Göğüs Kafesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Göğüs Kafesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs kafesi, içindeki organlar için iyi bir koruyucu olmakla kalmayarak aynı zamanda elastik özelliği nedeniyle solunum hareketlerinin normal şekilde devam ettirilmesine katkıda bulunmaktadır. Göğüs kafesi, 12 adet sırt omuru, 12 çift kaburga, 1 göğüs kemiği ve bunlar arasındaki eklemler ve kıkırdak doku bağlantıları ile toplam 37 kemikten kurulmuştur. Göğüs kafesi içerisinde akciğerler, kalp, büyük damarlar, yemek borusunun bir bölümü gibi önemli organlar bulunmaktadır. Göğüs kafesi, içerisindeki bu organlar için iyi bir koruyucu olmakla kalmamaktadır. Göğüs kafesinde oluşan şişliklerin oldukça çok sebebi bulunmaktadır. Bu tür şişlikler çok az olarak görülen yağ bezesinden kaynaklı olabileceği gibi ciddi bir tümör de olabilmektedir. Göğüs kafesinde şişlik olmasının nedenleri de birincil göğüs duvarı kanserinin sebebi kemik, kıkırdak, yumuşak doku ve göğüs kafesinden kaynaklanan bir problemin gelişmesinden dolayı olabilmektedir. Göğüs kafesinde görülen bu rahatsızlıkların sebebi bir de akciğer, kas ya da meme rahatsızlıklarından dolayı da olabilmektedir.

Göğüs Kafesinde Şişlik Belirtileri

Göğüs kafesinde şişlik ciddi bir sorun belirtisi de olabilmektedir. Çoğu zaman kemik, kıkırdak veya yumuşak dokudan kaynaklı bir kanserin habercisi olabilmektedir. Çoğu zamanda bu şişlikler akciğer zarı, meme ve akciğer kanserinden dolayı beliren tümörlerde olabilmektedir. Kanser tümörü olma ihtimali olan bu göğüs kafesi şişlikleri bunun yanı sıra kanser dışı bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Özellikle çocuklarda birincil göğüs duvarı tümörlerinin yüzde ellisi kötü huylu olmaktadır.

Göğüs Kafesinde Şişlik Nedenleri

Göğüs kafesinde şişliklerin birçok nedeni olabilir:
  • Kemik, kıkırdak veya yumuşak dokudan kaynaklanan tümörler
  • Akciğer, meme veya diğer organlardan yayılan kanserler
  • Enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar
  • Travma veya yaralanmalar
  • Genetik faktörler ve doğumsal anomaliler
Göğüs Kafesinde Şişlik Tedavisi

Tüm göğüs kafesi şişlikleri genellikle uzman bir doktor veya cerrah tarafından operasyonlar ile düzeltilip iyileştirilebilir. Örneğin, göğüs kafesinde bir tümör nedeni ile oluşan şişlikler ancak alınması sonucu şişlik iyileşmektedir. Herhangi bir şişlik oluşumunda yine de vakit kaybetmeden doktora gidip teşhis konulmalı, gerekirse tedaviye başlanmalı ve iyileşene kadar devam edilmelidir.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Göğüs kafesinde şişlik fark edildiğinde yapılması gerekenler:
  • Şişliğin boyutunu ve şeklini gözlemleyin.
  • Ağrı, hassasiyet veya renk değişikliği gibi ek belirtileri not edin.
  • Şişlik hızla büyüyorsa veya ağrı yapıyorsa hemen doktora başvurun.
  • Doktorunuzun önerdiği testleri ve görüntüleme yöntemlerini yaptırın.
  • Teşhis konulduktan sonra tedavi sürecini dikkatle takip edin.

Göğüs kafesinde şişlik, ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabileceği için erken teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Sağlığınızı korumak için düzenli kontrolleri ihmal etmeyin ve herhangi bir anormal belirti fark ettiğinizde uzman bir doktora başvurun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Elif

13 Nisan 2024 Cumartesi

meraba iki mememin ortasında fındık büyüklüğünde bir şişlik var ve canımı çok yakıyo yatınca sağa sola dönünce çok acıyo canım bunun nedeni ne olabılır

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Elif Hanım,

Yaşadığınız bu durum oldukça rahatsız edici görünüyor. Memelerinizin ortasında oluşan şişlik ve ağrı, enfeksiyon, kist veya başka bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bu tür belirtiler ihmal edilmemeli ve mutlaka bir sağlık profesyoneline danışılmalıdır. En kısa sürede bir doktora gitmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Elif Hanım,

Yaşadığınız şikayet ciddi olabilir ve kesin bir teşhis için bir doktora başvurmanız en iyisi olacaktır. Bu tür bir şişlik ve ağrı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir, bu nedenle uzman bir sağlık profesyonelinin değerlendirmesi önemlidir. Geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

3. Cevap
cevap

Metin

Sivilce olabilir

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Göğüs Masajı Neden Yapılır?

Göğüs Masajı Neden Yapılır?

Güncel

Göğüste Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Büyütme Neden Yapılır?

Göğüs Büyütme Neden Yapılır?

Göğüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Hareketleri ve Teknikleri

Göğüs Hareketleri ve Teknikleri

Göğüste Çıkan Sivilceler Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Çıkan Sivilceler Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs Estetiği Nasıl Yapılır?

Erkek Göğüs Oluşumu

Erkek Göğüs Oluşumu

Göğüs Neden Ağrır?

Göğüs Neden Ağrır?

Göğüs Bedenleri Tablosu

Göğüs Bedenleri Tablosu

Göğüs Ölçüleri Boy ve Göğüs Çevresi Ölçüleri

Göğüs Ölçüleri Boy ve Göğüs Çevresi Ölçüleri