerekir. Eğer göğüs yanmasının daha da arttığını ve birkaç dakika sonra yatışmadığını fark ederseniz, bir an önce doktorunuza başvurmanız gerekir ve bu sayede gerekli tedaviye başlamanız gerekmektedir. Göğüste yanma belirtisi ortaya çıktığında, rahat bir pozisyon alıp dinlenerek yavaş nefes almaya çalışın. Bu hususta telaş yapmak göğüs yanmasını daha]]> Göğüs Ağrısı https://www.gogus.gen.tr/gogus-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 02:02:39 +0000 Göğüs Ağrısı, yaşandığı zaman hemen panik olunur. Göğüs ağrısı problemiyle karşı karşıya kalan kişiler kalp krizi geçirdiğini düşünürler ve bundan dolayı koşturarak doktora ulaşmaya çalışırlar. Göğ Göğüs Ağrısı, yaşandığı zaman hemen panik olunur. Göğüs ağrısı problemiyle karşı karşıya kalan kişiler kalp krizi geçirdiğini düşünürler ve bundan dolayı koşturarak doktora ulaşmaya çalışırlar. Göğüs ağrılarının yaklaşık olarak %90’ı kalple alakalı olan problemlerden kaynaklı olmaz. Fakat oluşan göğüs ağrılarının kalple alakalı olmadığı kanısına varılması uzman bir hekim tarafından kontrol edilecektir. Hemen kalp krizi yok demek mümkün değildir. Bir hekime başvurduğunuzda size kalple ilgili yapılan tetkikler normal çıkarsa eğer göğüs ağrıları için yapılacak başka bir şey kalmaz. Gerekli olan tetkitler bu sayede gerçekleşir. Bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de ölümlerin en önemli sebeplerinden biri de kalp hastalıkları olmaktadır. Kalp hastalıkları genel olarak öncü bir belirti vermeden aniden gelişme gösterir. Kalp hastalıklarının en net belirtisi göğüs ağrılarıdır. Bu nedenle göğüs ağrısı şikayetleri mutlaka ciddiye alınması gerekir. Göğüs ağrısıyla beraber göğüs sıkışması, göğüste yanma hissi, sırta mideye yayılan ağrılar kalp hastalıkları şüphesi için çoğu zaman yeterli olmaktadır. Göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olabilir. Göğüs ağrısı, psikolojik etkenlerden, göğüs duvarı problemlerinden, kemik hastalıklarından, kas hastalıklarından, yemek borusu hastalıkları gibi belirtilerden kaynaklı olmaktadır. Bunun yanı sıra kalp kaslarındaki kanlanmanın eksik olması, göğüs ağrısı meydana gelmesinin en önemli nedenlerindendir. Sürekli devam eden kalp ağrıları önemsenmesi gerekir ve kalp krizi riski göze alınarak bu ağrılar ihmal edilmeden doktora gidilmelidir. 

Göğüs Ağrısı

Göğüs Ağrısı Nedenleri

 • Romatizmal hastalık belirtileri
 • Göğüs kafesine alınan darbeler ve kaslarda meydana gelen zedelenmeler, 
 • Kırılan kaburga kemikleri,
 • Göğüs boşluğu ve göğüs batını birbirinden ayıran diyafram iltihaplanması,
 • Akciğeri çevreleyen zarın iltihaplanması şiddetli göğüs ağrısı meydana getirebilir. 

Göğüs ağrısı kişilerin bıçak sokuluyormuş gibi yada elektrik çarpıyormuş gibi nitelendirdiği, nefes almada zorluk yaşanması belirtecek kadar ağrı oluşu meydana gelir. Göğüs batında oluşan kitleler ve gaz, göğüs kısmına baskı oluşturarak şiddetli göğüs ağrısı oluşturabilir. Akciğer iltihaplanması, zatürre rahatsızlığı, bronşit gibi hastalıklarda göğsün yan bölgesinde ağrı meydana getirebilir. Psikolojik olarak da görülebilen göğüs ağrıları olmaktadır. Örneğin, panik atak hastaları en fazla göğüs ağrılarından şikayet etmektedir. Soluk borusu ve akciğer kanseri de çok şiddetli göğüs ağrısı yapar. Göğüs ağrısı sol göğüs, sol kol ve çene üzerinde bir etki gösteriyorsa eğer, fiziksel bir aktivite sonucunda başlayarak, dinlendikçe azalma gösteriyorsa ilk olarak damarlara bağlı rahatsızlıklardan şüphelenmek gerekir. Göğüs ağrısı, solunum şiddetine göre değişiklik gösterirse ve göğüste batmalar meydana getirirse, alt tabanda ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Mide ve bağırsaktaki olumsuz rahatsızlıklar göğüs bölgesine baskı oluşturabilir ve bu sayede göğüs ağrısı yaşanabilir. Kırık, çatlak, kas zedelenmeleri gibi rahatsızlıklar göğüs ağrısı oluşturabilir. 

Göğüs Ağrısı Tedavisi

Göğüs ağrısı belirtisi olduğunda uzman doktor ağrının süresine bakarak kalple ilgili olup olmadığını belirleyecektir. Bunun yanı sıra daha kesin bir tanıya ulaşmak için elektrokardiyogram ve göğüs filmi gibi ayrıntılı incelemeler gerekebilir. Göğüs boşluğunda bulunan organlar ve sinir ileten kısımlar göğüs ağrılarının oluşumuna neden olduğundan dolayı bu kısımların incelemesi yapılır. Göğüs ağrısına neden olan sinir donanımları 3 kısma ayrılmaktadır: Plevra olarak bilinen akciğer zan, somatik yani bedensel tipte göğüs ağrısı belirtileri ve bunu merkez sinir sistemine ileten somatik sinir lifleriyle sarılmıştır. Somatik tipte göğüs ağrısı yüzeysel olarak belirti gösterir fakat sınırlan]]> Göğüs Yanması https://www.gogus.gen.tr/gogus-yanmasi.html Sat, 24 Nov 2018 08:22:31 +0000 Göğüs Yanması, genel olarak ciddi hastalıkların habercisi olmasından dolayı korkutucu olabilir. Fakat, göğüste yanma hissinin tehlikeli olmayan ve kolay bir şekilde tedavi edilebilecek nedenlerden kaynaklanması da mümkün Göğüs Yanması, genel olarak ciddi hastalıkların habercisi olmasından dolayı korkutucu olabilir. Fakat, göğüste yanma hissinin tehlikeli olmayan ve kolay bir şekilde tedavi edilebilecek nedenlerden kaynaklanması da mümkün olabilir. Göğüs yanması hissinin ciddi bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığının araştırılması için muhakkak bir doktora başvurmak gerekir. Buna eşlik eden belirtiler genel olarak göğsünüzde yada vücudunuzun herhangi bir bölgesindeki diğer şikayetleri ve belirtilerin not edilmesi, göğüste yanma oluşumunun altında yatan farklı belirtileri ve uygun tedavi yöntemlerini belirlemede yardımcı olmaktadır. Göğüs yanması oluşumu genel olarak kalp rahatsızlığı ile ilgili belirtiler oluşturabilir.  Kalp rahatsızlıkları nedeniyle kaynaklanan göğüs yanması belirtisine hızlı nefes alıp verme, nefes darlığı yaşanması, düzensiz kalp atışları, göğüs ağrısı, omuzlarda ve kollarda basınç hissi eşlik etmektedir. Hayati tehlike taşıyan göğüs yanması belirtileri yaşanmasında eğer göğüste soğuk,nemli bir cilt, göğüs travması belirtileri, nefes almada zorluk, zihin bulanıklıkları, hızlı nefes alıp verme, bilinç kayıpları ve hızlı kalp atışı şikayetleri meydana geliyorsa bir an önce tıbbi yardım almanız gerekir. Göğüs yanmasında diğer şikayetler ise, hazımsızlık problemi, mide ekşimesi, his kayıpları, nefes alıp vermede ağrı oluşumu ve öksürme, nefes darlığı yaşanması, aşırı terleme, deride lezyon veya kabarcıkların belirmesidir.

Göğüs Yanması

Göğüs Yanması Nedenleri

Göğüs yanması belirtisinin asıl sebebini belirlemek, bu problemin altında yatan durumu teşhis ederek gerekli tıbbi yardımı almak açısından yardımcı olmaktadır. EKG yani elektrokardiyografi, röntgen filmi, kan testi ve CT taraması gibi tıbbi yöntemler göğüs yanması oluşumunda uygun teşhisin yapılmasında kullanılan yöntemler arasındadır.

 • Kalp İle İlgili Göğüs Yanması: Sürekli olarak eden göğüs yanması belirtisi, anjin gibi vücuda yetersiz oksijen ve kan iletimine neden olan bir hastalığın sinyali olmaktadır. Bu ağrıya aynı zamanda göğüs kafesinin hemen arkasında bulunan veya sıkışıklık hissiyle başlayarak omuzlarda, sol kol ve çene kemiğine doğru yayılan bir ağrı eşlik etmektedir. Bu belirtiler kalp krizi belirtilerine benzerlik gösterir ve daha hafif olarak belirir. Kalp zarı iltihabı ve aort damarında oluşan yırtılmalarda göğüste ağrı ve göğüs yanması hissine neden olur.
 • Solunum Yolu Problemlerinden Kaynaklı Olan Göğüs Yanması: Derin bir nefes aldığınız zaman veya öksürdüğünüz zaman göğüs yanması hissi oluşumu, solunum sistemi probleminin habercisi olmaktadır. Zatürre rahatsızlığı, akciğer zarı iltihabı, akciğerde enfeksiyon olması veya akciğerlerde kan pıhtısı olması nedeniyle oluşan damar tıkanıklığı göğüs yanmasına sebep olabilir. Astım atağında göğüs sıkışması, hırıltı veya nefes darlığı yaşanması göğüs yanması hissine eşlik eden şikayetlerden olabilir.
 • Sindirim Problemlerinden Kaynaklı Olan Göğüs Yanması: Mide ülseri rahatsızlığı, göğüs kafesinin alt kısmında açlık esnasında artan yemekten sonra azalan bir göğüs yanması hissine neden olur. Baharatlı ve yağlı yemeklerden sonra artan göğüs yanması hissi ise, safra kesesindeki iltihaba işaret etmektedir.

Göğüs Yanması Tedavisi

Göğüs yanması belirtisi birçok hayati tehlike taşıyan hastalığın işareti olabileceğinden dolayı belirtilerin ortaya çıktığı ilk andan itibaren dikkatli davranmak gerekir. Göğüste meydana gelen yanma hissinin daha da kötüye gitmemesi için panik yapmamak gerekir. Eğer göğüs yanmasının daha da arttığını ve birkaç dakika sonra yatışmadığını fark ederseniz, bir an önce doktorunuza başvurmanız gerekir ve bu sayede gerekli tedaviye başlamanız gerekmektedir. Göğüs yanması belirtisi ortaya çıktığında, rahat bir pozisyon alıp dinlenerek yavaş nefes almaya çalışın.

]]>
Göğüs Neden Ağrır https://www.gogus.gen.tr/gogus-neden-agrir.html Sat, 24 Nov 2018 23:55:23 +0000 Göğüs Neden Ağrır, Göğüs ağrısı bayanlar arasında çok sık görülen bir rahatsızlık belirtisidir. Göğüs ağrısı her üç kadından ikisinde dönem dönem görülür. Göğüs ağrısı oluşan hastaların büyük ço Göğüs Neden Ağrır, Göğüs ağrısı bayanlar arasında çok sık görülen bir rahatsızlık belirtisidir. Göğüs ağrısı her üç kadından ikisinde dönem dönem görülür. Göğüs ağrısı oluşan hastaların büyük çoğunluğu doktora başvurmaz fakat üç kişiden birisi kadın doğum uzmanı yada göğüs hastalıklarıyla ilgilenen bir genel cerrahi uzmanına başvurmaktadır.  Doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda göğüs ağrıları daha az sorun olurken, sigara içen bayanlarda, fazla kahve tüketen ve sürekli stres altında olan bayanlarda göğüs ağrısı olmaktadır. Göğüs ağrısı olan bayanların bir kısmı tedavi gerektirecek düzeyde ağrı sıkıntısı çekmektedir. Doktora başvuran bayanlar daha çok kanser endişesiyle doktora başvurur. Bu hastalarda kanser hastalığının olmadığının anlaşılması bile bu rahatsızlıkla karşılaşan hastaların büyük çoğunluğunun rahatlamasına ve yakınmalarını daha az ağrı hissetmelerine neden olur. 

Göğüs Neden Ağrır

Göğüs ağrısı oluşumunda bayanların doktora başvurma sebepleri arasında ilk sırayı almaktadır. Bayanların doktora başvurmasında ilk neden göğüs ağrısı, ikinci neden ise memede ele gelen kitle belirtisidir. Her ikisi de hastaları uzman bir doktora getirdiği ve bu belirtilerle karşılaşan kişilerin muayenelerini radyolojik tetkiklerini yaptırmalarına olanak sağladığından dolayı oldukça değerlidir. Göğüste ele gelen kitlelerin sadece %10 kadarı göğüs kanseri belirtisini ortaya çıkarır. Göğüs ağrısı sonunda doktora başvuran hastalar arasında meme kanseri görülme oranı çok daha düşük olmaktadır. Göğüs ağrılarını 3 gruba ayırabiliriz. Bu ağrılar dönemsel, dönemsel olmayan göğüs ağrıları ve meme dışı göğüs duvarı ağrıları olarak kısımlara ayrılmaktadır. İlk iki grup göğüsün dokusundan menşeini alırken göğüs duvarı adale eklem sisteminden kaynaklı olmaktadır. Bu ağrıları bir birinden sadece dikkatli bir muayene sonucunda ayırmak mümkün olacaktır. Göğüs ağrılarının karakteri oldukça önemlidir. Göğüs ağrısının adet dönemiyle ilgisi olup olmadığı kontrolü yapılır, oluşan göğüs ağrıları ne sıklıkla yaşandığı, göğüs ağrıları ne kadar süre devam ettiği, göğüs ağrıları nasıl geçtiği gibi soruların cevapları ağrının ayırıcı tanısında hekim için önemli olan bilgilerden olacaktır.

Göğüste oluşan ağrılar için alınması gereken önlem ve göğüs ağrılarının tedavisine geçelim. Göğüs ağrısı çeken kişilerin büyük çoğunluğu, bu rahatsızlığın sebebini öğrenerek kendisinde olumsuz bir durum olmadığını anladığı zaman rahatlar.  Sadece %3 oranında göğüs ağrısı olan hastanın ağır şikayetlerden dolayı tıbbi tedavi alması gerekir. Alınan bazı önlemler sayesinde hastaların göğüs ağrılarını daha kolay geçirmeleri mümkün olacaktır. Özellikle de balenli sütyen ve sert sütyen kullanılması, göğüs ağrısı olan önemlerde gecede çıkartmamak hastaların bir kısmında daha fazla göğüs ağrısı meydana getirir. Adet öncesi dönemde göğüslerde ödem olduğundan dolayı özellikle bu dönemde su ve tuz tüketimini azaltmak ve hatta gerekirse idrar söktürücü ilaç kullanmak faydalı olacaktır. Göğüs ağrısı olan kişilerin sigara kullanımını bırakmaları, kahve tüketimini bırakmaları yada azaltmaları da göğüs ağrılarını azaltan hususlardandır. Yapılan bilimsel çalışmalarda, diyette olan kişilerde yağ oranının azaltılması da uzun dönemde göğüs ağrılarını azalttığı belirlenmiştir. Göğüs ağrısı olduğu zamanlarda basit ağrı kesici kullanımı uygun görülebilir. Daha ciddi ilaçların kullanımı için göğüs ağrısı olan kişinin en az 6 ay devam eden ve gündelik yaşamında rahatını bozan göğüs ağrısı olması gerekmektedir. Kullanılan ilaçlar hormon içerdiğinden yada vücut hormonları üzerinde düzenleyici etki yaptığından dolayı ciddi yan etkilere olacağını unutmamak gerekir. Göğüs ağrısı olan dönemlerde mamografi çektirilmemelidir.

]]>
Göğüs Ucu Yaraları https://www.gogus.gen.tr/gogus-ucu-yaralari.html Sun, 25 Nov 2018 14:52:04 +0000 Göğüs Ucu Yaraları, özellikle bayanlarda rastlanan göğüs ucu yaraları ve bu yaraların eşlik ettiği kanama sorunlarına genellikle emziren annelerde sıklıkla rastlanır. Yeni doğan bebeğin büyümesi ve gelişiminin Göğüs Ucu Yaraları, özellikle bayanlarda rastlanan göğüs ucu yaraları ve bu yaraların eşlik ettiği kanama sorunlarına genellikle emziren annelerde sıklıkla rastlanır. Yeni doğan bebeğin büyümesi ve gelişiminin daha sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için her gün bebek anneyi emmek zorundadır. Anne sütünün barındırdığı zengin içerikler açısından bebeğin mutlaka alması gereken bir besindir. Bu nedenle yeni doğmuş bir bebeğin anne sütünden mahrum kalması veya yeterli sütü alamaması bebekte gelişim bozukluklarına sebep olabilmektedir. Bu nedenle henüz anne olmuş bayanlar, emzirme döneminde bebeğini sıklıkla emzirerek bebeğin yeteri kadar anne sütü almasını sağlamalıdırlar.

