Göğüs Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göğüs Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs kanseri, kadınlarda görülerek kişilerde oldukça büyük sorunlara neden olan bir durumdur. Meydana getirdiği sorunlar nedeni ile oldukça tehlikeli olan bu gibi durumlar aslında oldukça da tehlikelidir. Göğüs kanseri kadınlarda öncelikle süt kanallarında meydana gelerek kontrol edilemediği için tüm göğsü saran bir hastalıktır. Aslında bu hastalık iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki grupta da olsa bu hastalık en çok kötü huylu olarak rastlanmaktadır. Kadınlarda görülen göğüs kanseri eğer tedavi edilemezse kişilerde göğsün alınmasına kadar büyük problemlere neden olmaktadır. Özellikle geç teşhis edilen kanserlerde her ne kadar tedaviler yapılsa bile bu durum son derece başarısız olmaktadır. İlerlemiş olan göğüs kanseri sorunları, yapılan tedavilere herhangi bir cevap vermediği için genellikle kontrol edilemez ve hızla büyür. Bu durumda göğüs kanseri diğer organlara da bulaşmaması için son tedavi olarak kadının kanser hastalığını taşıdığı göğsü alınmaktadır. Bu durum sağlığın yanı sıra kadınlarda psikolojik olarak çok büyük problemlere neden olarak birçok kişinin bu durumdan dolayı psikolojik tedaviler görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle göğüs kanserin sadece bir hastalıkla sınırlandırmamak gerekmektedir. Göğüs kanserinin bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtilere bakılarak sizlerde göğüs kanseri olan bir kişiyi tahmin edebilirsiniz. Erken teşhisler hastalıktan sizleri kurtarabilir. Fakat her ne kadar belirti olursa olsun kesinlikle tıbbi muayene ve testler gerekmemektedir. Aksi durumda bakma ile ve tahmin ile bu gibi sorunların varlığı söylenemez.

Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir?
 • Göğüs kanseri ilerleme evrelerinde hangi göğüste görülüyorsa bu göğüste hızlı bir büyüme görülmektedir. Genellikle diğer göğse göre daha büyük olan göğüste diğer belirtilerde gözlemleniyorsa bu durum çok olumlu olarak değerlendirilmemelidir. Göğüs kanseri sorununda göğüs büyümesi çok karşılaşılmaktadır. Bu nedenle bu belirti göğüs kanseri olabilecek herkeste gözlemlenir.
 • Kişilerde göğüs kanseri oluşumu başlamış ve evrelerin bazıları gerçekleşmiş ise kişinin koltuk altında kitle hissedilebilmektedir. Oldukça yaygın olarak görülen bu gibi problemler kişi koltuk altında detaylı bir şekilde dokunarak hissedebilir. Fakat bazı kişiler bu belirtiyi hastalık ilerleyene kadar anlamayabilirler.
 • Göğüs kanseri sorunu olan göğüs uçlarında şekil değişiklikleri ve çekilme durumları görülebilmektedir. Bu belirti herkeste olmayabilir ya da oluş süresi değişebilir.
 • Kişilerde en büyük belirtilerden biri tek göğüste ağrıdır. Kanser hastalığının olduğu göğüste şiddeti kişiden kişiye değişiklikler gösteren ağrılar bazen son derece şiddetli bir hal alarak kişilerde problemlere neden olmaktadır. Göğüs kanseri bulunan birçok bayan bu şikâyet ile doktora başvurmaktadır.
 • Kişilerde son olarak belirtilerden biri de koltuk altında görülen sürekli ağrılar ve bu durumun yanında görülen kemik ağrılarıdır. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu ağrılar kişilerde göğüs kanseri olduğunun göstergesi olabilmektedir.
Göğüs Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göğüs kanseri için yapılan tedavilerden en önemlisi kişide yapılan radyasyon tedavileridir. Yapılan radyasyon tedavisinde kişinin kanserli hücreleri radyasyon ile öldürülerek bu şekilde yavaş yavaş kanserin ortadan kaldırılması sağlanır. Bu tedavi genellikle çok büyümemiş olan göğüs kanserleri için geçerlidir. Diğer bir tedavisi ise kemoterapi ve bunun hormon tedavileridir. Bu tedavi yöntemleri de kişiden kişiye ve hastalıktan hastalığa göre farklılıklar göstererek uygulanan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak tıpta kullanılan bu yöntemler oldukça etkilidir. Son olarak yapılan tedavi ise insanların en çok korktukları ve en çok uzak durdukları cerrahi yöntemlerle göğsün alınmasıdır. Bu durum kişilerde çok büyü psikolojik etkilere neden olmanın yanı sıra estetik olarak da sorunlara neden olmaktadır.

Göğüs Kanseri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göğüs Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göğüs Kremi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göğüs Neden Büyümez?

Göğüs Neden Büyümez?

Göğüs Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Sarkması Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Kemiği Hastalıkları ve Tedavisi

Göğüs Kemiği Hastalıkları ve Tedavisi

Göğüs Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göğüs Bedenleri Tablosu

Göğüs Bedenleri Tablosu

Güncel

Göğüs Görevi ve Özellikleri

Göğüs Görevi ve Özellikleri

Göğüste Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Göğüs Küçültme Ameliyatı

Göğüs Ucu Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Ucu Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Egzersizleri ve Hareketleri

Göğüs Egzersizleri ve Hareketleri

Göğüs Neden Ağrır?

Göğüs Neden Ağrır?

Göğüs Kafesi Görevi ve Özellikleri

Göğüs Kafesi Görevi ve Özellikleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6