Göğüs Büyütme Neden Yapılır?
19 Haziran 2024

Göğüs Büyütme Neden Yapılır?

Giriş

Göğüs büyütme, kadınlar açısından estetik bir öneme sahiptir. Cinsel kimliğin belirleyicisi olarak kabul edilen göğüsler, kadınlarda özgüvenin oluşmasında etkilidir. Küçük göğüsler kadınları her zaman rahatsız edebilir. Bu nedenle göğüs büyütme estetik operasyonlar içinde en fazla tercih edilenlerden biridir. Göğüs dokusunun altına yerleştirilen protez ve silikondan mamul protezlerle göğüsler büyütülür. Bununla daha dolgun görünümde göğüsler elde edilir. Kadınların fazla kilolarını vermesinden sonra, doğumun ardından küçülmesi söz konusu olduğu için, göğüs protezi ile göğüsler büyütülür. Küçük göğüslerde vücudun orantılı olması beklenmez. Bu yüzden kadınların fiziki görünümü bu operasyonla sağlanmış olur.

Göğüslerde dolgunluğun artırılması, kadının özgüveninin artırılması ve vücudun daha orantılı hale gelmesi amacıyla göğüs büyütme operasyonu yapılır. Ancak bu operasyonlar ciddi oranda sarkmış göğüslerde yapılamaz. Bu göğüslerde öncelikle göğüslere diklik ve dolgunluk verecek göğüs dikleştirme operasyonu planlanmalı ve her iki operasyon aynı anda ya da farklı zamanlarda yapılmalıdır.

Göğüs Büyütme Operasyonu Kimlere Yapılır?

Bu operasyonlar hastanın kendi isteği doğrultusunda yapılmaktadır. Ancak hastaların bazı koşulları sağlaması gerekir. Bu etkenler ise hastanın genel sağlığının yerinde olması, göğüslerin gelişimini tamamlamış olması, kadının küçük göğüslerinden rahatsızlık duyması, kilo kaybı, hamilelik, ileri yaş gibi etkenler yüzünden kadının bundan rahatsız olması, göğüslerde büyüklük ve şekil açısından farklılıklar olması, göğüslerin normal gelişimini tamamlayamaması halinde göğüs büyütme yapılabilir.

Göğüs Büyütme Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Hastaların bu operasyon öncesinde bazı konular bakımından aydınlatılması gerekir. Göğüs protezi yerleştirilmeden önce hastaya mamografi, ultrasonografi gibi tetkikler yapılmalıdır. Cerrahi bir operasyon olduğu için risklerinin olabileceği göz önüne alınmalıdır. Operasyon sonrasında göğüste ödem olması, ağrı duyulması gibi yakınmalar olacaktır. Enfeksiyon ve kanama gibi riskler daha az görülür. Göğüs dokusuna yerleştirilen yabancı madde nedeniyle bazı risklerde gelişebilir. Protezin çevresindeki kapsülün gelişmesiyle kalınlaşma etkisi olabilir. Bu durumda vücut kendini korumak amacıyla takılan protezi dışarı atmak isteyebilir. Kalınlaşma aynı zamanda göğüslerde sertliğe, asimetriye yol açabilir. Bu masajla ya da ek bir operasyonla giderilmeye çalışılabilir. Protezler silikon olmasına ve ince olmasına rağmen darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle yırtılma riskleri oldukça düşüktür. Çok şiddetli darbelerde belki protezlerin yırtılması söz konusu olabilir.

Göğüs Büyütme Nasıl Yapılır?

Yağ Enjeksiyonuyla: Burada silikon protez kullanılmadan, göğüs dokusuna yağ enjeksiyonu yapılarak göğüs büyütme yapılır. Bu yağ dokusu hastanın kendi dokusudur. Fakat bu yöntem herkese uygun değildir. Çünkü hastanın kendinden alınan yağ dokusu göğüste işlev görmez.

Doğal Göğüs Büyütme: Burada uygun göğüs silikonları ile göğüsler büyütülür. Fakat uygun boydaki silikonlar seçilmelidir. Dışarıdan göğüsler doğal görünmelidir. Yapılan operasyonun dışarıdan belli olmaması gerekir.

Koltuk Altından Göğüs Büyütme: Bu operasyonda koltuk altından 2-3 cm genişlikte açılan kesikten göğüslere silikon jel yerleştirilir. Jel göğüs altına ilerletilir, göğüs kasının altına ya da üstüne yerleştirilir. Genellikle zayıf kişilerde göğüs kası altına, kilolu olanlarda ise göğüs kası üzerine silikon jel yerleştirilir. Bu operasyon koltuk altından yapıldığı için, göğüslerde iz kalmaz.

Göğüs Büyütme Operasyonunun Avantajları

Göğüs büyütme operasyonunun birçok avantajı bulunmaktadır:
 • Özgüven artışı sağlar.
 • Vücut orantısının düzeltilmesine yardımcı olur.
 • Kıyafetlerin daha iyi oturmasını sağlar.
 • Doğum sonrası veya kilo kaybı sonrası küçülen göğüslerin eski dolgunluğuna kavuşmasını sağlar.
 • Asimetrik göğüslerin düzeltilmesine yardımcı olur.
Göğüs Büyütme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:
 • İlk birkaç hafta ağır kaldırmaktan kaçınılmalıdır.
 • Doktorun önerdiği şekilde özel sütyen kullanılmalıdır.
 • İlk birkaç gün duş almaktan kaçınılmalıdır.
 • Enfeksiyon riskine karşı hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Kontrol randevularına düzenli olarak gidilmelidir.
Sonuç

Göğüs büyütme operasyonları, kadınların estetik görünümünü ve özgüvenini artırmak amacıyla sıkça tercih edilen cerrahi müdahalelerdir. Operasyon öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar ve doktorun önerilerine uyulması, başarılı bir sonuç elde edilmesi açısından önemlidir.

Göğüs Büyütme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Göğüs Neden Ağrır?

Göğüs Neden Ağrır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kunduracı Göğsü Belirtileri ve Tedavisi

Kunduracı Göğsü Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Batma Nedenleri

Göğüste Batma Nedenleri

Göğüste Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Egzersizleri ve Hareketleri

Göğüs Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Göğüs Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göğüste Yara Oluşmasının Nedenleri?

Göğüste Yara Oluşmasının Nedenleri?

Güncel

Göğüs Neden Büyümez?

Göğüs Neden Büyümez?

Göğüs Hırıltısı Nedenleri ve Tedavisi

Göğüs Hırıltısı Nedenleri ve Tedavisi

Göğüs Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Nasıl Göğüs Kası Yapılır?

Nasıl Göğüs Kası Yapılır?

Göğüs Eritme Yöntemleri ve Teknikleri

Göğüs Eritme Yöntemleri ve Teknikleri

Erkek Göğüs Oluşumu

Erkek Göğüs Oluşumu

Göğüs Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs Estetiği Nasıl Yapılır?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6