Henüz doğan bebekler, yaklaşık olarak günde 8-10 defa anne sütüne ihtiyaç duyarlar ve hemen hemen her seferinde de anne bebeğini emzirmek zorunda kalır. Bu durumda ise annenin göğüs uçlarında yaralar meydana gelmektedir. Bu durum ise hemen hemen tüm emziren annelerin göğüs uçlarında önce tahriş ardından ise yaralara rastlanabilmektedir. Meydana gelen bu yaralar emzirme esnasında anne için dayanılmaz derecede bir acıya sebep olur. Dayanılmaz bu acıya rağmen bebeğini emzirmek zorunda olan annelerin ise şiddetli ayrılara katlanmasına sebep olur.

Göğüs Ucu Yaraları

Göğüs Ucu Yaralarına Nasıl Engel Olunur

 • Yeni doğum yapmış annelerde emzirme dönemi ile birlikte göğüs uçlarında meydana gelen tahrişler sonucunda çatlaklar ve yaralar oluşur. Oluşan bu çatlak ve yaralara engel olmak aslında hiç de zor değildir. Bu duruma mani olmak için özellikle uygulanacak ve dikkat edilecek bazı yöntemler doğrultusunda göğüs ucu yaralarını önlenerek annenin emzirme dönemini daha ağrısız ve rahat geçirmesine yardımcı olabilir.
 • Göğüs yaraları için E vitamini içeren kapsülü hamileliğin 2-3 ayında kırarak barındırdığı yağı anne adayı göğüs uçlarına sürerek iyice yedirilir. Bu sayede göğüs uçlarının nemlenerek yumuşaması sağlanır.
 • Doğumun ardından bebeğin anne sütü alması gereklidir ve bu durum göz önüne alınarak anne adaylarının doğuma giderken mutlaka tedbirli olmaları gerekmektedir. göğüs ucu koruyucuları ve kalkanlarını yanlarına almaları oldukça önemlidir. Alınan bu tedbirler annenin bebeğini emzirirken acı çekmelerine engel olacaktır.
 • Doğumun hemen arkasından yeni doğan bebeğin anne sütü alması oldukça önemlidir. Bu nedenle bebeğin ağzına yalnızca meme ucu gelecek bir şekilde verilmelidir. Doğrudan bebeğin ağzına meme ucunun verilmesi hem bebeğin doymamasına neden olabileceği gibi anne göğsünde de tahriş ve çatlaklara sebep olacaktır.

Göğüs Ucu Yaraları Nasıl İyileşir

 • Anne bebeğini emzirme işleminin hemen ardından göğüs uçlarınızı kurulayarak kuru kalmasını sağlayın. Emzirmenin ardından göğüs uçları ılık su yardımıyla yıkandıktan sonra kuru bir bez yardımıyla kurulayın.
 • Emzirme sonrasında sürülen merhemler ve kremler bulunmaktadır. Bu ürünleri her emzirme arkasından sürerek göğüs ucu yaraları ve çatlaklarına engel olunabilir.
 • Henüz anne olmuş bayan için emzirme dönemi oldukça güç bir zamandır. Bu zamanda meydana gelen göğüs ucu çatlak ve yaraları devam ediyorsa bu nedenle göğüs uçları kanama yapacak bir hale geldiyse kesinlikle bir hekime başvurmak anne için büyük fayda sağlayacaktır.
]]>
Göğüs Kaşıntısı https://www.gogus.gen.tr/gogus-kasintisi.html Sun, 25 Nov 2018 22:01:25 +0000 Göğüs Kaşıntısı, Vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi göğüs kaşıntısı oluşumunun da birçok neden olmaktadır. Göğüs kaşıntısı nedenlerini sıralamak gerekirse eğer; ilk olarak sabun kullanımı ve d Göğüs Kaşıntısı, Vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi göğüs kaşıntısı oluşumunun da birçok neden olmaktadır. Göğüs kaşıntısı nedenlerini sıralamak gerekirse eğer; ilk olarak sabun kullanımı ve deterjan gibi kimyasal ürünlerin kulanımını sıralayabiliriz. Bu ürünler özellikle banyo esnasında kullanıldığında göğüs bölgesine uygulandıktan sonra iyi bir durulanma yapılmadığında yada çamaşırlarda kullanıldığında iyi durula yapılmasa vücutla temas halinde göğüs kaşıntısı meydana gelebilir. Vücut bu ürünlere karşı tepki olarak göğüste kaşıntı meydana getirir. Bundan dolayı özellikle yıkandığınız zaman belirtilen ürünleri kullanıyorsanız vücudu iyice durulamaya dikkat edilmesi gerekir ve çamaşırlarda iyi bir şekilde durulanmalıdır. Göğüs kaşıntısı oluşmasında diğer bir nedense naylon içeriği fazla olan iç çamaşırları ve diğer ürünler olmaktadır. Naylon ürünler göğüs kaşıntısına sebep olan en büyük faktörlerdendir. Bundan dolayı naylon giysilerden özellikle göğüs kaşıntısı için naylon iç çamaşır kullanımından kaçınmak gerekir. Göğüs kaşıntısı oluşumunun diğer bir nedeni de beslenmedir. Beslenme vücutta özellikle de göğüs bölgesinde sistemik bir kaşıntıya neden olur. Yani beslenmeye bağlı olarak meydana gelen göğüs kaşıntısı sadece göğüs uçlarına spesifik olmamaktadır. Bu kaşıntılar genel olarak bütün vücutta etkisini gösterir. Özellikle bazı gıdalara alerjisi olan kişiler bu gıdalardan tükettiklerinde göğüs kaşıntısı meydana gelir. Göğüste çok kaşıntı oluşturan gıdalar arasında süt, yumurta, soğan gibi gıdalar sayılabilir. Yine çikolata tüketimi ve kahve tüketilmesi de bazı kişilerde göğüs kaşıntısına neden olur.

Göğüs kaşıntısı kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişme gösterebilir. Kullanılan bazı ilaçlar yan etki yaparak göğüste kaşıntı meydana getirir. Bu kaşıntılar göğüste görülebileceği gibi, ellerde, kollarda ve bütün vücutta görülebilir. Bazı hastalıkların belirmesi de göğüs kaşıntısı nedenleri arasındadır. Özellikle böbrek ve karaciğer hastalıklarında göğüs kaşıntısı görülebilir. Yine diyabet hastalarda yani şeker hastalarında göğüs kaşıntısı söz konusu olmaktadır. Lösemi hastalığı da göğüs kaşıntısına neden olan diğer bir hastalık olmaktadır. Göğüs kaşıntısı genel olarak spesifik olan kaşıntı olmaktadır. Göğüs kaşıntısı en büyük nedenlerinden biride bilindiği üzere deri hastalıkları yaşanmasıdır. Bunlar arasında göğüs kaşıntısına neden olan rahatsızlıklar egzama, kızamık, kızıl, kızamıkçık, suçiçeği gibi rahatsızlıklar ilk olarak sayılır. Yine her türlü dermatit rahatsızlıklar yani deri iltihaplanması da göğüs kaşıntısına neden olur. Mantar enfeksiyonları göğüs kaşıntısı oluşumunun diğer bir nedenidir. Göğüs kaşıntısı diğer nedenlerinden birisi stres belirtisidir. Stres durumunda göğüs kaşıntısı meydana gelir. Yine sinirlilik halinde, asabiyet hali ve ruhsal sorunlarda göğüs kaşıntısı görülür.

Göğüs Kaşıntısı

Ciltte döküntü oluşumu göğüs kaşıntısı meydana getiren belirtilerdendir. Kontakt dermatit yani deri iltihabı deterjan, sabun veya kimyasallar içeren bir koku nedeniyle cildin göstermiş olduğu bir tepkiden dolayı göğüs kaşıntısı ortaya çıkar. Bunların yanı sıra metal bir kolye kullanımı, zehirli meşe yada zehirli sarmaşık gibi bazı bitkilere temas etmek, bir hayvan veya böcek ısırması yine göğüs kaşıntısı oluşumuna yol açabilir. Lyme hastalığı da bir kene ısırması sebebiyle ortaya çıkacağında göğüste kaşıntıya neden olabilir. Gıda alerjileri göğüs kaşıntısı oluşumunun ciddi kaynakları arasında yer almaktadır. Fıstık tüketimi, kabuklu deniz ürünleri, çilek ve avokado alerjik reaksiyonları meydana getiren gıdalar göğüs kaşıntısı oluşturabilir. Göğüs kaşıntısı aynı zamanda sedef hastalığı ve impetigo gibi deriyle ilgili olan cilt problemlerinden kaynaklı olabilir. Bu belirtiler göğüs kaşıntısını bir süre için şiddetlenebilir ve daha sonra kaşıntı oluşumunu hafifletir. Göğüs kaşıntısı diğer nedenleri arasında vücudu]]> Göğüs Tüpü https://www.gogus.gen.tr/gogus-tupu.html Mon, 26 Nov 2018 09:16:21 +0000 Göğüs Tüpü; Kapalı göğüs drenajı 1800'lü yıllarda yapılmaya başlamış ve prensiplerinde yüksek bir farklılık meydana gelmeden, klinik önemini koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Göğüs drenaj sistemleri, değişik Göğüs Tüpü; Kapalı göğüs drenajı 1800'lü yıllarda yapılmaya başlamış ve prensiplerinde yüksek bir farklılık meydana gelmeden, klinik önemini koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Göğüs drenaj sistemleri, değişik etiyolojik sebeplere bağlı bir şekilde plevral boşlukta oluşan serbest hava veya sıvıyı tek yönlü bir şekilde drene ederler. Tüp torakostomi basit bir işlem olmakla beraber, acil bir olayda hayat kurtarıcıdır. 


Uygun endikasyonda oluştuğunda, akut hastalığın semptomlarında dramatik bir iyileşme meydana gelmesini sağlar. Tüp torakostomi cerrahi prensiplerine uygun bir şekilde yapıldığında güvenli ve efektif bir drenaj oluşturur. Fakat öbür taraftan, tüp torakostomi oldukça ciddi komplikasyonlara sebep olabilen bir cerrahi durumdur. Tüp takılması esnasında ve sonrasında ölümcül olarak meydana gelebilen komplikasyonlar meydana gelebilir. 

Bu sebeple tüp torakostominin endikasyonlarını, tekniğin esaslarını, tüp torakostomi sonrası bakımı iyi bilmek, muhtemel komplikasyonların meydana gelmesinin önüne geçecek temel durumların iyi bir şekilde kavranmasına yardımcı olacaktır. Göğüs tüpü, kapalı drenaj sistemleri yardımı ile plevral kavitenin tek yönlü drenajını oluşturur. Göğüs tüpü takılması acil durumlarda potansiyel olarak hayat kurtarıcı bir girişimdir ve acil serviste çalışan her doktor gerekli gördüğü zaman yapılabilecek oranda bilgi sahibi olmalıdır. 

Göğüs tüpü takılmasının esas nedeni temelde plevral boşluktaki hava veya sıvının tahliyesini meydana getirmektedir. Bununla beraber tüp içinden tedavi için farklı ilaçlar plevral boşluğa yapılabilir. Göğüs tüpü takılması teknik olarak basit bir işlem gibi görünse de yüksek obesite, plevral yapışıklıklar gibi bazı olaylarda cerrahı oldukça zorlayabilir. Yerleştirmek için farklı görüntüleme yollarının rehberliğine ihtiyaç duyulabilir. 

Göğüs Tüpü
Yerleştirilse bile her seferinde göğüs tüpü istenilen bölgeye yönlendirilemeyebilir. Netice olarak çok basit gibi gözüken bu işlem oldukça ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Basit cerrahi prensiplere uyulması birçok komplikasyonun meydana gelmesinin önüne geçecektir. Yazıda tüp torakostomi ile ilgili temel bilgiler, cerrahi tekniğin ayrıntıları ve tüp torakostomi yapılmasının ardında oluşabilecek komplikasyonlar literatür bilgileri ışığında ayrıntılı bir biçimde sunulmuştur.

Plevral drenaj Hipokrat zamanından beri yapılmaktadır. Playfair ve Hewett ilk kez ampiyem tedavisinde sualtı drenajını tanımlamış, aynı zamanda Alman dahiliyeci Gotthard Bülau kapalı göğüs drenajı ile ampiyem tedavisi yapılmıştır. İkinci dünya savaşı esnasında tüp torakostomi geniş bir kullanım bölgesi bulmuştur. O zamandan günümüze, plevral boşluğun drenajı kavramı hem plevra boşluğu fizyolojisinin daha iyi anlaşılması, hem de gelişmiş teknoloji ve klinisyenlerin farklı ihtiyaçları sebebiyle ciddi anlamda oluşmuştur.

Pnömotoraks, İntraplevral boşlukta hava birikmesi ve buna sekonder oluşan akciğer kollapsı pnömotoraks şeklinde adlandırılmaktadır. En çok gözüken meydana geliş mekanizması, visseral plevra rüptürü neticesinde akciğerden hava kaçağı meydana gelmesidir. Akciğer hasarlanmış ve sürekli olan bir kaçak bulunuyorsa hava aspirasyonla yada göğüs tüpü aracılığı ile boşaltılmalıdır. Travma rahatsızlığı bulunanlarda en çok tüp torakostomi endikasyonu pnömotorakstır. 

Pnömotorakslar spontan, travmatik yada yatrojenik meydana gelebilir. Yoğun bakım ünitelerinde göğüs tüpü takılmasının en sık çok sebebi iatrojenik pnömotorakstır. Tansiyon ve açık pnömotorakslar ölümcül neticeler oluşturabilen ve acil dekompresyon endikasyonu olan durumlardır. Hemotoraks, Plevral boşlukta bulunan sıvının hematokrit düzeyi, hastanın kan hemotokrit oranının %50’si yada üzerinde ise hemotoraks ismini alır. 

Travmatik yada non-travmatik şeklinde meydana gelebilir. Travmatik]]> Göğüs Kası https://www.gogus.gen.tr/gogus-kasi.html Mon, 26 Nov 2018 23:29:29 +0000 Göğüs Kası, oluşturulması birçok kişinin hayalini kurmuş olduğu bir durumdur. Göğüs kası yaparak göğsünüzü şekillendirip hoş bir görünüme kavuşmak sizin elinizde. Bunun için öncelikle beslenme alışkanlığın Göğüs Kası, oluşturulması birçok kişinin hayalini kurmuş olduğu bir durumdur. Göğüs kası yaparak göğsünüzü şekillendirip hoş bir görünüme kavuşmak sizin elinizde. Bunun için öncelikle beslenme alışkanlığını gözden geçirilmelidir. Aşırı yağlı yiyecekler, şekerli ve tuzlu yiyecekler tüketilmemesi gerekmekte, yeterli miktarda bu besinlerden tüketilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan egzersizin göğüs kası oluşturmada hiçbir faydası olmayacaktır. Bunun yanı sıra bilinmesi gereken bir husus sadece bu besinleri tüketmeyerek de göğüs kası yapılamaz. Göğüs kası oluşturabilmek için bir diyet uygulanması gerekir ve aynı zamanda düzenli olarak aksatılmadan göğüs kası egzersizleri yapılmalıdır.

