Göğüs Kafesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Göğüs Kafesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Kafesi Ağrısı

Göğüs kafesi ağrısı, genellikle göğüs bölgesinde, sırtın üst kısmında veya göbek deliğinin üzerinde çarpma sonucu ya da herhangi bir belirgin neden olmadan gelişen ağrılar olarak tanımlanır.

Birçok farklı nedeni olabilir. Çoğunlukla bu ağrılar, kas soğuk algınlığından kaynaklanan ağrılardır. Ancak, önemli bir sağlık sorununun habercisi olabileceği için ihmal edilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Eğer ağrı bir çarpma, düşme veya kaza sonucu oluşmuşsa, kaburgalarda kırık olma ihtimali yüksektir ve tıbbi müdahale gereklidir.

Göğüs Kafesi Ağrısı Nedenleri
 • Kaburgada meydana gelen kırıklar
 • Göğüs bölgesinin yaralanması
 • Kemik erimesi
 • Akciğerde enflamasyonlu tabaka
 • Üşütmeye bağlı oluşan kas spazmları
 • Enflamasyonlu kaburga kıkırdağı
 • Çeşitli mide rahatsızlıkları
 • Panik atak
 • Göğüs bölgesindeki dokularda oluşan iltihaplanmalar

Göğüs Kafesi Ağrısının Belirtileri

Göğüs kafesi ağrısı genellikle nefes alırken veya hareket ederken ortaya çıkar, ayrıca belirli pozisyonlarda, özellikle yüzüstü yatma gibi durumlarda da hissedilebilir. Nefes almada güçlük ve göğüs bölgesinde çok şiddetli bir ağrı hissedildiğinde, acilen 112 Acil Servis aranmalıdır. Bu belirtiler bir kalp krizi belirtisi olabilir.

Göğüs kafesi yaralanmalarında doktor, elle muayene ettikten sonra tanıyı kesinleştirmek için bir röntgen filmi isteyebilir. Bu röntgen filminde, kemikte oluşmuş olan kırıklar ve çatlaklar görülür. Ancak kemiklerde daha fazla anormallikler tespit ediliyorsa, bir MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme) çekilmesi gerekebilir. Röntgende görünmeyen detaylar MR'da daha net bir şekilde ortaya çıkar.

Bazı durumlarda ise kemik ağrıları kronikleşmiş olabilir. Bu durumlarda doktor, izleyici adı verilen radyoaktif bir materyal enjeksiyonu yapar. Daha sonra bu izleyiciyi taramak için bir kamera kullanılır. Bu kamera sayesinde alınan görüntüler, kemiklerde yaşanan bütün anormalliklerin tespit edilmesini sağlar.

Göğüs Kafesi Ağrısı Tedavisi
 • Eğer ağrı hafif bir çarpma veya düşme sonucu oluşmuşsa, ağrıyan bölgeye buz ile soğuk kompres yapılmalı ve ağrı kesici alınarak ağrının azaltılması sağlanmalıdır.
 • Eğer ağrı kaburga kırığı veya kaburga çatlağından kaynaklanıyorsa, doktor çeşitli kas gevşetici ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar kullanımını tavsiye edecektir. Ayrıca, kırık bölge göğüs etrafından doğru sarılan büyük bir bandaj ile çevrilir. Bu bandaj, kırık bölgeyi sabit tutarak iç yaralanmaları engeller ve kemiklerin daha kolay kaynamasını sağlar. Ancak, bu tip sargılar aşırı derecede nefes almayı engellediği için pnömoni riskini artırabilir.
 • Eğer ağrı kemik kanserinden dolayı oluşmuşsa, doktor kemoterapi veya radyoterapi gibi tedavi yöntemlerini tercih edebilir. Ancak, kemiklere baskı yapan doku küçükse, basit bir cerrahi yöntemle bu doku çıkarılabilir.

Göğüs kafesi ağrısı, altta yatan nedene bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri gerektirebilir. Bu nedenle, belirtiler ortaya çıktığında bir sağlık profesyoneline danışılması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Erkek Göğüs Oluşumu

Erkek Göğüs Oluşumu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göğüs Görevi ve Özellikleri

Göğüs Görevi ve Özellikleri

Göğüs Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Egzersizleri ve Hareketleri

Göğüs Egzersizleri ve Hareketleri

Göğüste Şişlik Nedenleri

Göğüste Şişlik Nedenleri

Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göğüs Masajı Neden Yapılır?

Göğüs Masajı Neden Yapılır?