Nasıl Göğüs Kası Yapılır

 • Göğüs Kası Yapmada Palms In Dumbbell Bench Presses Hareketi: İlk olarak yapılması gereken göğüs egzersizi şöyledir. Bu hareket için 2 tane dambıl işinizi görür. Düz bir zemine yatarak, iki elinize dambıl almalısınız. Dambıllar üst kısımda avuç içleri birbirine bakar şekilde tutulacak ve kollar yana doğru kalkmaya başlayacaktır. Kaslar gevşetildiğinde nefes almalısınız ve nefes kontrolünü düzenli olarak sağlamalısınız. Bunun yanı sıra bu egzersizi yaparken kollarınızın hafifçe kırık olması gerekir. Bu hareketi 3 set, 8 tekrar şeklinde yapmalısınız. Bu şekilde göğüs kası oluşturulacaktır.
 • Göğüs Kası Oluşturmada Bench Press Hareketi: Bench press hareketi için özel olarak üretilen bench sehpaları bulunmaktadır. Bu sehpaya bacaklarınız iki yana açık bir halde uzanmalısınız. Bu pozisyonda halter, baş kısmının hemen üstünde olacaktır. Halter omuz genişliğinden 15 santim kadar geniş bir şekilde tutulmalıdır ve yavaş bir şekilde aşağı indirilmelidir. İndirme esnasında nefes almak gerekir ve kaldırırken de nefes verilir, bunu unutmamak gerekir. Fakat spor salonuna gitme imkanınız yoksa eğer evde dambılla da bu hareketi yapabilirsiniz. 
 • Göğüs Kası Oluşturmada Şınav Egzersizi: Göğüs kası oluşturmak için en bilindik ve uygulaması her şekilde yapılabilen egzersiz şınav egzersizi olmaktadır. Göğüs yere bakar bir şekilde ve eller omuz genişliğinde açılması gerekir. Yere uzatılan ellerle kolların yardımıyla iniş ve kalkışlar yapılacaktır. Bu şekilde göğüs kası yapmak için düzenli olarak egzersizler yapılabilir. Bir diğer şınav yöntemi de ayakların yukarıda kalmasıyla yapılan şınav egzersizidir. Aşağı inerken nefes almak gerekir, yukarı çıkarken nefes vermek gerekir.
 • Göğüs Kası Oluşturmada Flat Bench Dumbbell Flyes Hareketi: Yapılması gereken bir diğer göğüs kası yapma egzersizi de şınav egzersizinin tam tersi olarak düşünülebilir. Bu egzersiz hareketinde sırt üstü uzanarak ve iki ele dambılları alarak omuz genişliğinde açılmalıdır. Bu iki dambılı yukarı aşağı kaldırılarak göğüs kası yapılmasında etkisi görülebilir. Dambıllar indirilirken nefes alınmalı, kaldırırken de nefes verilmelidir. Bu harekette bu kuralı atlamadan uygulamanızda daha çok fayda görülecektir. Aksi taktirde kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Hareketi 3 set 8 tekrar şeklinde uygulamalısınız.
Göğüs Kası

Göğüs kası oluşturma hareketleri düzenli olarak yapılması gereken egzersizlerdir ve aksatılmadan yapılması gerekir. Evde hiçbir alete ihtiyaç duyulmadan bile kolaylıkla yapabileceğiniz egzersizler sayesinde egzersizlerin birkaç tanesini yapabilirsiniz. Göğüs kası yapma tutkunuzu aksatmadan, vücudunuza hoş ve fiziksel olarak güzel bir görünümü sokabilirsiniz. Son derece etkili bir görünüme sahip olmak için göğüs kası oluşturma egzersizlerini kesinlikle devam ettirmeniz gerekir. Bunun yanı sıra kendinizi de zorlamamalısınız, kaldıramadığınız dambıllarla kesinlikle çalışmamanız gerekir. Kaldırabileceğiniz ağırlıkta dambılları olan kullanmalısınız ve göğüs kası oluşturmak için vücudunuzu zorlamaktan kaçınmalısınız. Göğüs kası oluşturmanızı sağlayacak e]]> Hamilelikte Göğüs Ağrısı https://www.gogus.gen.tr/hamilelikte-gogus-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 00:46:32 +0000 Hamilelikte göğüs ağrısı, gebeliğin en erken belirtileridir ve daha sonra ağrılarda artış olacaktır. Hamilelikte meydana gelen göğüs arılarının sebebi hormonların değişikliklerinden oluyor. Hamilelikte meme hassas

Hamilelikte göğüs ağrısı, gebeliğin en erken belirtileridir ve daha sonra ağrılarda artış olacaktır. Hamilelikte meydana gelen göğüs arılarının sebebi hormonların değişikliklerinden oluyor. Hamilelikte meme hassasiyeti 4 haftalık gebe iken başlıyor ve ilk 4 ay devam ediyor. Hamileliğin 8'inci haftasında memede büyüme oluyor. Hamilelikte memelerde dolğunluk, hassasiyet oluyor. Bu belirtiler ilk gebelikten süphelendiğiniz zaman başlar. Yani çok doğal bir durumdur. Çünkü memelilerde gebelik sonrası yavru emzirme dönemine gireceği için meme dokusunun da buna hazırlanması gerekiyor. Süt yapımının hazır olan meme dokususunda, süt kanallarının genişlemesi nedeniyle hem hacim hem sayı olarak artması sonucu gerginlik ve ağrı yaşanıyor. Kadınların hamilelik döneminde göğüs ağrılarını engellemek için göğüslerin üzerine yatmamaları gerekiyor. Hamilelikte çok fazla olan ağrılarda doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı
Hamilelik boyunca südyen ölçünüz 1-2 artıyor. İlk hamilelikte  göğüs ağrıları daha yayğın oluyor. Cildin gerilmesi görülüyor ve bu nedenle memede büyüme ve kaşıntı oluyor. Bu yüzden hamilelikte göğüslerinize nemlendirici kullanın. Hamilelik boyunca meme cildi altında veriler görülür hale gelir. Hamilelikte memeler büyür ve meme ucu rengi koyulaşır. Tüm bu değişiklikler aslında emzirme hazırlığıdır. Hamileliğin son aylarında memelerde kolosrum diye adlandırılan yani anne sütü gelmeye başlar. Colostrum sarı kalın bir sıvıdır ve ilk gelen anne sütüdür. Bu ilk gelen süt çok değerlidir. Doğum sonrası göğüslerdeki sarkmayı engellemek için özel gebe sütyeni alın ve memenizi daha iyi destekler. Gerekirse gece dahi sütyen takın.
]]>
Göğüs Dikleştirme https://www.gogus.gen.tr/gogus-diklestirme.html Tue, 27 Nov 2018 19:11:11 +0000 Göğüs dikleştirme, tıpta mastokpeksi olarak tanımlanan operasyondur. Meme dikleştirme operasyonunda vücut ölçülerine uyumlu olan, doğal ve simetrik göğüsler elde edilir. Operasyon öncesinde hastanın vücut ölçüleri de Göğüs dikleştirme, tıpta mastokpeksi olarak tanımlanan operasyondur. Meme dikleştirme operasyonunda vücut ölçülerine uyumlu olan, doğal ve simetrik göğüsler elde edilir. Operasyon öncesinde hastanın vücut ölçüleri değerlendirilerek, göğüslerin dikleştirme formu belirlenir. Göğüslerdeki asimetri tespiti yapılır. Normalde kadınların sağ ve sol göğüsleri birbirinden farklı olur. Göğüslerdeki sarkma oranı da tespit edilir. Bu tespitte göğsün alt çizgisinden ne kadar aşağıda olduğu göz önüne alınır. Kişiler bunu ayna karşısında bile tespit edebilir. Eğer göğüs uçları göğüs katlantı çizgisinden aşağıda olursa, göğüs dikleştirme operasyonun yapılması gerekir. Uzman bir estetik cerrah eşliğinde bu tespit profesyonelce yapılır.

Göğüs dikleştirme hangi yöntemlerle yapılır

Göğüs ölçülerindeki sarkıklık miktarı, göğüslerin büyüklüğü değerlendirilerek, cerrahi girişimin nasıl olacağı belirlenir. Sarkma miktarı fazla olursa, ameliyattan sonra göğüslerdeki iz daha fazla olur. Bu yüzden göğüsleri bu durumda olan kişilerin izleri sorun etmemesi gerekir.

Hafif derecede sarkık ve gevşek olan göğüslerde

Göğüsler yeteri büyüklükte ise, meme başı çevresindeki halka biçimindeki bölüm çıkarılır. Meme başı hafifçe yukarıya kaldırılır. Bu yöntemle yapılan göğüs dikleştirme operasyonlarında meme başının çevresinde halka şeklinde bir iz kalır. Göğüsler fazla büyük değil, sarkma miktarı azsa bu şekilde operasyonda önce damla silikon protezle göğüsler büyütülür.

Göğüs Dikleştirme
Orta ve ileri derecedeki sarkık ve gevşek göğüslerde

Göğüslerdeki bu derecedeki sarkıklıkta iki farklı şekilde işlem uygulanabilir. Orta derecedeki sarkmada meme başındaki fazlalık deri halka şeklinde çıkarılır. Göğüs dokusu altından toplanır ve kesi yeri kapatılır. Meme başı etrafında iz kalan bir operasyondur. Sarkma oranı ileri derecede olursa, yine meme başından aynı uygulama yapılır, ancak bu defa göğüs dokusu alttan toplanır ve kesi yeri dikişle kapatılır.

Göğüs dikleştirme operasyonunda iyileşme

Operasyondan sonra bandajlar alındığı zaman, göğüslerde şişlik olabilir, şekilsiz bir görünüm olur. Göğüs altından dik kesi yapılmışsa, burada potluk meydana gelebilir ya da göğüsler arasında asimetri ortaya çıkabilir. Bu etkiler 1 ayda düzelme gösterir. Ancak ameliyattan öncede göğüslerde asimetri bulunuyorsa, bunun düzelmesi zordur. Vücudun her zaman bir tarafı daha farklıdır. Bu yüzden tam simetri olmaz. Ağrı etkisi de bu operasyonlarda pek olmaz. Bazı kişilerde göğüslerde morluk ve şişlik olabilir. Protez kullanılırsa, birkaç gün kol hareketlerinde ağrı çekilebilir. Göğüslerdeki bandaj 3 gün kadar kalır. Bandaj çıkarıldığında yarım atlet tarzında sporcu sutyeni kullanılır. 1 ay sonra kolu çalıştırmak için egzersizler ve yüzme yapılabilir. Göğüs dikleştirme operasyonu sonrasında göğüslerin düzelmesi 6-12 ayı bulur.

Hastaların işlerine geri dönmesi bir hafta içinde gerçekleşir. Ancak ağır işlerde çalışanlar için bu süre 3 aya kadar uzayabilir. Göğüs dikleştirme operasyonu başarılı neticesini uzun süre muhafaza edebilir. Fakat gebelik durumunda, kilo alıp verme ve yer çekimi gibi etkilerden dolayı göğüslerde yeniden sarkma oluşabilir. Yani hastalar operasyonun yaşam boyu etkili olmasını beklememelidir.

Göğüs dikleştirme operasyonun riskleri nelerdir

Uygulanan diğer estetik operasyonlar gibi göğüs dikleştirme operasyonu da bazı risklere sahiptir. Göğüslerde sertlik olması, yaranın geç iyileşmesi, memelerde asimetri olması, sonradan ameliyatın etkisi dışında meme hastalıkları gelişmesi, hastalarda emzirme sorunu olması, çeşitli alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Bu etkilerin ameliyat öncesinde hastalarla paylaşılması gerekir. Bunlara rağmen göğüs dikleştir]]> Göğüs Sıkışması https://www.gogus.gen.tr/gogus-sikismasi.html Wed, 28 Nov 2018 07:46:59 +0000 Göğüs sıkışması, oldukça eski zamanlardan beri insanların en büyük sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Göğüs sıkışması birçok zaman yaş olarak ilerlemiş kişilerde görülen bir durumdur. Birçok farklı nedene Göğüs sıkışması, oldukça eski zamanlardan beri insanların en büyük sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Göğüs sıkışması birçok zaman yaş olarak ilerlemiş kişilerde görülen bir durumdur. Birçok farklı nedene bağlı olarak görülen bu gibi durumlar bazen kişilerde farklı hastalıklara bağlı olarak görülebilmektedir. İnsanlar arasında oldukça yaygın olan göğüs sıkışması durumunda kişinin solunumu durur. Bu durum bazen kalp sorunları, bazen akciğer sorunları, bazen de damar hastalıkları nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Son derece tehlikeli nedenlerden dolayı meydana gelen bu sorun kesinlikle dikkate alınması gereken ve sorunun nedeni bulunması gerekmektedir. Aksi durumlarda sorunlar aniden hayati tehlikelere neden olarak sizleri ve çevrenizdekileri zor duruma düşürebilmektedir.  Bu gibi problemler genellikle daha önceden meydana gelen küçükte olsa göğüs sıkışması problemlerini önemsemeyen kişilerde çok görülmektedir. Aslında göğüs sıkışması bazen basit ama etkili nedenlerden dolayı görülebilmektedir. Örneğin günümüzde birçok öğrenci, birçok çalışanda görülen aşırı stres durumları bu gibi göğüs sıkışması sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu neden insanlarda, özellikle de gençlerde görülen göğüs sıkışması probleminde çok büyük rol oynamaktadır. Eğer sizlerde de göğüs sıkışması sorunu var ise aynı zamanda stresli bir dönemdeyseniz bu durumu doktorunuza hatırlatın. Böylece doktorun teşhisi koyması kolaylaşacaktır.

Nedenleri:
Göğüs sıkışması sorununda aslında birçok neden bulunmaktadır. Kimi zaman ataklar halinde gelen göğüs sıkışmaları, kimi zaman basit bir şekilde görülen göğüs sıkışmaları farklı nedenlere bağlanabilir. Göğüs sıkışması sorununun en büyük nedeni ise;
Kalp Krizi: Özellikle ileri ki yaşlarda en çok karşılaşılan durumlardan biridir. Kalp krizi kişilerde aniden meydana ansızın gelerek çok büyük sorunlara neden olabilmektedir. Kimi zaman insanların yaşamını yitirmiş oldukları bu sorunlar bazı insanlarda kronik bir şekilde sürekli olarak görülmektedir. Bu gibi durumlardan dolayı görülen göğüs sıkışması sorunu oldukça tehlikelidir. 

Sinir sıkışması: Kalp krizi kadar olmasa da insanlarda görülen sinir sıkışmaları genellikle kişilere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu gibi sorunlardan dolayı gerçekleşen göğüs sıkışması sorunları genellikle ara ara meydana gelerek kişilerde sıkıntılara neden olmaktadır. Aslında bu durum da kişilerde çok karşılaşılır. Fakat neredeyse birçok kişide kendiliğinden iyileşme gösterir. Ne olursa olsun yapılması gereken en önemli şey tabi ki doktora giderek gerekli muayeneleri yaptırmaktır.

Göğüs Sıkışması
Aşırı egzersiz: Kişilerin sürekli olarak yaptıkları egzersizlerin yanlış yapılması ya da ağır egzersizlerin yapılması son derece zararlı durumlara neden olmaktadır. Birçok insan egzersiz yaparken bu egzersizler yanlış bir şekilde yaptığı için göğüs sıkışması sorunları görülebilmektedir. 

Akciğer hastalıkları: Günümüzde birçok akciğer hastalığı bulunmaktadır. Bu hastalıkların en büyük belirtisi göğüs sıkışması ve göğüs ağrılarıdır. Bu gibi sorunlar sizlerde de görülüyorsa yapmanız gereken uzman bir doktora muayene olmaktır. 

Bu nedenlerin yanı sıra daha birçok nedene bağlı olarak göğüs sıkışması görülebilmektedir. Göğüs sıkışmasının diğer nedenlerinden bahsedecek olursak bunlar; stres, aşırı kilo sorunları olan kişilerde görülen göğüs sıkışmaları, aşırı sigara tüketimine bağlı olarak görülen akciğer ağrıları, aşırı alkol problemi, uykusuzluk ve diyabet gibi hastalıklar bu problemlerin kişilerde gelişmesine neden olmaktadır. Özellikle göğsün sol tarafındaki sıkışmalar çok büyük tehlikelere neden olabilmektedir. Fakat her göğüs sıkışmasını bu şekilde değerlendirmemek gerekmektedir. Özellikle ayda yılda bir kez görülen göğüs sıkışmaları çok bir sorun teşkil etmez. Fakat tekrar ed]]> Göğüs Sarkması https://www.gogus.gen.tr/gogus-sarkmasi.html Wed, 28 Nov 2018 16:31:11 +0000 Göğüs Sarkması, yaşa bağlı olmaksızın birçok kadının başına gelecek olan ve kadınların estetik görüntüsünü bozacak bir durum olarak belirmektedir. Her yaş grubundan bayanın yer çekimine karşı koyamaması, birde Göğüs Sarkması, yaşa bağlı olmaksızın birçok kadının başına gelecek olan ve kadınların estetik görüntüsünü bozacak bir durum olarak belirmektedir. Her yaş grubundan bayanın yer çekimine karşı koyamaması, birden fazla gebelik yaşaması ve emzirme durumlarından dolayı göğüs sarkması meydana gelir. Bu genetik bir yapı olabileceği gibi sonradan oluşması muhtemel bir belirti olmaktadır. Özellikle bayanların çabuk kilo alıp vermesiyle en fazla etkilenen bölge olan göğüsler buna bağlı olarak da büyüyüp küçülme gerçekleştirebilir. Göğüsler genel olarak yağ dokularından oluştuğundan bu durum göğüs sarkmasına neden olur. Bayanların vücudunda en fazla dikkat ettiği yerlerden biri olan göğüsler belli nedenlerle aşağıya doğru sarkmaya başlar ve bu durum bayanlar için rahatsız edici bir durum olarak algılanır. Artık günümüzde bu durumun birçok çözümü olmaktadır. Özellikle de estetik cerrahinin gelişme göstermesiyle beraber göğüs sarkması olan bütün bayanlar, hızlı bir şekilde göğüslerini dikleştirirler ve göğüslerinde daha estetik bir görüntüye kavuşabilir.

Göğüs sarkması oldukça kolay bir şekilde anlaşılmaktadır ve bütün bayanlar bunu kendi evlerinde de rahatlıkla yapabilirler. Sarkık göğüsleri ölçebilmek için bir aynanın karşısına geçerek ve meme uçlarıyla meme altı çizgisinin ölçüsünü alarak göğüste sarkma olup olmadığı çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Doktorunuzdan öğreneceğiniz ideal göğüs ölçüleri sayesinde kendi göğsünüzün sarkıp sarkmadığını öğrenebilirsiniz. Tabi ki öncelikli olan husus göğüslerinizi kendiniz beğenmeniz olacaktır. Estetik duruş gösteren göğüsler illa ki beğenilmediği için operasyon yapılmayacaktır. Sarkık göğüsler belirli bir zaman içerisinde bu durumu yaşayan bayanlara daha fazla rahatsızlık vermeye başlayacaktır. Göğüs sarkması problemi illa ki büyük göğüslü bayanlarda yaşanacak diye bir kaide olmaz. Küçük göğüslü bayanlarda da görülen bu durum, belirli bir zaman sonrasında sırt ve bel ağrısı oluşmasına sebep olabilir. Estetik görünümün yan sıra sağlık sorunları da yaşatan göğüs sarkması bayanlarda oluşum gösterecek ağrıların yanı sıra bazen gece uykularından bile uyandırabilir. Aşırı yük binen sırt belli bir zaman sonra göğüs sarkması nedeniyle ağrımaya başlar ve bu durum bayanlar için gerçekten inanılmaz sırt ağrılarına sebep olur. 

Göğüs Sarkması

Göğüs sarkması yaşayan bayanlar çeşitli sağlık sorunları yaşayabilecekleri gibi toplum içerisinde de rahat hareket edemez hale gelirler ve her an bu durumdan tedirgin olur. Göğüs sarkmasının önüne geçilmesi için öncelikle göğüs dikleştirme ameliyatı 18 yaşından büyük olan bayanlara uygulanır. Bu yaştan küçük olan bayanların henüz fizyolojik yapısının gelişmesi tamamlanmadığından dolayı doktorlar bu estetik müdahaleye 18 yaşından önce gerçekleştirmez. Göğüslerin genel yapısı yağ dokularından oluşmaktadır ve bu yağ dokuları cerrahi yöntem kullanılarak yok edilir yani alınır. Göğüs sarkması operasyonu sayesinde hem göğüs içerisindeki aşırı yağ tabakası alınır hem de göğüslere estetik bir görünüm oluşturulur. Gerçekleşen göğüs sarkması operasyonu göğüs büyüklüğüne ve göğüs sarkmasına bağlı olarak yaklaşık 3-4 saat devam edebilir. Bu operasyon sonrasında göğüslerin alt kısmında 3-5 santim genişliğinde bir çizgi meydana gelebilir. Ameliyat sayesinde istediği gibi göğüslere sahip olan bayanlar kilo alıp vermeye dikkat etmeli, aşırı kilo almadan kaçınmalıdır. Göğüs sarkması ameliyatı sonrasında kişiler ilk 5 gün evresinde istirahat etmeli ve bir sonraki kontrole kadar kesinlikle ağır iş görmemeli ve ağır eşya kaldırmamalıdır. Göğüs sarkması ameliyatı geçiren bayanlar iki hafta içerisinde yavaş yavaş normal yaşantılarına döneceklerdir.

]]>
Göğüs Kafesi https://www.gogus.gen.tr/gogus-kafesi.html Thu, 29 Nov 2018 15:18:32 +0000 Göğüs Kafesi, boyun ile karın bölgesi arasında kalan vücudun üst bölümü olmaktadır. Göğüs kafesi karından diyafram ile ayrılarak içerisinde sindirim, dolaşım ve solunum organları bulunan bir bölüm olmaktadır. Bu Göğüs Kafesi, boyun ile karın bölgesi arasında kalan vücudun üst bölümü olmaktadır. Göğüs kafesi karından diyafram ile ayrılarak içerisinde sindirim, dolaşım ve solunum organları bulunan bir bölüm olmaktadır. Bu nedenle bu bölgede oluşmakta olan herhangi bir hastalık oldukça ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Göğüs kafesi içinde bulunan kalp ve akciğerler insan hayatı için oldukça çok büyük önem taşıdığından dolayı bu bölgelerde oluşan herhangi bir hastalık çok önemlidir ve hayati durum taşımaktadır. Göğüs kafesi ağrıları genel olarak bu bölgedeki bir yaralanmadan dolayı oluşur ve bunu göğüs ağrısı ile karıştırmamak gerekmektedir. Genellikle göğüs kafesi ağrısı yaş ilerledikçe kendisini belli etmeye başlıyor. Göğüs kafesi çoğu zaman diğer ağrılar ile karıştırılmaktadır.

Göğüs kafesinde oluşan herhangi bir problem hastalığın veya kalple ilgili bir problemin de habercisi olmaktadır. Göğüs kafesi ağrıları genelde göğüs ağrılarıyla karıştırılmaktadır, bu da kişilerde panik oluşmasına sebep olmaktadır. Fakat bu ağrı genellikle dolaşım sistemi ile ilgili olmayıp göğüs kemiğinden dolayı oluşan sıkıntılardan dolayı kaynaklı olmaktadır. Göğüs kafesinde ki problem genellikle kendini göğüs kemiğinde göstermekte olup genel olarak sol üst tarafta da ortaya çıkabilmektedir. Göğse baskı yapmak yada vücudun üst tarafını germek ağrıyı daha da kötüleştirmekte ve daha çok hissettirmektedir. Farklı durumlar göğüs kafesinin farklı bölgelerinde de ağrı oluşturabilir yada meydana getirebilir. Birde ağrı oluşan bölgede ses de gelebilmektedir. Ayrıca bunlarla sınırlı kalmayıp göğüs kafesinde veya göğüsteki herhangi bir eklemde görülen ağrı eklemlerin zarar görmesinden dolayı da kaynaklı olabilmektedir. Göğüs kafesi ağrısı kas çekilmesinden kaburga kırığına kadar birçok nedenle de meydana gelebilmektedir. Göğüs kafesi yaralanmadan hemen sonra oluşabilecek ağrı durumunda yavaş yavaş zaman içerisinde daha çok sorunlara da ilerleyebilir. Fakat herhangi bir durum olmayıp göğüs kafesinde problem yaşıyorsanız hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktor tarafından muayene olunması gerekmektedir. Göğüs kafesi ağrısının en sık karşılaşılan durumları ise kas çekilmesi veya morarmış kaburgalar olmaktadır. Göğüs kafesi ağrısının diğer nedenleri ise şu şekilde olmaktadır:

Göğüs Kafesi
 • Kırık kaburgalar
 • Göğüs yaralanmaları
 • Kaburga kırığı
 • Osteoporoz gibi kemikleri etkileyen hastalıklar
 • Akciğerlerde enflamasyonlu döşeyen tabaka
 • Kas spazmları
 • Enflamasyonlu kaburga kıkırdağı 

Nefes alındığı zaman yada vücudun belli bir pozisyonda olacak şekilde hareket ettirildiği zaman şiddetli bir şekilde ağrı hissediliyor ise yada nefes alıp vermekte herhangi bir sorun yaşanıyor ise acil şekilde uzman bir doktor ile paylaşılmalı ve yardım alınmalıdır. Fakat göğüs kafesi rahatsızlığı ile birlikte basınç hissediliyor ise veya göğsde ağrı var ise acil yardım istenilir. Bu gibi belirtiler vücutta yavaş ve sinsice oluşabilecek bir kalp krizinin bulguları olabilmektedir. Eğer ağrının nedeni bir kaburga kırılması veya kaburga çatlağı ise reçetesiz alınıp kullanılan ilaçlar işe vücuda yaramıyorsa doktora gidildiğinde ağrı kesici ilaçlar yazmaktadır. Ayrıca kompresyon sargısı da kullanılabilir. Bir kompresyon sargısı göğsün etrafına sarılan büyük bir elastik bandaj olmaktadır. Kompresyon sorunlu olan bölgeyi destekler veya daha fazla yaralanma, ağrıyı önlemek amaçlı sıkı bir şekilde tutmaktadır. Fakat bu gibi sargılar çok nadir durumlarda kullanılmaktadır çünkü kompresyon sargısının sıkılığı nefes alış verişi zorlaştırmaktadır. Bu durum pnömoni riskini geliştirerek arttırabilir. Bu nedenle herhangi bir göğüs kafesi sıkıntısında uzmana başvurulmalıdır.

]]>
Göğüs Neden Büyümez https://www.gogus.gen.tr/gogus-neden-buyumez.html Thu, 29 Nov 2018 16:39:31 +0000 Göğüs Ne Sebeple Büyümez, göğüsler 10 yaşında falan büyümeye başlar ve yaklaşık 20 yaşında büyümesi durur. Çoğunlukla göğüslerin büyümesi ergenlik yaşı nihayetinde durur, fakat bundan sonra da yağların yaygı Göğüs Ne Sebeple Büyümez, göğüsler 10 yaşında falan büyümeye başlar ve yaklaşık 20 yaşında büyümesi durur. Çoğunlukla göğüslerin büyümesi ergenlik yaşı nihayetinde durur, fakat bundan sonra da yağların yaygınlaşmasına ilişkili olarak ve gebelik döneminde de büyüyebilir. Doğum muayene hapların kullanılması da göğüslerin büyümesine yardımda olabilir çünkü östrojen çoğunlukla memedeki bezlerin genişlemesine neden olur. Fitoöstrojen içeren besin katkılarının tesiri de aynısı fakat zararsızdır. Göğüsler yağlar, süt bezleri ve bunları sıkı ve diri yapan kolagenden isimli bağlayıcı dokudan yapılmıştır. Gebelik döneminde bezler şişirir ve asla yenilenmeyen yağların yerini alır. Bu yüzden gebelikten sonra göğüsler ek olarak gevşek olur. Yaş ilerledikçe ve bedendeki kolagenin kaybında netice aynısı. Göğüslerde yer alan yağlar emilerek vücudun öbür bölümlerine dağıtılır. Göğüslerin büyüklüğü çoğunlukla yağ dokusuna ilişkili, bu sebeple büyüklük hassaslık konusunda değildir. Bunun yanında göğüslerin büyüklüğü çocuk doğurmasından sonra verecekleri süt miktarına etkide bulunmaz. Koşma ve aerobik benzeri kardio egzersizleri göğüslerin sıçraması konusunda meydana geldiği için göğüslerin gevşemesi ve sarkmasını hızlandırır. Spor yaparken özel modelli kapları meydana gelen spor sutyeni kullanmanız gerekir. Sıkı diyet ve idman rejimi izlenmesi de bedendeki yağları ve östrojeni erittikleri için göğüslerin minik kalmasına neden olabilmektedir. Bir de adetin sık sık kesilmesine sebep olabilir. 

Göğüs Neden Büyümez
Kadınların en nefret ettikleri bir konuda göğüs meme küçüklüğü. Bunun pekçok sebebi var. Yalnız öncelikle bilmeniz gerekli olan annenizin göğüsleri çok kocaman değilse sizinkinin kocaman olma ihtimalide o denli küçüktür. Başka bir deyişle göğüs büyüklüğünü etkileyen en mühim ilk etken genlerdir. Bunun ardından ise sizin vücudunuza ve göğüslerinize başka bir deyişle memelerinize ne türlü davrandığınızdır. Göğüs yerine bundan sonra meme sözcüğünü kullanalım.  Size küfür ve kaba bir tabir olarak gelse bile kadınlar farkında olmadan seksle ilgili konularda küfür ve onları tahrik edici bir tavır kullanılmasını diler. Ergen yaştaysanız ve göğüsleriniz yepyeni yeni büyüyor sizde bundan çekinip beden gelişmenizi gizlemek kollarınızla bastırıp kapatmak mı arzu ediyorsunuz size göğüslerinizin ileride minik ve biçimsiz bir biçimde büyüyeceğini müjdeleyelim o zaman. Sizi sıkacak dar kıyafetler tercih etmekten kaçının. Elinizden geldiğince sütyen giymemeye ve eve vardığınızda ilk iş çıkarıp göğüslerinizi salıp rahatlamanız olacaktır. Memeler dik dursun diye alttan sıkıştırmalı sütyen kullanan insanlar var. Bu çok hata bir bilgidir. Şayet kilonuz ideal düzeyde ve siz memelerinizi zorlayıcı bir davranış yapmıyor iseniz o çok düzgün bir biçimde büyüyecektir esasen. No Bra Day Dünya kadınlar sütyensiz günü de vardır. Seks yaptığınız esnada memelerinizin okşanması ısırılması ve yalanması hoşunuza gidebilir bu çok doğaldır yalnız partnerinizi uyarın sıkıca tembihleyin göğüslerinizi çekiştirmesin çünkü bu seferde meme sarkmasına neden oluyor. Erkeğinizin penisi içinizde ve siz onun kucağında zıplarken gelişi harika davranış etmeli memeler. Aksi takdirde biçimi ve ebatı dilediğiniz benzeri bir meme olmayacaktır.
]]>
Kunduracı Göğsü https://www.gogus.gen.tr/kunduraci-gogsu.html Fri, 30 Nov 2018 13:34:24 +0000 Kunduracı göğsü, veya yine halk arasındaki deyişle çökük göğüs ya da literatürdeki ismiyle pektus ekskavatum, doğuştan gelen ve yaklaşık 400 canlı doğumda bir ve çoğunlukla da erkek çocuklarda görülen bir yapısal b Kunduracı göğsü, veya yine halk arasındaki deyişle çökük göğüs ya da literatürdeki ismiyle pektus ekskavatum, doğuştan gelen ve yaklaşık 400 canlı doğumda bir ve çoğunlukla da erkek çocuklarda görülen bir yapısal bozukluktur. Göğüs kafesinde kaburgaların birleştiği göğüs duvarının içe çökük olarak izlendiği bu bozukluk, neredeyse  %80 oranındaki vakada doğumdan itibaren 1 yıl içinde anlaşılabilmektedir. Hastaların kunduracı göğsü hastalığına olan ailesel yatkınlığı bu hastalığı ortaya çıkaran önemli faktörlerden olup, bu hastalık ülkemizde nadir görülen bir tablo değildir. 

Kunduracı Göğsü Hastalığının Nedenleri:

Göğüs duvarının içe doğru basık olmasının nedeni kaburgaların fazlaca büyümüş olması olsa da kesin nedeni henüz bilinmemektedir.  Anormal olarak gelişen kaburganın kıkırdak dokusu kısmı halk arasında iman tahtası olarak da adlandırılan göğüs duvarını geriye doğru çekmektedir. Hayatın ilk yıllarında fiziksel olarak ağrı ve sorun oluşturmayan bu durum, yaş ilerledikçe özellikle de egzersiz ve fiziksel aktivite sonrası göğüste ve sol meme bölgesinde ağrıya ayrıca kalpte çarpıntı, ritm bozukluğu ve üfürüme yol açmaktadır.

Genel olarak bakıldığında iç organlara kesin bir zararı mevcut görünmemektedir. Ancak bozuk yapının kalbe doğru geriye ilerlemesi özellikle kalp karıncığı ön duvarında çukurlaşmaya sebebiyet vermektedir. Hastalığın tedavi edilmesiyle kalp karıncığında var olan olan bozulma da iyileşmektedir. En anlaşılır açıklamayla, göğüste yer alan bu çöküntü hacmi kadar yer kalp ve akciğerden çalınmaktadır. Kunduracı göğsü deformitesi derecesinin tam olarak saptanması, tedavi için gerçekleştirilecek olan ameliyatın neticesinin başarısı bakımından büyük önem taşımaktadır.
Kunduracı Göğsü

Kunduracı Göğsü Tedavisi:

Bu hastalığın tedavisinde kullanılan en başarılı tedavi yöntemi Nuss Ameliyatı olup, ilk kez 1987'de Donald Nuss tarafından gerçekleştirilmiştir. Daha az kesi ve işlem gerektiren, operasyon süresi ve ameliyat sonrası iyileşme dönemi kısa olan ve günümüzde oldukça yaygın olarak başvurulan bir cerrahi yöntemdir. Sternum halk diliyle iman tahtasının arka kısmının çelik çubukla desteklenmesi ve normale dönmesi için öne doğru kaldırılması yöntemidir. Bu hastalıkta tedavi için en ideal yaş aralığı 7–14 yaş arası olup; ameliyatın ergenlik çağından önce yapılması, göğüs kafesinin bu dönemdeki hızlı büyümesi neticesinde normal şekline ulaşması için çok önemlidir.  Ancak yine de bu teknikle 30 ve hatta 40'lı yaşlardaki hastalarda da çok iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Kunduracı Göğsü Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Operasyon sonrası 3-4 gün çok ağrılı olmaktadır. Bu yüzden hastaya epidural kateter yerleştirilerek kontrollü bir şekilde ağrının dindirilmesi mümkün olmaktadır. Bu ilk dönemden sonra ağızdan alınan veya gerektiğinde damardan verilen ağrı kesici ile ağrı kontrolüne devam edilmektedir. Hasta taburcu olduktan sonra ise ağrı kesici haplarla oluşabilecek ağrıları ortadan kaldırmaktadır. Hasta ilk 3 ay kendine dikkate etmeli ve ağır spor ve işlerden uzak kalmalıdır. Altı aydan sonra ve ömrü boyunca da grup sporları yerine bireysel sporlara yönelmelidir.

]]>
Göğüs Kafesinde Şişlik https://www.gogus.gen.tr/gogus-kafesinde-sislik.html Sat, 01 Dec 2018 12:39:37 +0000 Göğüs Kafesinde Şişlik, Göğüs kafesi içindeki organlar için iyi bir koruyucu olmakla kalmayarak aynı zamanda elastik özelliği nedeni ile solunum hareketlerinin normal şekilde devam ettirilmesine katkıda bulunmaktadır.  Göğüs Kafesinde Şişlik, Göğüs kafesi içindeki organlar için iyi bir koruyucu olmakla kalmayarak aynı zamanda elastik özelliği nedeni ile solunum hareketlerinin normal şekilde devam ettirilmesine katkıda bulunmaktadır.  Göğüs kafesi 12 adet sırt omuru, 12 çift kaburga, 1 göğüs kemiği ve bunlar arasındaki eklemler ve kıkırdak doku bağlantıları ile toplam 37 kemikten kurulmuş olmaktadır. Göğüs kafesi içerisinde akciğerler, kalp, büyük damarlar, yemek borusunun bir bölümü gibi önemli organlar bulunmaktadır. Göğüs kafesi, içerisindeki bu organlar için iyi bir koruyucu olmakla kalmamaktadır. Göğüs kafesinde oluşan şişliklerin oldukça çok sebebi olmaktadır. Bu tür şişlikler çok az olarak görülen yağ bezesinden kaynaklı olabileceği gibi ciddi bir tümör de olabilmektedir. Göğüs kafesinde şişlik olmasının nedenleri de birincil göğüs duvarı kanserinin sebebi kemik, kıkırdak, yumuşak doku ve göğüs kafesinden kaynaklanan bir problemin gelişmesinden dolayı olabilmektedir. Göğüs kafesinde görülen bu rahatsızlıkların sebebi birde akciğer, kas ya da meme rahatsızlıklarından dolayı da olabilmektedir.
Göğüs Kafesinde Şişlik

Göğüs kafesinde şişlik ciddi bir sorun belirtisi de olabilmektedir. Çoğu zaman kemik, kıkırdak veya yumuşak dokudan kaynaklı bir kanserin habercisi olabilmektedir. Çoğu zaman da bu şişlikler akciğer zarı, meme, ve akciğer kanserinden dolayı beliren tümörlerde olabilmektedir. Kanser tümörü olma ihtimali olan bu göğüs kafesi şişlikleri bunun yanı sıra kanser dışı bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Özellikle çocuklarda birincil göğüs duvarı tümörlerinin yüzde ellisi kötü huylu olmaktadır.

Tüm göğüs kafesi şişlikler genellikle uzman bir doktor veya cerrah tarafından operasyonlar ile düzeltilip iyileştirilebilir. Örneğin göğüs kafesinde bir tümör nedeni ile oluşan şişlikler ancak alınması sonucu şişlik iyileşmektedir. Herhangi bir şişlik oluşumunda yine de vakit kaybetmeden doktora gidip teşhis konulmalı gerekirse tedaviye başlanmalı ve iyileşene kadar devam edilmelidir. 

]]>
Göğüs Küçültme https://www.gogus.gen.tr/gogus-kucultme.html Sat, 01 Dec 2018 21:37:30 +0000 Göğüs küçültme, göğüslerin büyük olması nedeniyle, içinde dolgunluk yaratan doku, yağ ve cilt fazlalığının alınması ve vücutla uyum içinde olmasını sağlayan operasyonla gerçekleştirilir. Büyük göğüsler duyg Göğüs küçültme, göğüslerin büyük olması nedeniyle, içinde dolgunluk yaratan doku, yağ ve cilt fazlalığının alınması ve vücutla uyum içinde olmasını sağlayan operasyonla gerçekleştirilir. Büyük göğüsler duygusal konuda olduğu gibi, sağlık bakımından da sorunların yaşanmasına yol açabilir. Ağırlık yapan göğüsler günlük aktiviteleri engeller. Bu sorunlar göğüs küçültme operasyonu ile giderilebilir. Fonksiyonel bir operasyon olduğundan, öncelikle hastanın özgüveninin artmasına, sosyal yaşamla uyum içinde olmasına yol açar. Fiziksel sorunlar giderilirken, manevi baskının azaltılmasını sağlar.

Büyük göğüsler omurgada, sırtta ve omuzlarda ağrıya yol açarken, kamburluk nedeni de olabilir. Göğüsler için kullanılan sutyen askıları kol sinirlerine baskı yapacağından, kolda uyuşma etkisi gösterebilir. Ayrıca cilt teması yüzünden pişik ve mantar sorunları gelişebilir. Giysi bulmaktan, fiziksel ve psikolojik sorunlara kadar çeşitli olumsuzluklara neden olan büyük göğüsler, göğüs küçültme operasyonu sayesinde olması gereken ölçülerine kavuşabilir.

Göğüs küçültme kararı nasıl alınır

Ameliyat kararından önce deneyimli bir estetik cerrahla görüşülerek, fikir alışverişi yapılmalıdır. Hasta bakımından büyük olan göğüsler doktor tarafından tekrar değerlendirilir. Ameliyatta göğüslerdeki meme başıyla meme ucunda olan koyu bölge yukarı alınacağı için, bunun değerlendirilmesi yapılmalıdır. Operasyonun avantajları ve dezavantajları incelenmelidir. Hastalarda kan tetkikleri ve röntgen gibi diğer tetkikler mutlaka yapılmalıdır. Bunlara göre göğüs küçültme kararı alınmalıdır.

Göğüs Küçültme
Göğüs küçültme ne zaman yapılmalı

Bu operasyonlar sadece kişinin kendi isteği ile yapılmalıdır. Başkalarının isteğiyle bu operasyonlar yapılmamalıdır. Hastanın bu operasyona uygunluğu için aşağıdaki kriterlere göre değerlendirme yapılmalıdır.
 • Göğüs küçültme ameliyatı olacak kişi sağlıklı olmalıdır
 • Bu ameliyatı olmak isteyenlerin gerçekçi beklentileri olmalıdır
 • Göğüslerin büyüklüğü günlük aktivitelere engel olmalıdır
 • Büyük göğüslerden rahatsız olunmalı, çevreden utanma gibi etkileri olmalı
 • Göğüslerin ağırlığı sırtta, boyun ve omuzda ağrıya yol açmalı
 • Göğüs altı dokusunda irritasyon, çevre dokularda etkilenme olmalı
 • Göğüslerin sarkması, ciltte genişleme olması
 • Kişinin göğüslerini kıyafetiyle gizlemeye çalışması
 • Bu operasyon sigara içmeyen ya da sigarayı bırakabilecek kişilere yapılmalıdır
 • Cildin genişlemesiyle göğüs uçları çevresinde aerolarda genişleme olması durumunda kişinin göğüs küçültme operasyonunda uygun aday olduğu söylenebilir.
Bu operasyonu olmak isteyen kişilerin beklentisi, sağlık durumu, kullandığı ilaçlar, alerjileri, alkol ve sigara alışkanlığı, geçirdiği operasyonlar, kalıtımsal olarak ailede göğüs kanseri olması gibi etkenler değerlendirilmelidir.

Göğüs küçültme nasıl yapılır

Göğüs küçültme operasyonunda meme dokusundaki fazlalık, ciltte sarkma, yağ dokusunda azalma sağlanır, mem ucunda etraftaki koyu renkteki areola bölgesi küçültülür. Böylece meme dokusu daha yukarıya, ideal yerine taşınır. Meme uçları da küçültülebilir. Bu operasyon sadece kadınlara değil, aynı zamanda erkeklere de yapılabilir. Erkeklerde jinekomasti denilen meme dokusundaki büyüme bu operasyonla giderilebilir.

Göğüs küçültme için kullanılan teknikler

İzsiz göğüs küçültme: Göğüs dokusu diri olan, esnekliği kaybolmamış olan, meme uçları sarkmayan, çatlakları bulunmayan hastalarda bu teknik uygulanabilir. Az miktarda göğüs küçültme durumunda, 1-2 cm kadar meme ucu sarkmasında bu yöntem uygulanır.

Meme ucundan küçültme: Az miktarda göğüs küçültme durumunda, 1-2 cm kadar meme uc]]> Göğüste Beze https://www.gogus.gen.tr/goguste-beze.html Sun, 02 Dec 2018 16:35:48 +0000 Göğüste beze, göğüsler kadınlarda ergenlikte, hamilelik döneminde, adet döneminde devamlı değişim gösterir. Yaşın ilerlemesi de bunda etkendir. Bu değişimler herhangi bir hastalığın işareti olmadığı gibi, doğal bi Göğüste beze, göğüsler kadınlarda ergenlikte, hamilelik döneminde, adet döneminde devamlı değişim gösterir. Yaşın ilerlemesi de bunda etkendir. Bu değişimler herhangi bir hastalığın işareti olmadığı gibi, doğal bir durumdur. Buna rağmen düzenli olarak göğüslerin kontrol edilmesi ve olası sorunların erken teşhis edilmesi gerekir. Göğüslerdeki en önemli yakınmalar arasında ele gelen kitle, beze oluşumları gelir. Göğüste beze iyi huylu olabileceği gibi, meme kanseri de olabilir.

Göğüste beze belirtileri

Göğüste ağrı olması ya da dolguluk hissi olması, genellikle adet kanamasından önceki şişkinlikle alakalı olur. Ancak ağrıya kızarıklık, ısı artışı ya da meme başından akıntı eşlik ediyorsa, bu bir enfeksiyonun varlığına ya da göğüste iyi huylu bir beze ya da kanser belirtisi olarak görülebilir. Göğüste yapışık değil gibi his veren hareketli kitle olması, genellikle fibroadenom ya da göğüs kisti olabilir. Göğüs duvarına yapışık olduğu hissini veren hareketli ve sert kitle olması, meme cildinin içe çökmesi gibi belirtiler meme kanseri belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda bazen ağrı olabilir.

Göğüste beze türleri

Göğüste beze farklı şekillerde olabilir. En fazla görülenleri ise, adenom, kist ve papillomdur. Bunların her birinin şekli, yerleştiği yer, oluşumu ve tedavisi farklı olur. Kadınların büyük çoğunluğunda kitlesel göğüs değişimleri olur. Bu fibrokistik değişimler adet dönemindeki hormon değişikliklerinden de kaynaklanabilir. Bezelerin çoğunluğu iyi huylu olduklarından kansere yol açmaz. Fakat farklı bir oluşum olursa, mutlaka doktora gidilmelidir.

Göğüste Beze
Meme kisti: Bunlar genellikle iyi huylu selimdir. Kansere yol açmazlar. Meme dokusu içinde irili ufaklı, bazen sert olan kistler oluşabilir. Gerginlik ve ağrı gibi belirtilere neden olurlar. Adet kanaması yaklaştıkça ağrı şiddeti artar, kanamayla birlikte bu etki azalır. Bazen meme başından akıntı gelebilir.

Fibroadenom: Bunlar özellikle 40 yaşın altındaki kadınlarda en fazla görülen iyi huylu göğüs bezelerinden biridir. Göğüsteki iyi huylu bezelerin % 80 kadarını bunlar oluşturur. Ergenlik çağında bile görülebilir. Görünümleri çoğunlukla yuvarlak, 1-2 cm çapında, hareketli kitlelerdir. Meme başından kanlı akıntıya da yol açabilirler.

Papillom: İyi huylu bezelerin % 15 kadarı papillomdur. Farklı büyüklüklerde olabilirler. Süt kanallarında oluşan bezeler, 40 yaşın üzerindeki kadınları daha fazla etkiler. Bunlarda meme başında kanlı akıntıya yol açabilir.

Göğüste beze teşhisi ve tedavisi

Kadınlar 20 yaşından başlayarak her ay kendileri göğüslerini kontrol etmelidir. Bu hem göğüs yapısına aşina olmalarına, hem de göğüslerdeki değişiklikleri daha kolay fark etmelerine neden olur. Normalde adet döngüsünde göğüslerde sertleşme, dolgunluk etkileri olur. Bu yüzden meme muayenesinde en uygun dönem adet kanaması sonrasındaki haftadır. Muayene için ne yapılacağını doktorunuzdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Göğüste beze tanısı ve tedavisi genellikle aynı anda yapılmaktadır. Teşhis sırasında kullanılan yöntemler ise, hormon profilinin çıkarılması, ultrason tetkiki, mamografi çekilmesi, iğne biyopsisi yapılır. Bezelerin tedavisinde kistin içine iğne batırılarak, içindeki sıvı boşaltılır. Sıvı mikroskop altında incelenerek başka tedaviler uygulanabilir. Bezelerin içi tamamen boşaltıncaya kadar tedavi devam ettirilir. Papillom ve fibroadenom türü bezeler ise, genellikle cerrahi girişimle çıkarılır.

Göğüste iyi huylu bezeler

Kadınlardaki en fazla görülen göğüs bezesi fibrokistik meme hastalığıdır. İçleri sıvıyla dolu olan bezelerde adetten önce sıvı miktarı artar, gerginlik, hassasiyet ve ağrı meydana gelir. Yuvarlak, sert ve düzgün hareketli olur]]> Göğüs Kemiği https://www.gogus.gen.tr/gogus-kemigi.html Mon, 03 Dec 2018 13:17:58 +0000 Göğüs kemiği, tıpta sternum olarak adlandırılır. Göğüs kafesinin ön tarafında ve orta kısmında yerleşen yassı bir kemik olan göğüs kemiği, üç bölümden oluşur. Bunlar sırayla manubrium sterni, sternum gövdesi il Göğüs kemiği, tıpta sternum olarak adlandırılır. Göğüs kafesinin ön tarafında ve orta kısmında yerleşen yassı bir kemik olan göğüs kemiği, üç bölümden oluşur. Bunlar sırayla manubrium sterni, sternum gövdesi ile ksifoid çıkıntı olarak tanımlanır. Manubrium sterni kısmının üst kenarında ise, jugular çentik yer alır. Bu bölüm vücutta rahatlıkla görülebilir. Göğüs kemiğinde üst kenarın orta kısmında, boyunda küçük bir çukurcuk bulunmaktadır. Burası jugular çentiğe uymakta ve buna jugular çukur denir. Manubriumun üst iki yanında 2 çentik vardır. Bunlar köprücük kemiği çentiği olarak tanımlanır. Burada köprücük kemiğinin iç yan ucu eklemleşmiştir. Alt kenarıyla manubrium sternum gövdesine bağlanmaktadır. Bunların arasında ise, açıklığı göğüs boşluğuna bakan açı bulunur. Buna göğüs kemiği açısı denmektedir. Bu açı göğüste ortada bir kabarıklık şeklinde hissedilebilir. Bu kabarıklığın hizasında ikinci kaburganın kıkırdak ucu da göğüs kemi ile eklemleşir.

Sternum gövdenin yan taraflarında kaburgaların kıkırdak uçları ile eklemleşen çentikler olmaktadır. Gövde alt kısımda ksifoid çıkıntı ile eklemleşmektedir. Ksifoid çıkıntı ise, tepe kısmı aşağıya bakan üçgene benzemektedir. Burası göğüs kemiğinin alt ucundaki derinin altında kolayca hissedilir. Bunun tepesi kıkırdak yapıdadır.

Göğüs Kemiği
Göğüs kemiği rahatsızlıkları

Göğüs kemiğinde yani halk arasında bilinen adıyla adem tahtasında ağrı olursa, vücutta başka alanlarda herhangi bir ağrı olmazsa, bu tietze sendromu olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Aslında bu bir kostokondrit rahatsızlığıdır. Kaburgadaki kıkırdakları tutar. Rahatsızlıkta özellikle göğüs kafesi önünde ağrı, göğüs kemiği çevresinde bulunan dokularda şişme meydana gelebilir.

Kaburgada olan iltihap ağrının oluşmasını sağlar. Göğüs kafesine alınan bir darbe iltihaba yol açabileceği gibi, genellikle bunun sebebi pek bilinmez. Kaburga hareket ettirildikçe ya da bu alana basınç uygulanmasıyla ağrı şiddetlenebilir. İlk aşamada ağrı ortaya çıktığında, hastalar kalp krizi şüphesi duyarlar. Bu rahatsızlık acil bir durum olmasa da, göğüste aniden, şiddetli ağrı ortaya çıkarsa, hemen doktora gidilmesi tavsiye edilir. Kaburgaların birleşim yerindeki şişme nedeniyle ya da şişmeden meydana gelen hassasiyet temel belirtidir. Hastanın kalp ve akciğer hastalığı bakımından mutlaka röntgen, kan testleri gibi tetkikleri yapılmalıdır. Tedavi içinde uzman bir fizik tedavi doktoruna başvurulmalıdır.
]]>
Güvercin Göğüs https://www.gogus.gen.tr/guvercin-gogus.html Mon, 03 Dec 2018 23:14:10 +0000 Güvercin Göğüs veya tıp literatüründeki deyimiyle pectus carinatum doğumsal bir  yapı bozukluğu olduğu gibi daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Genel olarak bakıldığında göğüs kafesinde kaburgaların dikkate d Güvercin Göğüs veya tıp literatüründeki deyimiyle pectus carinatum doğumsal bir  yapı bozukluğu olduğu gibi daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Genel olarak bakıldığında göğüs kafesinde kaburgaların dikkate değer biçimde dışa doğru çıkıntı oluşturduğu bir kemik yapısı gözlenmektedir. Kemiğin ileri doğru uzaması nedeni ile göğüs, kuşa benzeyen bir görünüm kazanmakta ve bu sebeple de halk arasında Güvercin Göğüs olarak adlandırılmaktadır. Yetişkinlerden ziyade çocuklarda rastlanmaktadır. Bu fiziksel rahatsızlık iç organlara belirgin bir etki göstermemekte ancak, özellikle ağır egzersizler esnasında ve zorlu koşullar altında hasta, diğer normal insanlara nazaran daha güç nefes alıp verdiği için çabuk yorulabilmektedir. Ayrıca hasta estetik olarak görüntüsünden rahatsız olmakta ve çok da ağır sonuçları olmayan bu bozukluktan günümüz imkanları ile rahatlıkla kurtulabilmektedir.

Güvercin Göğsü Hastalığının Nedenleri:

Göğüs duvarının dışa doğru çıkık olmasının nedeni kesin olarak henüz bilinmemektedir ancak zayıf kişilerde ve özellikle de çocuklarda daha çok rastlanmaktadır. Bebeklerde daha yumuşak olan kemik ve kıkırdak dokusu yapısı yaş ilerledikçe gelişmekte ve sertleşmektedir. Göğüste 5 dizi kemikten oluşan bir yapı meydana gelmektedir. Bu kemikler arasında bulunan kıkırdak yapılar genç vücutlarda aşırı derecede esnek iken ilerleyen yaşlarda akciğerlerden gelen baskı neticesinde esnek haldeki kıkırdak yapıda yapısal bozukluklar oluşabilmektedir. Bu yaşanan sorunlar genelde güvercin göğüs adı verilen hastalığın meydana gelmesine neden olur. Erkeklerde kadınlardan daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Anormal olarak gelişen göğüs kafesi iman tahtası olarak da adlandırılan göğüs duvarını ve kaburgaların alt kısmını ileriye doğru çekmektedir. 
Güvercin Göğüs

Güvercin Göğsü Tedavisi:

Bu yapısal deformasyona sahip hastaların büyük kısmında, rahatsızlığın zaman içerisinde ilerleme kaydetmesi sebebiyle tedavi uygulanmamaktadır. Ancak rahatsızlığın ilerlemesi durumunda ya da hastalıkla mücadele eden kişilerin istekleri dahilinde bir takım cerrahi operasyonlar yapılarak güvercin göğüs hastalığı tedavi edilmektedir. Ülkemizde Dokuz Eylül Üniversitesi hekimlerince diğer bir göğüs kafesi rahatsızlığı olan kunduracı göğsü tedavisinde kullanılan en başarılı yöntem olan Nuss Ameliyatı esnasında kullanılan çelik bar bir benzeri bir aparatın göğse yerleştirilmesiyle güvercin göğsü hastalığı için de kullanılmıştır. Bu ameliyat oldukça başarılı uygulanmış olup, diğer hastalara da umut vermiştir. Bu ameliyat yönteminin uygulanması yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Nuss Ameliyatında kunduracı göğsü olarak tabir edilen göğüsteki çöküklüğü gidermek için kullanılan çelik bar, dışa çıkık göğsü baskılayacak şekilde değiştirilmiş ve oluşturulan aparat göğüse yerleştirilmiştir. Bilinen klasik ameliyatlara göre daha kısa sürmekte ve daha yüksek oranda başarılı olmaktadır. Yöntem, hem hasta hem de hekim için konfor sunmaktadır. Ameliyat esnasında hastanın göğsünün iki yanında paralel olarak iki santim çapında delik açılarak, kemikler ve kas arasında bir tünel oluşturulmakta ve göğsün şekli verilen çelik bar tünelden geçirilerek sabitleyicilere monte edilmektedir. Barlar vidalarla sabitledikten sonra, dışa doğru çıkık olan göğsü itmekte ve normal şekline ulaşmasına imkan vermektedir. Bar üzerinde geliştirilen kelebek vidalama sayesinde çelik barın oynaması engellenmektedir. Bar bu sabitleyici üzerine monte edilmekte ve üzeri kas dokusuyla kapatılmaktadır.

Güvercin Göğsü Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Aynen Nuss Ameliyatı'nda olduğu gibi, bu ameliyat sonrasında da hasta bir müddet kendine dikkate etmelidir. Ancak bu ameliyatta hasta yapılan operasyon ertesinde iki gün sonra yani Nuss'tan daha kısa sürede taburcu olabilecek duruma gelmektedir. 

]]>
Göğüs Geliştirme https://www.gogus.gen.tr/gogus-gelistirme.html Tue, 04 Dec 2018 00:19:29 +0000 Göğüs geliştirme, günümüzde en çok erkeklerin önem verdiği durumlardan biridir. Genellikle kişilerde görülen göğüs yağları son derece estetik sıkıntılara neden olduğu için bu durum göğüs geliştirmenin oldukça önem Göğüs geliştirme, günümüzde en çok erkeklerin önem verdiği durumlardan biridir. Genellikle kişilerde görülen göğüs yağları son derece estetik sıkıntılara neden olduğu için bu durum göğüs geliştirmenin oldukça önem kazanmasını sağlamaktadır. Birçok insan vücut gelişimine her şeyden çok önem verir. Bu kişiler için vücudun şekil alması ve özellikle göğüslerin gelişmesi fit bir insan için olmazsa olmazlardan biri haline gelmiştir. Göğüs geliştirme kimi insanlar tarafından spor salonlarına gidilerek ve aynı zamanda beslenme düzenine dikkat edilerek yapılsa da aslında göğüs geliştirme için evlerinizde çok rahat bir şekilde yaparak oldukça fit vücutlara sahip olabilirsiniz. Göğüs geliştirme yapabilmek için göğüsteki vücudun biriktirdiği yağların eritilmesi gerekmektedir. Bunun için evinizde ya da spor salonunda yaptığınız göğüs geliştirme hareketleri yağlarınızın erimesini sağlayacaktır. Göğüs geliştirme hareketleri daha çok kişinin göğsüne yönelik olmalıdır. Eğer yapılan hareketle vücudun diğer bölgelerine yönelik olur  ise bu durumda göğüs gelişimi biraz daha yavaş gerçekleşecektir. Göğüs geliştirme işlemini sizlerde en iyi şekilde yapabilmek için sizlerde birazdan vereceğim hareketleri yapabilirsiniz. Fakat belirtmek isterim ki yapılacak olan göğüs geliştirme hareketlerini en doğru şekilde yapmanız sağlığınız açısından son derece önem taşımaktadır. 

1. Bu hareket için öncelikle diz kapağı büyüklüğünde bir sehpaya ya da yüksekliğe ihtiyacınız olacaktır. Bunun için geniş bir alana geçerek göğüs kısmınız yere bakacak şekilde ayaklarınızı yükseğe koyarak şınav çeker gibi eğilip kalkın. Yapılan bu hareket sürekli olarak 8'er setler şeklinde yapıldığında çok büyük faydalar görebilirsiniz .Bu hareket ne kadar doğru yaparsanız o kadar çok fayda görebilirsiniz.

2. Evde göğüs geliştirme amacı ile yapılabilecek bir diğer hareket ise tabi ki yine oldukça basit ve herkes tarafından yapılabilir bir harekettir. Göğüs geliştirme hareketlerinde bu hareket oldukça etkilidir. Bu nedenle sizlerde bu hareketten faydalanabilirsiniz. Bu hareket yapabilmek için biraz önceki pozisyonun tam tersini alarak bu sefer ellerinizi başınızın hizasına getirerek yüksekliğe koyun. Bu harekette kollarınızı yukarı çekerek hareketi gerçekleştirin.

Göğüs Geliştirme
3. Diğer bir hareket bekli evlerde kolay kolay yapılamayacak bir harekettir. Çünkü bu hareketi yapabilmek iççin iki adet dambıl ve bir özel sehpa gereklidir. Bu iki eşya var ise sehpaya sırt üstü yatarak iki elinize dambılları alarak pozisyona geçin. Bu hareketi evlerinizde uygun malzemelerle yapabilirsiniz. Hareketi yapacağınız zemini iyi seçmeniz gerekmektedir. Bu harekette yukarı kaldırdığınız dambılları omuz hizasında aşağı indirip kaldırarak setler halinde gerçekleştirebilirsiniz. 

4. Son olarak bir diğer göğüs hareketinde ise aslında şınav hareketini kullanabilirsiniz. Bunun için şınav hareketinden bir fark olarak ayak parmak uçlarında değilde diz kapaklarını yere koyarak şınav hareketini yapın. Birçok zaman bu hareket göğüs geliştirmede çok büyük faydalar sağlamaktadır. bu hareketi yaparken yine zeminin sert olmasına önem verin. Aksi durumlarda istenmeyen sakatlıklar meydana gelebilir ya da egzersizden tam olarak verim alınamaz.

İşte bu dört hareket ile göğüs geliştirme işlemini sizlerde çok rahat bir şekilde yaparak göğüslerinizi geliştirebilirsiniz. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu hareketleri kadın erkek herkes gönül rahatlığı ile yapabilir. Fakat kişilerin en çok dikkat etmesi gereken şeylerden biri bu hareketleri yaparken kesinlikle dikkat olmanız gerekmektedir. Çünkü en küçük yanlışlıklarda bile küçükte olsa sakatlıklar geçirebilirsiniz. Bu durum ise sağlık açısından son derece tehlikeli olabilmektedir. 
]]>
Göğüs Ucu https://www.gogus.gen.tr/gogus-ucu.html Tue, 04 Dec 2018 17:20:30 +0000 Göğüs ucu problemlerinin birçok değişik sebebi olabilir. Göğüs ucundan akıntı, alttan çekilmiş gibi çökmüş göğüs ucu, areolada yumru belirtisi, göğüs ucunda pullanma problemlerin başlıca belirtileridir. Göğüs uc Göğüs ucu problemlerinin birçok değişik sebebi olabilir. Göğüs ucundan akıntı, alttan çekilmiş gibi çökmüş göğüs ucu, areolada yumru belirtisi, göğüs ucunda pullanma problemlerin başlıca belirtileridir. Göğüs ucu değişikliklere dikkat çekmek her zaman çok akılcı olmaktadır. Çoğunlukla belirti iyi huylu olsa bile kanser belirtisi de olabilir. Göğüs ucu kanseri uzak bir ihtimal olmakla birlikte, süt kanallarınızdan birinde küçük selim bir tümör gelişme gösterebilir. Eğer ergenlikten beri içerlek yada çekilmiş göğüs ucu varsa bu normal bir durumdur. Yaşamınızın daha ileri bir evresinde normal bir göğüs ucu içe çökerse, bu da bir kanser belirtisi olarak görülebilir. Areolada ki yumrular genel olarak, yağ bezleri tıkanmış olduğundan dolayı gelişen kistlerdir. Fiber bir enfeksiyon meydana gelirse, kist çıbana dönüşebilir. Göğüs ucunun pullanması genel olarak selim değişikliklere bağlı olmaktadır. Geçmez de ısrarla devam ederse, altta yatan bir kanser ihtimalini kaldırmak için biyopsi ihtiyacı duyulur.

Çökük Göğüs Ucu Nasıl Düzeltilir

Çökük göğüs ucu genel olarak vücudun göğüs içine doğru olmasıyla ortaya çıkan tıbbı bir durum olarak belirti göstermesidir. Bunda genel olarak doğumsal değil fakat gelişimsel olan bir durum belirtisi söz konusu olabilir. Bu belirtinin olduğu kişinin, genç kızın göğüslerinin gelişim sürecinde göğüs ucu ile meme dokusu arasındaki süt kanalları ve bağ dokularının gelişimi esnasında oluşan göğüs ucunu içeriye doğru dönmesiyle ortaya çıkan bir durum olmaktadır. Özellikle meme kanseri gibi durumlarda da göğüs ucu çöküklüğü karşımıza çıkar. Eğer uzun süreden beri yani kişinin gelişim sürecinden bu yana bağlı olan bir problem ise bu durum gelişimsel bir sorundur. Fakat son birkaç ay içerisinde ortaya çıkmış bir belirtiyse eğer o zaman başka nedenleri araştırmakta gerekli olabilir. Öncelikle ana tedavi yöntemi emzirme olabilir. Bunun için değişik pompalar veya süt sağma pompaları en temel tedavi yöntemi olmaktadır. Çökük göğüs ucu birçok bebek doğduktan sonra annesini emdiği dönem içerisinde kendi kendini toparlayacağı bilinir. Göğüs uçlarının dışarı çıkarılmasındaki yapılan ameliyat göğüs ucunu aşağıya doğru içeriye doğru çeken fibrotik bağlar ve kısa kalmış süt kanallarını serbestleştirilmesi ile gerçekleşir. Bunlar serbestleştirildiğinde adeta göğüs ucunu içeriye doğru çeken lifler kesilmiş gibi göğüs ucu dışarıya doğru çıkar. Küçücük bir noktada birçok süt kanalı da o kısımda bulunduğundan dolayı bu cerrahi işlem esnasında süt kanallarının hasarlanma ihtimali olmaktadır.

Göğüs Ucu

Göğüs ucu asimetriği diye bakıldığı zaman aslında hep göğüs ucu diye konuşuluyor fakat göğüs ucu ve göğüs ucunun çevresindeki kahverengi deri alanının beraber değerlendirilmesi son derece önemlidir. Göğüs ucunun izole olarak birbirinden farklı asimetrilerini daha az görülür. Fakat göğüs ucu çevredeki kahverengi deri dokusuyla beraber olan asimetriler daha sıklıkla gözlemlenir. Bunlarda en fazla gözlenen büyüklük fakları, bir göğüs ucu areola kompleksi çok daha büyükken diğeri daha küçük olabilir. Genel olarak küçük kalmasından ziyade daha büyümesi sorun teşkil etmektedir. Çoğunlukla göğüs asimetrisiyle beraber olmakla birlikte nadir olarak izole göğüs ucu asimetrileri de görülebiliyor. Bunları birbirine benzetmek birebir simetri sağlayabilmek için çoğu zaman imkansız olmamakla birlikte çok kolay değildir. Cerrahi işlem olarak yapılan işlemde genellikle lokal anestezi altında olması gerektiğine inandığımız normal göğüsün kahverengi bölge çapı ölçülüyor ve diğer göğüsün kahverengi bölge çapı o çapta bir daire olarak işaretlendikten sonra lokal anestezi altında fazlalık olan deri kısmı kesilerek alınıyor ve özel bir dikiş uygulanarak çevresi dikiş yapılarak kapatılıyor.

]]>
Göğüs Eritme https://www.gogus.gen.tr/gogus-eritme.html Wed, 05 Dec 2018 12:53:22 +0000 Göğüs Eritme, Tehlikesi çok olan ve eritilmesi bir o kadar zor olan yağlardan biri de göğüs bölgesindeki yağlanmalardır. Kalp bölgesine olan yakınlığından ötürü kalp damarlarının tıkanmasına ve berbat neticelere ne sebep Göğüs Eritme, Tehlikesi çok olan ve eritilmesi bir o kadar zor olan yağlardan biri de göğüs bölgesindeki yağlanmalardır. Kalp bölgesine olan yakınlığından ötürü kalp damarlarının tıkanmasına ve berbat neticelere ne sebeple olabilmektedir. Bu bölgenin yağlanmasına bu sebeple müsaade vermeyin. Aşağıda vereceğimiz hareketleri de gün içinde 25-3 kere tekrarlayın. Yapmanız gerekli olan 2 veya 3 kiloluk dambıllar kullanmak. Sırt üstü yere yatın ve yerden yardım alın. Göğsünüze, dambılları karşılıklı duracak biçimde tutun ve kollarınızı dirseklerinizi faydalanarak yana gerçek açıp, kapayın. Bu hareketi 10-15 defa tekrarladıktan sonra kısa aralar vererek tekrarlayın. Karnınızın ve göğsünüzün bu hareketi yaparken sıkı bir biçimde durmasına itina gösterin. Bu hareketleri göğsünüz iyi bir şekil alana civarı araliksiz her gün yapın. Öbür bir metot da şınav çekmektir. İlk zamanlar kollarınız zayıfsa zorlanabilirsiniz, fakat yılmayın. Günlük azar azar da olsa şınav çekmeye ve bir sonraki günler arttırmaya çaba etmelisiniz. Şınav anında olmanız gerekli olan pozisyon ise ellerinizin göğüs hizasında olmalı ve gergin biçimde durmalısınız. Yerden yükseldiğiniz sırada soluk alın, inerken verin. Şınav çekerken performansınızın çoğalması için soluk sorunu yaşamamanız gerekiyor. Soluk, şınavın püf noktasıdır. Çabayla, nefesinizi düzenleyip devam edin.  

Göğsünüzde ciddi bir şekillenme ve yağ erimesini 1 ay içinde gözlerinizle göreceksiniz. Sıhhatiniz tarafından göğüs bölgenizdeki yağların erimesi çok ama çok mühimdir. Şınavla birlikte mümkün kalp damarlarının tıkanmasının önüne geçebilirsiniz. Göğüs bölgesindeki yağlanma hem çok riskli hemde eritmesi çok zor bir bölgedir. Bu bölge kalbe yakınlığı amacıyla kalp damarlarının tıkanmasına neden verebilmekte ve güzel olmayan neticeleri yer almaktadır. Bu sebeple bu bölgenin yağlanmasına hiçbir zaman müsaade vermeyin ve mümkünse aşağıda belirttiğimiz göğüs eritme hareketlerini gün içinde 25-30 defa tekrarlayın. Yapmanız gerekli olan 2 veya 3 kiloluk dambıllar kullanmak. Yere sırt üstü yatıp yerden yardım alın. Dambılları göğsünüzün üzerine karşılıklı duracak biçimde tutun ve kollarınızı dirseklerinizi faydalanarak yana açıp kapatn. 10 veya 15 defa bu hareketi tekrarlayıp kısa molalar verip tekrar edin. Göğüs EritmeHareketleri yaparken karnınızın ve göğsünüzün sıkı bir biçimde durmasına itina gösterin. Göğüsünüz iyi bir şekil alana civarı bu hareketleri günlük yapın ve ara vermeyin. 2. metot ise şınav çekmek. Şayet kollarınız zayıfsa bu konuyla alakalı ilk zamanlar zorlanabilirsiniz fakat yılmayın. Azar azar da olsa günlük şınav çekmeye çaba gösterin ve günlük bir eskisinden daha çok sayıda şınav çekin. Şınav çekerken almanız gerekli olan pozisyon, ellerinizin göğüs hizasında olması ve gergin şekil durmasıdır. Yerden yükselirken soluk alın ve inerken soluk verin. Şınav çekerken soluk sorunu yaşamazsanız performansınızda artacaktır.  Şınav çekmenin püf noktası nefesdir. Nefesinizi düzenleyin ve bunu gayretle devam ettirin. Bir ay arasında göğsünüzde ciddi bir şekillenme ve yağların eridiğini görebileceksiniz. Göğüs bölgesindeki yağların erimesi sıhhatiniz tarafından çok ama çok mühimdir.  
]]>
Göğüs Yağları https://www.gogus.gen.tr/gogus-yaglari.html Thu, 06 Dec 2018 07:08:48 +0000 Göğüs Yağları, kişiler için oldukça can sıkıcı olan bir durum olmaktadır. Özellikle de yaz aylarında kişilerin ince kıyafetler giymesiyle daha belirgin hale gelir ve daha fazla sıkıntı oluşturur. Göğüs yağları yaşa Göğüs Yağları, kişiler için oldukça can sıkıcı olan bir durum olmaktadır. Özellikle de yaz aylarında kişilerin ince kıyafetler giymesiyle daha belirgin hale gelir ve daha fazla sıkıntı oluşturur. Göğüs yağları yaşa bağlı olmaksızın birçok kadının başına gelecek olan ve kadınların estetik görüntüsünü bozacak bir durum olarak belirmektedir. Her yaş grubundan bayanın yer çekimine karşı koyamaması, birden fazla gebelik yaşaması ve emzirme durumlarından dolayı göğüs yağları oluşum gösterir. Tabi ki bu durum genetik bir yapı olabileceği gibi sonradan oluşması muhtemel bir belirti olmaktadır. Özellikle bayanların çabuk kilo alıp vermesiyle en fazla etkilenen bölge olan göğüsler buna bağlı olarak da büyüyüp küçülme gerçekleştirebilir. Göğüsler genel olarak yağ dokularından oluştuğundan bu durum göğüs yağlanmasına neden olur. Bayanların vücudunda en fazla dikkat ettiği yerlerden biri olan göğüsler belli nedenlerle yağlanmadan dolayı aşağıya doğru sarkmaya başlar ve bu durum bayanlar için rahatsız edici bir durum olarak algılanır. Artık günümüzde bu durumun birçok çözümü olmaktadır. 

Göğüs yağları problemini herkes rahatlıkla giderebilir. Göğüs yağlanmasından dolayı göğüsleri ölçebilmek için bir aynanın karşısına geçerek ve meme uçlarıyla meme altı çizgisinin ölçüsünü alarak göğüste yağlanmadan dolayı sarkma olup olmadığı çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Doktorunuzdan öğreneceğiniz ideal göğüs ölçüleri sayesinde kendi göğsünüzün  yağlanmış mı hemen anlarsınız. Öncelikli olan husus göğüslerinizi kendiniz beğenmeniz olacaktır. Estetik duruş gösteren göğüsler illa ki beğenilmediği için operasyon yapılmayacaktır. Yağlanan göğüslerin sarkmasıyla belirli bir zaman içerisinde bu durumu yaşayan bayanlara daha fazla rahatsızlık vermeye başlayacaktır. Göğüs yağlanması problemi illa ki büyük göğüslü bayanlarda yaşanacak diye bir kaide olmaz. Küçük göğüslü bayanlarda da görülen bu durum, belirli bir zaman sonrasında sırt ve bel ağrısı oluşmasına sebep olabilir. Estetik görünümün yan sıra sağlık sorunları da yaşatan göğüs yağları bayanlarda oluşum gösterecek ağrıların yanı sıra bazen gece uykularından bile uyandırabilir. Aşırı yük binen sırt belli bir zaman sonra göğüs yağlanması nedeniyle ağrımaya başlar ve bu durum bayanlar için gerçekten inanılmaz sırt ağrılarına sebep olur. 
Göğüs Yağları

Göğüs yağları belirtisi yaşayan bayanlar çeşitli sağlık sorunları yaşayabilecekleri gibi toplum içerisinde de rahat hareket edemez hale gelirler ve her an bu durumdan tedirgin olur. Göğüs yağlanmasının önüne geçilmesi için öncelikle göğüs dikleştirme ameliyatı on sekiz yaşından büyük olan bayanlara uygulanır. Bu yaştan küçük olan bayanların henüz fizyolojik yapısının gelişmesi tamamlanmadığından dolayı doktorlar bu estetik müdahaleye on sekiz yaşından önce gerçekleştirmez. Göğüslerin genel yapısı yağ dokularından oluşmaktadır ve bu yağ dokuları cerrahi yöntem kullanılarak yok edilir yani alınır. Göğüs yağlanması operasyonu sayesinde hem göğüs içerisindeki aşırı yağ tabakası yok edilir hem de göğüslere estetik bir görünüm oluşturulur. Gerçekleşen göğüs yağlanması operasyonu göğüs büyüklüğüne ve göğüs yağlanmasına bağlı olarak yaklaşık birkaç saat devam edebilir. Bu operasyon sonrasında göğüslerin alt kısmında 3-5 santim genişliğinde bir çizgi meydana gelebilir. Ameliyat sayesinde istediği gibi göğüslere sahip olan bayanlar kilo alıp vermeye dikkat etmeli, aşırı kilo almadan kaçınmalıdır. Göğüs yağları yok edilmesi için yapılan ameliyat sonrasında kişiler ilk beş gün evresinde istirahat etmeli ve bir sonraki kontrole kadar kesinlikle ağır iş görmemeli ve ağır eşya kaldırmamalıdır. Göğüs yağlanması ameliyatı geçiren bayanlar iki hafta içerisinde yavaş yavaş normal yaşantılarına döneceklerdir.

]]>
Göğüs Hastalıkları https://www.gogus.gen.tr/gogus-hastaliklari.html Thu, 06 Dec 2018 07:28:59 +0000 Göğüs hastalıkları, yakalandığımız en çok hastalıkların genel adıdır. Göğüs kafesinin içinde bulunan akciğerlerin dış etkenlerden dolayı etkilendiğinde göğüs hastalıkları oluşur. Akciğerler solunum sisteminin en Göğüs hastalıkları, yakalandığımız en çok hastalıkların genel adıdır. Göğüs kafesinin içinde bulunan akciğerlerin dış etkenlerden dolayı etkilendiğinde göğüs hastalıkları oluşur. Akciğerler solunum sisteminin en önemli organıdır. Solunum sistemi burnumuzdan başlayan ve akciğerlerin uç noktalarına kadar inen, bir hava yoludur. Akciğerlerin vücudumuz için çok önemli görevi vardır. Hayatın sağlıklı ve yaşam için çok gerekli olan oksijenin vücuda alınarak, vücutta oluşan karbondioksitin vücuttan tekrar solunum yollarından dışarı atılmasını sağlayan önemli organdır akciğer. Sağımızda ve solumuzda olmak üzere  iki adet akciğerimiz vardır. Akciğerlerimizin nefes almada içeri giren havadan zararlı maddelerden etkilenerek bazı hastalıklara neden olur. Göğüs hastalıkları sadece akciğerlerin zarar görmesinden dolayı değil, başka organlar sebebi ile de ortaya çıkmaktadır. Çok sık karşılaştığımız göğüs hastalıklarının bütün nedenleri hemen hemen aynıdır. Başlıca göğüs hastalıkları ise şunlardır:

 • Alerji ve astım
 • Koah
 • Akciğer kanseri
 • Akciğer tümörleri
 • Zatürre ve akciğer iltihap hastalıkları
 • Kronik bronşit, akut
 • Horlama
 • Amfizem
 • Diafragma
 • Mesleki akciğer hastalıkları
 • Uyku apnesi (uyurken nefes durması)

Bu hastalıklar, başlıca sık karşılaştığımız göğüs hastalıklarıdır. Hastanelerde göğüs hastalıkları adı olan polikliniklerde gerek ayakta, gerekse yatarak tedavi edilmektedirler. Akciğerler solunum yollarının önemli bir organı olduğu için başka organların rahatsızlığından da etkilenir ve sayılan hastalıklar ortaya çıkar. Bu hastalıkların belirtileri çoğu ortaktır. Göğüs hastalıklarına yakalandığımızda ki hastalık belirtileri ise şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Horlama
 • Hırıltılı nefes alma 
 • Balgam
 • Öksürük 
 • Kilo kaybı
 • Sırt ve omuz ağrısı
 • Halsizlik
 • Ağızdan öksürükle birlikte kan gelmesi
 • Gece terlemesi, ateş, iştahsızlık

Göğüs Hastalıkları
Göğüs hastalıklarının ortaya çıkmasının birçok sebebi vardır. Bu sebepler kalıtsal, yani aileden gelmekle de olabilir. Sigara kullanımı gibi nedenlerden de kaynaklanır. Ülkemizde sigara içme kaynaklı yakalanan göğüs hastalıklarının sayısı hiçte küçümsenmeyecek kadar çok olduğunu söylersek şaşılacak bir durum değildir. Sadece bu nedenlerden dolayı değil yaptığımız meslek bile göğüs hastalıklarına neden olmaktadır. Özellikle kot boyama ve taşlama atölyeleri, oto kaporta boyama yerleri, kimyasal gazlı ortamlarda çalışanlar en fazla risk altındaki gruplardır.

Göğüs hastalıklarının tanı ve tedavisi çok önemlidir. Göğüs hastalıkları hafife alınmayacak hastalıklardır. Tedavi edilmediğinde sonucu ölüme varan kötü sonuçlarla karşılaşabilir. Erken teşhis bu noktada çok önemlidir. Özellikle çocuklarda ki alerjiler takip edilmelidirler. Çünkü alerji ve astım iki dost arkadaştır. Solunum laboratuvarlarında astım ve alerjik hastalıklara bakılmalı ve alerji cilt testleri yapılmalı. Çocuklara özellikle 3 yaşından sonra bu test yapılması gerekir. Göğüs hastalıkların tedavisi ilaç desteği olmakla birlikte bazı hastalıklarda cerrahi operasyon gerektirebilir.
]]>
Göğüste Çıkan Sivilceler https://www.gogus.gen.tr/goguste-cikan-sivilceler.html Fri, 07 Dec 2018 02:04:37 +0000 Göğüste Çıkan Sivilceler, Göğüste sivilce çıkması yüzde oluşan sivilceler kadar estetiği bozmasa da yinede kötü görünmekte olup  bayanların canını oldukça sıkmaktadır ayrıca acı verici bir durum Göğüste Çıkan Sivilceler, Göğüste sivilce çıkması yüzde oluşan sivilceler kadar estetiği bozmasa da yinede kötü görünmekte olup  bayanların canını oldukça sıkmaktadır ayrıca acı verici bir durum olmaktadır. Göğüste sivilce çıkmasının nedeni ise  yağlı bir cilde sahip olmaktan dolayı kaynaklanmaktadır. Ayrıca yağlı bir cilde sahip olan bayanların göğüs bölgelerinde sivilce çıkmaktadır ve vücudunun diğer bölgelerinde de sivilce görülmesi bundan dolayı kaynaklanmaktadır. Göğüste oluşan sivilce ve akneler dengesiz ve yetersiz beslenmeden veya aşırı baharatlı yiyecekler, çok soğuk içecekler gibi sindirime etki edebilen beslenme alışkanlıkları göğüs bölgesinde sivilce ve aknelere neden olmaktadır. Birde hava almayan polyester ve naylon giysilerden de göğüste sivilce çıkması gibi durumlara neden olur. Bayanlarda ise göğüs gibi bölgelerde adet döneminde sıkça sivilce ve sivilce izleri görülmektedir. Genel olarak da vücutta çıkan sivilceler için stres, deri ya da iç hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bundan dolayı aşırı sivilce durumunda uzmana görünmekte oldukça fayda vardır.

Göğüste çıkan sivilceler dekolte seven bayanlarda buna engel olmaktadır ve kişinin özgüven eksikliği de ortaya çıkmaktadır. Göğüste çıkan sivilceleri yok etmek yada engel olmak düşünüldüğü kadar zor olmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken durumlar sonunda göğüsteki sivilcelerden rahatlıkla kurtulmak oldukça basit olmaktadır. Örneğin göğüste çıkan sivilceler için temizleyici kullanılabilir ve içinde benzoil ve salisilik maddeler olmasına dikkat edilmelidir. Ölü derileri yok etmek ve aynı zamanda cildin nefes alması için bu temizleyiciler oldukça iyi olmaktadır. İlk olarak alınan salisilik içeren ürün ile başlanılarak 1 ay kadar ürün kullanılmalıdır. Eğer bu ürün kullanımından sonra tedavide sonuç alınmaz ise benzoil içeren ürüne geçilmelidir. Bu ürünler cildi kurutma etkisine neden olduğundan dolayı yağsız bir nemlendirici kullanarak cildinizdeki nemin yok olması da sağlanmalıdır. Göğüs bölgesinde de diğer bölgelerde olduğu gibi ölü deriler oluşturur ve bu ölü derileri kaybetmek için kabak lifi ile göğse masaj yapılabilinir. Fakat cildin tahriş olmaması için oldukça nazik davranılmalıdır. Banyoda kullanılan aromalar ve duş jelleri ile tahriş olmasını engellenebilir. 

Duş alınırken krem kullanımında ya da şampuan kullanımında cilde de bu gibi ürünler kullanılmamalıdır çünkü gözenekleri tıkayarak sivilcelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu tür uygulamalardan sonra cildi kalıntılardan iyice arındırarak kese işlemi o şekilde yapılmalıdır. Maske uygulaması sadece yüze özel bir uygulama olmamaktadır. Vücut maskeleri kullanılarak göğüs bölgelerine de maske yapılabilmektedir. Haftada bir defa uygulanabilen bu tür maskelerin bitkisel içerikli olmasına alırken dikkat edilmelidir. Göğüslere masaj yaptıktan sonra yağsız bir nemlendirici sürülmeli ve cildin nemli tutması için benzoil ya da salisilik asit içeren losyonlar uygulanabilmektedir. Kıyafetler kesinlikle göğüs bölgesini sıkacak ve tahriş edecek kıyafetler olmamalıdır. Sert kumaşlar, dantelli kıyafetler ve dar kıyafetler sivilcelere neden olmaktadır. Pamuklu kıyafetler seçilmeli ve sivilce oluşmaması için en doğru kumaş cinsi olmaktadır. Göğüste çıkan sivilcelere engel olmak birde kişinin elinde olmaktadır. Kısaca kişi egzersiz yapıyor ise egzersiz yaparken pamuklu giysileri tercih etmelidir ve mutlaka egzersizden sonra duş almaya özen gösterilmelidir. Yüzde de olduğu gibi vücutta çıkan sivilceleri de kesinlikle patlatmamak gerekmektedir. Aksi halde derin ve kalıcı izler bırakabilmektedir. Bu bölgelerde çıkan sivilcelerden sonra en büyük problem iz bırakması olmaktadır. Özellikte dekolte kıyafetleri seven bayanlar için bu  büyük bir sıkıntı olmaktadır. Fakat göğüste oluşan sivilceleri aktarlarda ya da marketlerde satılan kabak lifi ile geçirilmesi sağlanabilir. Kabak lifi sivilce  ve sivilce izinin olduğu bö]]> Göğüs https://www.gogus.gen.tr/gogus.html Fri, 07 Dec 2018 09:19:25 +0000 Göğüs, insanlarda iki bölümde oluşmakta sağ ve sol olarak fakat insanlar göğüs ne kadar değerli ve vücuttaki görevleri henüz çok fazla önemsemiş durumda değildir. Göğüs kadın anatomisinde bizim bebek olarak dünyaya geldi Göğüs, insanlarda iki bölümde oluşmakta sağ ve sol olarak fakat insanlar göğüs ne kadar değerli ve vücuttaki görevleri henüz çok fazla önemsemiş durumda değildir. Göğüs kadın anatomisinde bizim bebek olarak dünyaya geldiğimizde bizlere süt verdiği olarak kanımsanmakdadır. Fakat günümüzde hem tıp hemde insanların hastalıkları çok fazla yüksekte olmakla beraber kanseri de beraberinde getirmektedir. Bu olaydan ötürüde insan sağlımız ne kadar önemliyse de göğsümüzde o kadar değerlidir. Şuana kadar ne kadar bilimsel açıklama yapılsa da insanlarımız bu aldırış etmemekte ve halen bilinçsiz yaşamlarını sürdürmekle beraber göğüs hastalıklarını da beraberinde getirmektedir. Bu tür olaylar artık birçok vaka olarak günümüze gündem olarak düşmemesi insanlığımızı da tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Meme tarihte sadece ve sadece doğurganlık olarak tanınmaktadır bunun ne kadar yanlış ve bilinçsiz oluştuğunu herkesin bilmesi gerekmektedir. 


Göğüs
Süt üreten memeler kadınlar gibi erkeklerde kesin olarak gelişmez ve süt vermemektedir. Fakat günümüzde hormonal dengelerin bozulduğu için bununda bir çaresi bulunmakta ve üzerinde halen denenen insanların olduğu söylenmektedir. Bilimsel olarak açıklanan ve erkeklerinde hormonlarıyla oynanarak süt verilecek açıklıkla günümüzde vurgu yapılarak bize her şeyin dengesini bozarak bunun gerçek olmasını sağlayacaklarını açıklayıp gerçekleşeceğini bilimdeki tıp dünyası söylemektedir. Göğüs bizim vücudumuzun vazgeçilmez parçasıdır. Bu bizim yaşam kaynaklarımızı dahada kısıtlı hale getirmekten yana değinmesiyle daha da farklı gözüküyor havası katmaktadır.
Göğüs insan vücuttaki tüm fonksiyonumuz gibi farklı görev almaktadır. Bizim vazgeçilmez bütünümüz dür.
]]>
Göğüste Süt Birikmesi https://www.gogus.gen.tr/goguste-sut-birikmesi.html Fri, 07 Dec 2018 16:16:23 +0000 Göğüste süt birikmesi, Kadınların hamilelik sonrası yani doğumdan sonra bebeklerini emzirmeleri bebeklerinin sağlığı için, hemde kendileri için çok faydalı. Bebek emziren annelerde kan

Göğüste süt birikmesi, Kadınların hamilelik sonrası yani doğumdan sonra bebeklerini emzirmeleri bebeklerinin sağlığı için, hemde kendileri için çok faydalı. Bebek emziren annelerde kanser riski daha az olurken, emzirmeyen annelerde meme kanseri riski daha fazla oluyor. Bu yüzden bebeğinizi en az 6 ay kadar emzirin. Kadınların emzirme sonrası yani bebeği memeden ayırdığı zaman göğüste süt birikmesi oluyor. Bu dönem biraz zorlu geçiyor ve göğüslerde ağrı yapıyor.

Sütün fazla yapılması ve kılcal damarlarda kanın birikmesi sonucu oluyor ve göğüsler şişiyor. Göğüste süt birikmesi ağrı yapabiliyor. Göğüste süt birikmesi aynı zamanda ateş de yapıyor. Genellikle süt salgısının arttığı ilk günlerde görülüyor. Bebeğin iyi emmemesi, öğün aralıklarının uzun olması sonucu gelişiyor.

Göğüste süt birikmesi olduğu zaman bebeğinizi sık sık emzirin. Eğer bebek memeyi emmekte zorlanıyorsa, anne sütünü sağarak memeler bir miktar boşaltılmalıdır. Anne sütü kolay aksın diye ağrılı göğüsünüzün üzerine sıcak havlu koyarak sütün akışı daha çok hızlanır. Annenin istirahat etmesi çok önemli oluyor. Annenin çok ağrısı olursa analjesik olarak parasetamol verilmelidir.Annelerde süt kanalları yani tıkanmış kanal göğüste bir şişlik yapıyor. Bazen göğüs kırmızı ve ağrılı oluyor. Bu durum süt kanallarının tam olarak boşalmaması nedeniyle oluyor. Bu yüzden anne süt dolaşımını engelleyen dar sütyen giymemesi gerekiyor. Anneler süt akımını engelliyecek şekilde yüzü koyun uyuması sonucu da gelişebiliyor. Anneler göğüste süt birikmesi olmaması için emzirmeye daima göğüsün şiskin olduğu taraftan başlayın. Emzirme sırasında koltuk altından meme başına doğru masaj yapın. Her emzirme yaptığınız zaman sonunda göğüsünüzü iyice boşalmasına dikkat edin. Bu çok önemlidir. Bebekleri tek taraflı emzirmeye asla alıştırmayın. Her emzirmeyi farklı pozisyonda yapın. Meme başında kuruyan süt pıhtılarını ıslak bir bezle alın ve temizleyin. Bebeğin emmesi daha kolay olacak ve sütün akışı hızlanacaktır. Memenize sıcak kompresler yapmayı sakın unutmayın.

Göğüste Süt Birikmesi
Memede süt kanalları tıkandığında mastit denilen yaygın meme dokusu iltihabı oluyor. Tek taraflı veya çift taraflı olabiliyor. Bakteriyel bir nedene bağlı olabilir veya süt kanalları tıkanıklığı sonucu da olabiliyor. Bakteriyel nedene bağlı olarak gelişen tipte bulgular kanal tıkanıklığına benzerdir ve daha şiddetli oluyor. Tedavi açısından süt kanal tıkanıklığı sonucu basit bir iltihab olabiliyor, mastite iltihabına  bağlı olarak da enfeksiyon olabilir. Buna doktorunuz karar verecektir. Ama bebeği emzirmede bir sakınca yoktur. Göğüslerde biriken sütü boşaltmak gerekir.
Çünkü meme apsesinin olmaması için bu  çok önemlidir. Emziren annede meme iltihabı için öncelikle mikrop var mı yok mu buna dikkat edilmelidir. Süt memede biriktiği için iltihap oluşuyor. Daha sonra da bazı kişilerde kitle meydana geliyor. Çünkü süt kanalının tıkanması ve süt biriktiğinden sonra kitle oluyor. Tıkalı bir süt kanalı memede enfeksiyon yapıyor ve tedavi edilmesi gerekiyor. Kitleyi tedavi edebilmek için göğüsünüzü her öğünde tamamen boşalmasını sağlayın. Önce süt biriken o memenizi fazla emmesini sağlayın. Emzirme sırasında göğüsünüzde oluşan kitle sizi endişelendirmesin. Kırmızı ve hassas olan kitle muhakkak emzirmeyle ilgili olabilir. Emzirme sonrasında hala süt birikmesi varsa elle ya da süt pompası ile boşaltın. Tıkanmış süt kanalı üzerinde bir baskı olmamasına dikkat edin. 
]]>
Göğüs Aldırma https://www.gogus.gen.tr/gogus-aldirma.html Sat, 08 Dec 2018 06:10:54 +0000 Göğüs aldırma, meme küçültme ameliyatı yada meme estetiği olarak bilinir. Uzman estetik cerrahlar tarafından normalden iri memelerin  görümünü düzeltmek için yapılan bir ameliyat türü olsa da: iri memelerin yol a
Göğüs aldırma, meme küçültme ameliyatı yada meme estetiği olarak bilinir. Uzman estetik cerrahlar tarafından normalden iri memelerin  görümünü düzeltmek için yapılan bir ameliyat türü olsa da: iri memelerin yol açtığı, sırt ağrıları, duruş bozukluğu, baş ağrısı, omuz ağrısı, nefes almakta güçlük, göğüs tutma askılarıyla omuzda oluşan çöküklük, meme altındaki hijyen problemlerini (pişik, yanma veya mantar enfeksiyonları gibi) çözmeye yarayan bir ameliyat türüdür. Çok büyük göğüsler kadınlarda hem sağlık sıkıntılara hem de duygusal problemlere yol açar. Günümüz de artık çoğu bayan memelerinin büyük olduğunu ve vücudunun diğer yerlerinin gayet yerinde olduğunu bildiği için bir zayıflama metodu olarak göğüs aldırma operasyonu oluyor. 
Bayanlar genel de hamilelik sonrası göğsünün şişliğini alamadığı için ya da gençlerimiz de büyüyen memenin bir bozukluğunu gördüğü zaman uzman estetik cerrah tarafından göğsünde ki toparlanan şişkinliği aldırmak istiyor.

Eğer fiziksel olarak sağlıklıysanız, gerçekçi beklentilere sahipseniz, göğüslerinizin çok büyük olduğu düşüncesi sizi rahatsız ediyorsa, göğüsleriniz fiziksel aksiyonları engelliyorsa, göğüs ağırlığı sebebi ile sırt, boyun ve omuz ağrıları çekiyorsanız, ağır ve sallanan göğüsleri destekleyen göğüs tutucu askıları vücudunuzun da izler bırakıyorsa, göğüslerinizin altında ki ciltte pişik ya da mantar oluşuyorsa, göğüsleriniz aşağıya doğru sallanıyorsa ve derinizde yırtılma varsa, göğüs desteksizken meme uçlarınız göğüs çizgisinin altında duruyorsa, deride oluşan genişlemeden dolayı göğüs uçlarını çevreleyen deride genişleme varsa bu kişiler göğüs aldırma ameliyatı olur. Bazı uzman diyetisyenlerimiz bu işlemin önermeden yediğimiz ürünleri dikkatle yersek ve uzman bir kişi eşliğinde sıkı bir spor yaparak bu şişkinliğin giderilmesini ve vücudumuzun diğer bölümlerde bulunan fazla kilolardan kurtulmamızı sağlıyor. Böylece vücudumuzun  denge döngüsünün yitirmiş oldukları metabolizmayı tekrar hayata geçirdiğimizi söylüyorlar.

Göğüs Aldırma
Amerika da ilk defa 1962 yılında bir bayanın isteği üzerine yapılmıştır. Göğüslerinin çok büyük olmasından ve sırt ağrılarından yatamadığını söylediği için doktorlar tarafından kararlaştırılarak bu ameliyat yapılmıştır. Yapılan ameliyat sonrasında ağrı kesici verilir, genellikle ameliyat sonrası hasta için sıkıntılı değildir. İlk  zamanlar da kol hareketleri sırasında ağrı olabilir,bu durum  geçicidir. Ameliyat sonrası şişlik, meme ucunda hissizlik, meme de morluk olabilir, bu durum geçicidir. Her iki memeye silikon borular konularak içeride birikim olmamasına çalışılır ve bu borular 2 ya da 3 gün içinde çıkarılır. Ameliyat izleri hastanın bünyesine bağlı olarak, 6 ay 1 yıl arası solarak ten rengine dönüşür. 3 ay ağır hareketler yapmaması doktorlar tarafından önlenir. Kalıcı sonuç veren bu ameliyattan 6 ay sonra memeler son halini alır. Kilo değişimleri, hamilelik, yer çekimi ve hastalıklar memenin şeklini bozabilir. Meme ameliyatında oluşabilecek riskler her ne kadar nadir olsa da, her cerrahi operasyonda olduğu gibi riskler vardır ve hastalar bilinçlendirilmelidir. Göğüs aldırma operasyonu sonrası göğsünüzün büyüklüğüne göre alınan şişkinliğin büyüklüğüne göre vücudunuzdan bir miktar kilo kaybedersiniz.
]]>
Göğüs Kafesi İskeleti https://www.gogus.gen.tr/gogus-kafesi-iskeleti.html Sat, 08 Dec 2018 18:59:02 +0000 Göğüs kafesi iskeleti, göğüs kemiği ile 12 çift kaburgadan oluşur. Göğüs kafesi içinde kalp, akciğer ve  kara ciğer bulunur. Göğüs kefesinin gelişmediği durumlar da içeride bulunan organların gelişmesi halinde
Göğüs kafesi iskeleti, göğüs kemiği ile 12 çift kaburgadan oluşur. Göğüs kafesi içinde kalp, akciğer ve  kara ciğer bulunur. Göğüs kefesinin gelişmediği durumlar da içeride bulunan organların gelişmesi halinde kafesi oluşturan kemiklere zarar vererek göğsün parçalanmasına yol açabilir. Günümüz çağında çocuk yaşta önlem alınan çocuklarda bu hastalığın giderilmesi bulunmuştur. Göğüs kafesi kalp ve akciğerleri dış etkilerinden korunmaya yarar. Soluk alıp vermemizde bize çok yardımcı olur. İnsan vücuduna en önemli şekil veren kemikten bir parçadır. İnsan bedeninin, boyun ile karın arasında yer üst bölmeye göğüs kafesi denir. 12 omur, 12 çift kaburga, göğüs kemiği ve bunlara bağlı kaslar ile kas kılıflarından oluşan göğüs kafesi, karın boşluğundan diyafram aracılığıyla ayrılır. solunum sisteminin başlıca organları ve dolaşım sistemi ile sindirim sisteminin bazı bölümleri göğüs boşluğu içerisinde yer alırlar. Akciğer göğüs boşluğunun yan bölümlerinde, kalp ve yemek borusuyla ''mediyastın'' adı verilen kendi içinde kapalı bir bölüm içerisinde bulunurlar (mediyastin, bu organlardan başka, kalpten çıkan büyük damarları soluk borusunu, timüs bezini ve bazı sinirleri de içine alır).

Göğüs Kafesi İskeleti Göğüs kafesinin görevleri;
 • İçinde bulunan organları korumaya yarar,
 • Omuz kemerini oluşturan kemiklere ve kollara destek olmaya yarar,
 • solunum sırasında göğüs boşluğunun kasılıp gevşemesini sağlaya yarar.
Göğüs kafesi iskeleti oval bir şekildedir. Göğüs kafesi iskeleti minerallerin bir araya gelmesiyle birleşerek kemik halini alan  bizi dış etkilerinden koruyan vücudumuzun en önemli parçalarındandır.  Göğüs kafesi iskeleti gelişmeyen insanlar da soluk alıp verirken kefesin içinde bulunan organlarına zarar verebilir.Göğüs kafesi iskeletinin zarar görmesi yani dışarı taraftan sert tepki alması durum da kafesin için de bulunan kalp ya da ciğer gibi organların zarar alması halinde insanı ölüme kadar götürebilir. Gelişmeyen iskelet içeride bulunan organların parçalanmasına neden olabilir. 
]]>